News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

#150
Mi-a fost greu să caut.
Între timp am ajuns "la cheu". E bine, aici nu suntem off topic. Stăm pe cheu și bârfim.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

mariusj

#151
 YK17FOX,  noi am mai discutat pe forumul navigatorilor www.crewforum.ro, din pacate eu nu mai navig de 8 ani, viata m-a adus la Sibiu, dar de fel sunt din Tulcea. Ziceai de Tulcea, da Santierul Naval Vard Tulcea exista, are o macare de 700 de tone ptr nave mari, si-au ridicat capacitatea de constructii navale, ca si tonaj. Doar el mai tine Tulcea in viata, restul e mort, turbinele eoliene creeaza putine locuri de munca. Tulcea si jud. Tulcea e cam rupt de Romania, nu exista ruta directa rutiera, doar bacu sau prin judetul Constanta. La masina am facut stadiul de cadetie.

dan tm

Dar nu inseamna ca nu mai sti cite ceva din marinarie, sa ne spui aici pe cheu.

Am avut citeva discutii cu un ,,cirmaci dibaci" care  a fost in flota de pescuit oceanic, una din nave a fost Ozana, mi-a spus ca a participat ca salvator la incidentul cu avionul Tarom care s-a prabusit aproape de tarm in Mauritania. I-am arat forumul dar nu l-am capacitat sa se inscrie aici.


kitsune

M-am dus la Reșița. Am sperat că la muzeu găsesc vreo amintire din ce s-a construit aici pentru flota noastră. Am găsit o machetă de semirapid ( MAN 8L52/55A) dar fără altă informație, o machetă de MAN K6SZ70 (dar nici măcar nu au idee ce este, pe plăcuță au scris "machetă de motor diesel naval") și o manetă de control de la 8L52/55A (fabricată în Germania  :lol:). Nu îmi mai aduc aminte, dar parcă totuși e o manetă de control a pasului elicei, nu a turației motorului.
În rest, marmura de pe jos originală de acum 40 ani, calciul de pe pereți la fel împreună cu totul de pe acolo. Și infiltrații de apă prin acoperiș. Am fost și la locomotive, dar alea nu le pun aici.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

#154
Aia care produceau si stiau ce produc sunt de mult "oale si surcele"...
Astia de acum ce sa sa stie?!...
Pariez ca nu stiu nici macar diferentele dintre motoare lente/semi-rapide/rapide...

LE
Infiltratiile de apa erau probabil singurele elemente "la zi"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Din discuțiile cu curatorul am aflat că au accesat fonduri și vor închide pentru renovare. Stilul muzeului e eclectic, copie la scară după Guggenheim (!), expoziție de pictură la parter, vârfuri de suliță la etaj, televizoare cu mileu și machete de semirapide la mansardă. Și vreo trei panouri cu secțiuni din profile laminate (șine, jante de SR 113, etc.). Măcar un injector sau o supapă de MAN, imposibil să nu găsească pe la scrap.
Am întrebat cum duceau motoarele spre mare (șantier) odată făcute: se pare că (mint și eu ce mi s-a spus) le asamblau, testau, dezasamblau, puneau pe trailer și pe șosea (nu știa omul dacă spre Dunăre și pe naval mai departe). Sincer, la cum arată drumul cu serpentine pe acolo.... ori le desfăceau în bucăți mici de tot, ori erau șoferi din "Salariul groazei"
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^Te referi la Muzeul Banatului din Resita?



Cladirea e in cel mai pur stil brutalist. N-are treaba cu niciunul din muzeele Guggenheim trecute sau prezente.

kitsune

Spun și eu ce mi s-a spus.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dan tm

Ce chestie, nici nu stiam ca la Resita este muzeu. Ma duc intr-o zi sa vad ce si cum.

intre timp am gasit ceva despre motoarele de la Resita ( În funcție de puterea pe care o dezvoltau motoarele Diesel puteau fi rapide, semirapide sau lente, noua secție ucemeristă numită generic Fabrica de Motoare Diesel )

probabil sint niste articole vechi.

http://reper24.ro/muzeul-ucm-resita-si-simbolurile-industriei-resitene/

eu cred ca intre atitea mii de motoare diesel se includ si cele navale

https://www.infocs.ro/ucm-resita-54-de-ani-de-la-construirea-primului-diesel-la-resita-si-10-ani-de-declin-si-faliment/


UCM Resita

http://www.ucmr.ro/comments6062.html?id=P11_0_1_0_C

kitsune

Corecție: în funcție de turație se clasifică în rapide, semirapide și lente. Ca fapt divers, cele rapide și semirapide sunt în 4 timpi, cele lente în 2 timpi.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Și pentru că începe weekend-ul, să râdem puțin, cu o mașină de spălat automată, versiunea filipineză





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul


kitsune

Cojones, profesionalism și tehnică modernă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

WOW !!!
Jos palaria...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#164
Ce avem noi aici?





Powered by API/PUM imgur uploader


Nu am făcut poza pentru poduri, ci pentru topicul ăsta, "la cheu". Să facem un zoom, poate așa se vede mai bine:





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence