News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

^^ corect  :lol:

Inedit de vazut pe digul de larg:

-delfinii
-farul alb (construit in 1972)



-sistemul defensiv inceput de Gheorghiu Dej si ramas neterminat, Ceausescu nu a mai considerat necesara finalizarea acesto cazemate: erau grupate cate 2: pozitie de mitraliera si lanstor de minirachete cu raza scurta.






kitsune

Păi... cheu, dig, far... on topic!
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

#722
Intre timp, in Mediterana:

"She was in a state of shock. She was clinging on this inflatable toy and did not move, she was frozen. When she saw us approaching, she shrieked."
"She was one with the unicorn... she had turned to a pillar of salt."

https://greece.greekreporter.com/2020/08/24/dramatic-scenes-as-greek-ferry-saves-young-girl-adrift-at-sea/

https://www.facebook.com/701492167/videos/10156459044457168/?extid=ln6Lgi3xhEN7klmu

"The child's mother was in a similar state when she was called to pick her up. The shock was great for both of them."

Harry

Am scos noul telefon la testat   :p
Poarta 1 - Port Constanta


kitsune

@Earthchild: da, din păcate părinții nu își dau seama de pericol. Curenții și suprafața velică a jucăriilor ăstora pot duce la tragedii. Bine că a fost in zona liniei de feribot. Nu o dată am găsit pe mare mingi și colaci de plajă, la multe mile de țărm. Oamenii pur și simplu nu se gândesc. La câteva ore de expunere la soare apare și insolația, deshidratarea, nu mai vorbesc de șocul psihic. Am trăit destul ca să îmi aduc aminte de anunțurile de la Radio Vacanța: "s-a pierdut un copil în zona Cazino, răspunde la numele de Ionel, nu poartă costum de baie..."

@Harry: câți megapixeli? Îl bate pe al meu?  :p
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

#725
4 camere, aia principala e de 64MP. E un Motorola One Fusion +

*****

Multi isi imagineaza ca marea e asa ca un fel de piscina. In realitate e f periculos, mai ales cu o mare imprevizbila cum e a noastra care se monteaza cand nu te astepti. Era sa ma inec odata  la Modern. M-am dus dupa o minge de beach volei care cazuse in larg. Marea era f calma. Dar mingea ajunsese aproape de reciful ala de stabilopozi din larg. Cand a trecut de ei , am renuntat si m-am intors. Fix atunci s-a montat marea din senin si doar capul imi mai iesea din valuri. Am reusit sa ajung la o geamandura sa ma agat putin de ea ca sa respir si dupa am ajuns la tarm. Imi tremurau bratele de la efort de ziceai ca am Parkinson.

kitsune

Nu-l bate  8)

******

Eu eram să o iau tot la plaja Modern, din greșeală și fără să fiu atent m-am trezit într-un țarc de plase, nu mai găseam ieșirea și obosisem. Dar am avut noroc că eram înotător de apă dulce, cu trecut Borcea înot de câteva ori, știam să mă odihnesc, altfel...
Azi nu îmi fac probleme, am flotabilitate excesivă  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

@Harry, pe unde se ajunge la digul de nord, că eu azi am luat-o pe lângă parcarea de la poarta 1 și la intrarea spre Dana 0 e blocat. O iau prin Port? Mă lasă ăia cu mașina cu bicle pe ea din părți (cred că nici nu încap pe poartă).
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Da numai prin port se poate.

kitsune

A, deci ori plătesc să intru cu mașina (și o las pe undeva pe la pasagere) ori o las la poarta 1 în parcare și mă cert cu portarii să mă lase să intru iar apoi fac slalom printre tractoare în port. Bun așa.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

De ce sa te certi cu portarii? Slalom e doar pana la Dana zero ca de acolo e restrictionat accesul pe digul de larg doar pt ciclisti si pietoni.

dan tm

Adica e liber accesul prin port sa te plimbi pe digul ala?

kitsune

Teoretic, accesul pe jos în port e liber, nu te va întreba nimeni la poartă ce faci și unde te duci (dacă nu ai ditamai bagajul  sau față de asiatic ;)). Cu mașina, plătești intrarea (nu m-a întrebat nimeni niciodată unde merg). Cu bicicleta nu am încercat, dar am să întreb la poartă într-o zi, trebuie să ajung pe la ANR, dar mi-e silă.
Dar cum am eu în cap, să iau copii pe dig, e complicat. Era mai simplu de mers direct din parcare, prin exteriorul digului, numai că acolo, pe lângă poarta încuiată, mai sunt și indicatoare cu interzis accesul bicicletelor și al pietonilor (am văzut exact 3 pietoni, doi bicicliști, toți pescari și un Duster la suflat jiglere, deci indicatoarele alea sunt fix....)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Accesul in port e liber doar de la Poarta 5 pana le digul de larg.

kitsune

Dar fezabil e să intri pe la 1 sau 2, restul sunt departe de digul de nord.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence