News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

@kitsune: as vrea sa imi clarific niste termeni: hold, hatch, hatchcover, bocaport.

Hold e magazia de marfa. Se foloseste si termenul "hatch" pentru magazie sau hatch e doar gura magaziei? Hatchcover e capacul de magazie probabil.
Bocaport = hatchcover, adica capac de magazie? Sau bocaport-ul e gura magaziei?

Coamings sunt acele sine, 2 babord, 2 tribord, pe care culiseaza cele 2 capace de magazie?

kitsune

#391
Hold sau cargo-hold este magazia de marfă.
Hatch este gura de magazie, hatchcover evident, capacul
Bocaport se folosește la navigația de agrement drept deschidere în punte sau capacul dreptunghiular ce acoperă acea deschidere. În flota comercială se folosea termenul în alt sens: bocaporții erau niște dulapi de lemn aproximativ 2 m x 0.5 m (strict din memorie dimensiunile, e posibil să mă înșel amarnic) și circa 15-20 cm grosime. La cargourile cu punte intermediară in magazie, gura punții se acoperea cu minginii (niște grinzi metalice) și bocaporți (dulapii de lemn). Ăăă, stai așa....

(GPS)


e mai simplu de desenat ^

Coaming este toată partea elevată (pantalon îi spuneam noi ^). Dar se mai folosește termenul și pentru orice ridicătură sau tavă care e destinată colectării apei/uleiului/combustibilului, etc.

Între timp, m-am trezit dimineață cu chestia asta pe masă, cred că e versiunea ucraineană de cozonac, executată de filipinezi. Paște fericit tuturor!

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Cozonac ucrainean făcut de filipinezi. Yum! :lol: Să-i mai aud pe românii care se plâng că anul asta nu au cozonac făcut de mama.

Sărbători liniștite.

kitsune

Am întrebat și m-am lămurit cu privire la formă. Se folosesc conserve goale pe post de formă de copt. La al meu a fost o cutie de cafea cam înaltă  :lol:
Dar în principiu, cam așa și trebuie să arate. Originalul e așa:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Cozonac la conserva. :lol:
Si ingeniozitatea filipineza e legendara bag seama, nu doar aia românească.

kitsune

Nah, pisoii sunt cam lipsiți de imaginație și de logică. Nu e vina lor, ci a sistemului de învățământ de la ei, care pune accent pe caligrafie și psalmi în loc de chestii care dezvoltă mintea. Nu, invenția cu conservele e ucraineană.
Între timp, o altă invenție, de data asta românească  :-[, mămăligă:





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#396
O mica excursie spre prova:

Pe dinafară arată așa (GPS)


De la puntea principală se coboară în coferdam (GPS)


Apoi în forpic (forepeak) (GPS)


Aici e beznă, dar avem lanterne. Undeva acolo este bulbul (GPS)


În spatele peretelui ăsta (GPS)


Da' beznă rău... (GPS)


Zincuri, anticoroziune. (GPS)



Drumul spre luminița de la capătul tunelului (deja am urcat 10 m, au rămas vreo 15) (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Pentru conformitate: procedura de intrare în tanc nu este simplă. E nevoie de permis de lucru, spațiul trebuie ventilat, atmosfera în tanc este verificată (conținut de O2, CO, CO2, alte gaze), echipament de protecție, inclusiv cască, bocanci,  ham, etc., comunicație prin radio la fiecare 5 minute, om de legătură la gura tancului (autoclavă), ofițerul de serviciu informat constant de ceea ce se întâmplă, echipa medicală pe stand-by, cu aparatul de respirație, etc., etc., etc.
Fiind tanc de balast, cel mai mare pericol e lipsa oxigenului (rugina consumă oxigenul). Pentru tancuri de combustibil sunt alte pericole. Oricum, atmosfera este testată permanent, cu analizoare portabile de gaz.
Cu toate precauțiile, anual mor oameni în tancuri, de obicei pentru că se "sare" peste proceduri. La noi în firmă ultimele decese în spații închise au fost acum 3 ani, 2 oameni morți prin inhalare de H2S. Aveau analizoare, nu a testat nimeni după pauza de masă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer

Paste fericit kitsune, si drumuri cat mai line, daca se poate spune asa! :)

kitsune

Mulțumesc. Momentan, un singur drum îmi trebuie, spre casă. Dar nu este posibil. Din păcate.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#399
Supapele de evacuare demontate. Se văd aripioarele @TibiV (GPS)


Nu știu de ce când văd chestia asta mă gândesc la "racing". Nu e cazul, de-abia se mișcă (GPS)


Cel mai prost design de la MAN B&W (GPS)


Echilibrare dinamică suflantă auxiliară (GPS)


Axul cârmei (o poză proastă, nu prea e loc acolo de desfășurare) Undeva acolo dedesubt mai intră pasagerii clandestini câteodată. Se urcă pe cârmă și apoi în sus în compartimentul ăsta (GPS)



[Se observă deasupra cârmei o deschizătură pătrată. Pe acolo se bagă. Uneori prin Columbia vin cu aparat de respirat și ascund droguri. Dar mereu la plecare sunt scafandri militari care controlează. (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Scrubber tower installation. Să mă ierte @TibiV că am pozat "portrait" nu "landscape", dar subiectul pozei e lung. 11 m. (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

nicolaem

#401
Quote from: kitsune on April 19, 2020, 11:41:24 AM
Zincuri, anticoroziune.

frumos. acel zinc se corodeaza, protejand structura tancului de balast. Oare aveti si un sistem activ care injecteaza curent pe nava? As fi curios cum arata (presupunand ca se poate detalia - ma astept sa fie sub apa daca e functional)

kitsune

ICCP - Impressed Current Cathodic Protection.

Da, avem. Nu e mare lucru de văzut. Din interior e doar un cheson mic, cu terminale înăuntru. Două cutii mari cu tot felul de electronice înăuntru (alea le pot poza). Iar la exterior anozii și reference cell (ăștia îi verificăm când intrăm la doc).
O să trebuiască să desfac câteva chesoane, cred că intră apă în ele.




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

nicolaem

cool!. zeci/sute de A trec pe acolo

AlexxC

Ziceai ceva de 2 decese cauzate de H2S...sursa? Bacterii cumva?