News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CT] Constanta istorica

Started by Harry, December 18, 2013, 01:59:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mirceaVRo

Salut Harry
Cate foisoare vor fi ?

Harry

Nu mai stiu exact dar parca vor fi 3 tip a, 3 tip b si cateva pergole.

Harry


Harry


mirceaVRo

Stii cumva stalpii de iluminat unde sunt fabricati ? Granitul oricum e China100%, sunt curios daca macar astia sunt de la noi ...

Harry

stalpii da sunt facuti la noi, stiam, si firma....o sa caut si iti dau link

Harry


Harry


Harry



primul pavilion prinde contur

foto: Radu Cornescu

Harry

La intersecţia străzii Cuza Vodă cu strada Siretului, în anii '30 o familie de profesori îşi ridică o micuţă vilă cu parter, etaj şi terasă.
Vila este cu siguranţă cea mai frumoasă ridicată în stil art deco în Constanţa. Putem spune fără să greşim că este vârful art deco-ului constănţean la capitolul locuinţe individuale.
Vila prezintă foarte accentuat motivul ziguratului, iar pe latura dinspre strada Siretului se află o fereastră unică în oraş prin forma sa hexagonală. De obicei se foloseau ferestrele rotunde sau octogonale care făceau trimitere la hubloul transoceanicelor. În cazul de faţă acea fereastră hexagonlă poate fi o preluare egipteană, o reinterpretare a ochiului lui Ra - zeul soare, o alegere deloc întâmplătoare ţinănd cont că ambii soţi erau profesori.
Retrocedată în urmă cu câţiva ani, acum vila zace în ruină. Superba uşă albă din lemn cu motivul zgărie norului a fost demult pusă pe foc, iar porţile de intrare în curte care făceau trimitere la Chrysler Building sunt demult la fier vechi.
În prezent după decesul ultimului descendent direct al familiei, la rândul său profesor de sport, vila a ajuns în proprietatea unei descendente are locuieşte în străinătate.
Se pare că ori aceasta a vândut imobilul ori a găsit fonduri întrucât superba vilă a intrat în plin proces de reabilitare. Deja întreaga tâmplărie a fost înlocuită, e drept cu termopan dar sperăm ca faţadele clădirii să fie făcute cum trebuie.












igorashu

M-am zgait la poze de mi-au sarit ochii - unde-i fereastra aia hexagonala?:))
Apropo... nu se ingroapa si cablurile?

Harry

^^

Pozele de sus sunt acute rapid pe ploaie nu am prins fereastra in ele. Am aici o poza mai veche



------------

Da. Se trage retea noua in subteran. Pana in 2016 se va finaliza proiectul.

Harry


Harry


Harry