News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CT] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Constanta

Started by Harry, December 18, 2013, 04:27:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

kitsune

#360
Stai așa. De la Victoria la Capitol? În ce sens, spre Dacia sau spre bd. Mamaia? Din cate zici tu, ar fi spre bd. Mamaia, dar cu o bandă de autobuz pe sens invers. Așa e? Cine o să preia fluxul de trafic dinspre Bd. Mamaia spre Ion Rațiu? Mircea? Vai și amar de noi.
Sincer, am venit acasă, trebuie să îmi resetez toată harta Constanței de o am în cap, toate drumurile și scurtăturile care mi s-au imprimat in ani de zile. Acum șed și cuget înainte de orice drum, că nu mai știu pe unde e voie și pe unde nu, sensuri unice peste tot. Iar traficul este cu mult mai blocat decât înainte.
Apropo, când sunt alegerile? Că nu plec la muncă până nu votez.
Am zis că îmi vând mașina și ies cu bicla, dar SC Disconfort Urban a proiectat niște piste sinucigașe... ori îmi rup eu gâtul, ori aplatizez câțiva pensionari.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Da, se pregătesc. La eMag au spart trotuarul amenajat de curând, acum elimină breteaua care face stânga pe Poporului/Ion Rațiu. Alți bani, altă distracție. Nu înțeleg ideea cu eliminarea bretelei, dacă vii de pe Rațiu și vrei să faci la stânga, o să fie colț în unghi drept :bash:.
Dar, o veste bună. Cu ocazia sensului unic se desființează giratoriul de la spital, ieșirea din spate, lângă Centrul de Proiectare.
Nu prea îmi dau eu seama cum o să fie cu ambulanțele, probabil că se vor folosi de banda de autobuz.

Giratoriul lipsă (GPS)


Lucrări la eMag (Tomis cu Ion Rațiu/Poporului) (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Unde e camionul va fi banda pentru bus.  de aia au taiat breteaua, masinile vor circula pe mijlocul drumului si busurile pe langa trotuar...

kitsune

Am bănuit. Dar tot mi se pare aiurea. Ce mi-e mie frică e să nu le treacă prin cap să facă Tomisul cu sens unic până la Dacia (Lăpușneanu până la City) și să continue pe partea cealaltă cu Mircea până la Soveja tot cu sens unic.
Oricum, struțo-cămilă. Tomis de la Victoria și până la Capitol cu benzi de biciclete pe ambele părți, pe trotuar, printre pensionari și stații de autobuz, iar de la Capitol și până la Miga cu benzile de biciclete pe carosabil, pe stânga. Nu mai știu cum e până la lupoaică.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


kitsune

Update amenajare Bd. Tomis, zona intersecției de la Victoria (Tomis cu Poporului, zona eMag).

Vedere spre Spital (GPS)


(GPS)


Vedere spre Dacia (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mascarpone

Bordura e coborata la nivel sau e manopera de giurgiu?

kitsune

E coborâtă. Dar mai rămâne un prag, cât să încurce un eventual cărucior cu rotile. E bine, că poate forțează trotinetiștii să se dea jos când trec strada
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

S-au depus la mediu actele pt reabilitare bd mamaia tronson mircea-zorelelor


Harry

Pavat trotuare, refacut scuar, extins sistem de irigatii, amenajat piste de biciclete.

Harry

Mie in mare imi place cum se amenajeaza bulevardul:

+reamenajarea scuarului verde
+irigatii
+pavele

-piste de biciclete (nu sunt fanul pistelor de biciclete in zone in care deranjeaza traficul rutier sau pietonal)
-cosuri de gunoi metalice (raman adeptul celor din beton)










Harry

Modificări importante în circulația rutieră pe bulevardul Tomis din Constanța! De la 1 octombrie, și tronsonul delimitat de strada Ion Rațiu și bulevardul Mamaia va deveni cu sens unic!



Circulația rutieră pe acest bulevard important al orașului se va desfășura astfel:

două benzi cu sens unic către zona centrală

două benzi dedicate circulației mijloacelor de transport în comun, taxiurilor și autospecialelor de intervenție, cu circulație în ambele sensuri, câte o bandă pentru fiecare sens

piste pentru biciclete.

Benzile pentru mijlocele de transport în comun vor fi delimitate și semnalizate corespunzător prin indicatoare de informare și marcaje rutiere și vor fi amplasate lângă trotuare. De asemenea, se vor amenja stații pentru autobuze pe ambele sensuri de deplasare.

Circulația pe bulevardul Tomis se desfășoară cu prioritate față de străzile laterale, cu excepția reglementărilor impuse de funcționarea semafoarelor de la intersecțiile cu bulevardul Mamaia, strada Nicolae Iorga și strada Ion Rațiu.

Resistematizarea rutieră este necesară atât pentru fluidizarea traficului cât și pentru îmbunătățirea mobilității urbane în municipiul Constanța.


kitsune

#373
SC Disconfort Urban a început să desființeze din giratorii, de data asta cel de pe Mamaia, la blocul ruginit (securitate). Interesant este cum e formulat comunicatul, se înțelege din text că nu există niciun studiu aprofundat, pur și simplu visează unul umed noaptea și dimineața face giratoriu. Apoi constată după 6 luni că încurcă mai mult circulația și îl desființează. Acum aruncă pisica pe polițiști, că ei au cerut. Profesionalism adevărat. Ce pot să le urez: la mai multe (giratorii desființate, nu vise umede)! Oricum, mișcarea asta e în al doisprezecelea ceas, nu mai îngrașă porcul înainte de alegeri. #ConstanțaEsteVarză


Confort Urban: Sensul giratoriu situat la intersecția bulevardului Mamaia cu strada Renașterii va fi desființat


Lucrările se vor derula în această noapte. Participanții la trafic sunt rugați să manifeste atenţie şi să circule cu viteză redusă.
În urma solicitării Poliției Rutiere din luna martie, intersecția bulevardului Mamaia cu strada Renașterii a fost reconfigurată prin crearea unui sens giratoriu provizoriu. SC Confort Urban SRL, administratorul tramei stradale, a amenajat sensul giratoriu prin amplasarea unei ,,insule centrale" încadrată de balize din plastic.
Ulterior, s-a dovedit că sensul giratoriu nu reprezintă o soluție pentru optimizarea traficului rutier la intersecția bulevardului Mamaia cu strada Renașterii, motiv pentru care acesta va fi desființat.
Lucrările se vor derula în această noapte. Participanții la trafic sunt rugați să manifeste atenţie şi să circule cu viteză redusă.

sursa


Oricum, mutarea din poza lui Harry (cu sensul unic pe Tomis și înghesuirea traficului spre Dacia pe Mircea, în zona parcului, unde se parchează peste tot și trec pensionarii haotic in drumul spre "gazebo" ăla) a pus capac, dacă mai erau nehotărâți pentru alegeri, nu mai sunt. Votul la locale va fi "împotrivă", că oricum nu ai ce alege din cei 17 sau câți erau.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Din sedinta de pe data de 21

Proiect de hotărâre pentru modificarea art. 1 din HCL nr. 542/2019 privind aprobarea documentației tehnico-economice, faza de studiu de prefezabilitate, pentru amenajarea ,,str. Amsterdam - tronsonul cuprins între bd. Tomis și str. Madrid - și intersecție sens giratoriu cu iluminare bd. Tomis, str. Amsterdam și str. Alexandru Sahia";