News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CT] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Constanta

Started by Harry, December 18, 2013, 04:27:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sorinus

Mai avanseaza cu reabilitarea de pe Bd Mamaia? Am ramas uimit cat de incet se misca, acum 2 sapt cu chiu cu vai abia ajunsesera la intersectia dinainte de Spitalul Militar (400m?).
In afara de pavele gri, mai fac ceva?

Harry


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

CNAIR SA - DRDP PRIN IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR   B-DUL TOMIS nr. KM202-815, loc. Constanţa, jud. Constanţa, România   AMENAJARE SENS GIRATORIU CU ILUMINAT AMPLASAT PE DRUMUL NAȚIONAL DN2A (E60) KM 202+815

Sorinus

Unde vine asta? Ca avem pasaj la Carrefour, sens la Palazu, iar sens la intrare in Ovidiu. Unde mai era nevoie de unul?

kitsune

#410
Să fie unde se face Kaufland, intersecția cu strada Amsterdam?

Quote from: Harry on September 04, 2020, 12:36:53 PM----------------------
randare noua de la Boreal+


Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


kitsune

Quote from: Harry on February 24, 2022, 03:51:10 PMSe lucreaza la podul Midia


Este chiar bucata de pod de peste ecluză. Se circulă alternativ, la semafor.














Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mascarpone

#413
Proiectul tehnic pentru Bd Mamaia intre Mircea cel Batran si Soveja




Sorinus

Deci fac pistele in lateral, nu pe scuarul central? Inseamna ca trebuie sa oprasca parcarea masinilor pe sectiunea asta. De obicei e ok, mai putin partea dinspre Delfinariu, acolo cica s-au facut locuri de parcare in spic, cu juma de masina in afara.

Mascarpone

Toate parcarile amenajate pe Mamaia au fost facute prin ingustarea trotuarelor. Tin minte ca inainte de intersectia cu Ion Ratiu erau portiuni in care trotuarul avea 1 metru sau mai putin. Imi pare bine ca dispar, parcarile nu au ce cauta pe bulevarde.

kitsune

#416
Da, dar în același timp, toate business-urile de pe bulevard fără parcare? Mergi la Regina Maria cu cineva greu transportabil, unde oprești? Pe pista de biciclete. LE: văd că au montat stâlpișori care separă pista de biciclete, deci nici măcar asta nu se mai poate.
Ironia este alta: ca să poată deschide un punct de lucru, trebuiau să dovedească că au parcare. Locul se amenaja cu contribuție (substanțială) la firma primăriei. Acum, primăria demolează toate parcările cerute tot de ea.
Nu spun că era ok cu parcări pe bulevard, dar chiar sunt curios unde vor băga atâta amar de mașini, iar pe străzile din spate? Alte sensuri unice?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mascarpone

#417
Cred ca te-ai contrazis. Daca incurajezi condusul nu o sa ai trafic de oameni care sa se vina pana la magazin.
Esti inclinat sa crezi ca firmele cu activitate la bulevard au inchiriat locuri de parcare. Nu au facut asta. Parcarea din fata spitalului este rezervata bancii de langa

De altfel cam toate locurile de parcare scobite pe trotuar sunt de fapt pentru rezidentii din blocurile recent construite. Uite exemplu vis a vis de spitalul din cauza. Nu insist cu mai multe exemple ca mi se urca tensiunea. Situatia e aceeasi la TOATE blocurile.

De ce sa renunte primaria la o pista velo pentru a face pe plac primatelor astora care cumpara apartament de la tot felul de dubiosi care nu respecta proiectul blocului? Nu multumesc.
Primaria stia ca se lucreaza la proiectul asta, cam de aia au instituit sensul unic in 2020 pe toate strazile adiacente. Cand primaria spunea ca masura va fluidiza traficul, toata lumea il injura pe chitac. Problema e ca nu s-a explicat oamenilor cum va ajuta aceasta masura: gandeste-te la toti oamenii care vor sa parcheze acum pe bulevard. Banda 1 este mereu blocata de cei care dau cu spatele. Se fac coloane din cauza lor iar autobuzele devin ineficiente pentru ca se formeaza dopuri pe banda 2.

Sorinus

Strada din ultima poza e ...sub orice critica. Nu are trotuar deloc, l-au desfiintat pe o parte sa faca locuri de parcare, si pe cealalta cred ca-s parcati direct peste.
Pe bune, sa dai naiba stie cat, sa locuiesti intr-un asemenea mediu, mi se pare de bezna mintii. Acolo, banuiesc ca inainte de bloc erau niste case, cu un trotuar de 1.5m, cu scuar mic de flori, cum era zona inainte.

Mascarpone

@Sorinus Imaginea era din 2019 inainte de reasfaltare si desenare de benzi. Acuma arata mult mai civilizat. Poza o postasem ca sa evidentiez faptul ca "dezvoltatorul" lucra la acoperirea intrarii in parcare, semn ca e inexistenta.
Imagine din vara lui 2021