La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

#1245
Când ai pește proaspăt pe toate drumurile (la propriu, stau vânzătorii cu el pe trotuar), să vii aici și să mănânci pizza e un pic overkill. E ca și cum ai merge in Romania și să bagi curry in tine când ceilalți mănâncă sarmale.
Dar in fine, fiecare cu preferințele și cu bugetul lui. Să mai punem ceva imagini:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Când curge din grab ca din strecurătoare, camioanele așteaptă echipa de "floor managers" să elibereze drumul. Manual.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dan tm

Pare cam mare risipa.

kitsune

Eh, au prelata, au oamenii cu roaba, nu rămâne mare lucru pe jos. Dar comparativ cu Cape Verde unde măturau și ultimul bob, aici e jale. Și din camioane le curge grâu pe toate părțile.
Nu că ar fi in cea mai bună stare camioanele de pe aici:








Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alexandru_m

Vai viata! Sper ca sunt doar pentru manevre in port camioanele respective. :((

Unde anume se petrece actiunea?

kitsune

Nope, sunt pentru mers pe drum. Multe din ele par private, adică șoferul este proprietarul, nu sunt sigur.
Locația este Cotonou, Benin.
Și localnicii sunt foarte la curent cu moda:














Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

bogdymol

Cauciucurile de la camionul de mai sus mai tin vreun an, nu?

Pentru "reportaje" de genul asta mai intru pe aici, ca vedem prin ochii lui kitsune o lume cu totul diferita de ce suntem noi obisnuiti.  :gj:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

alexandru_m

Cauciucurile nu imi par cea mai mare problema acolo. Daca te uiti atent la axa tripla o sa vezi cum rotile nu sunt aliniate. Posibil sa fie 3 axe adunate de prin 3 locuri diferite si imbinate cumva pe acolo.

Inteleg ca nu isi permit tehnica noua, sper doar ca soferul e constient ce are sub el si ca merge incet.

Vestimentatia mie imi place. Este vesela  :p

kitsune

Mulțumesc pentru aprecieri. Sincer, nava asta este perfectă pentru așa ceva. Nu este foarte mare, e versatilă, încape cam oriunde și în plus are propriile cranice. Asta ii dă posibilitatea să ajungă in multe porturi unde nu aș fi ajuns cu vrachierele alea mari.
Acuma, din punct de vedere al meseriei e un pic mai generatoare de dureri de cap, deja am tras un pic cu o macara care se oprea fără să dea nicio eroare. Și asta costă bani când e vorba de marfă (off-hire).
Și prima impresie e de înghesuială. Când vii de la spații mari, asta te lovește. Nu e loc de nimic, de materiale, de uleiuri, de știu eu ce. Stăm cu butoaiele legate de balustradă că nu avem unde le pune.
Motorul are 7000 kW adică puțin peste 9500 CP, downgrade de la 18660 kW din ultimii ani și un foarte mare downgrade de la 73000 kW de acum 12 ani. Dar ruta înlătură toate neajunsurile. Mai avem un port in Africa de Vest și apoi să vedem unde ajungem la încărcare, poate tot Africa, poate America de Sud, cine știe.
Ce mă bucură e că am băieți ok, descurcăreți, muncitori, tineri, neblazați. Un ucrainean din Brașov, altul din Spania, unul din Chișinău, unul fost bulgar care o să ajungă sibian sau brașovean, un Tiraspolez și tot așa. Partea proastă e că acum nu mai vor să vorbească rusește, deci trebuie să învăț înjurăturile și in ucraineană.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dan tm

Ucrainienii nu trebuie sa fie in armata?

cum se inteleg cu rusul tiraspolez sau si ala se da ucrainean?

văd că șlapii sînt la putere si acolo. DAr si risipa.

kitsune

Pe toți i-a prins războiul pe afară, deci nu au revenit. Și-au cărat familiile pe unde au găsit adăpost.
Tiraspoleanul nu e rus. E ucrainean. Și chiar dacă este cu mult mai îndoctrinat decât ceilalți (părinții au rămas în Transnistria, el are cetățenie ucraineană) totuși realizează cine agresează pe cine in războiul ăsta.
Ce e interesant este abordarea lui față de Moldova și moldoveni. Strict pe stereotipurile sovietice. Mă întreba dacă știu moldovenește. I-am spus că e aceeași limbă, doar accentul și ceva neologisme sunt diferite. El îmi zice că are prieteni care vorbesc moldovenește și au fost in România și nu au înțeles nimic. Și uite așa se propagă mitul celor două limbi
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

carutasul

prietenii lui care vorbesc moldovenește sunt probabil ruși care la Chișinău se descurcă bilingv pentru că  înțeleg și moldovenii ceva rusește :) iar la București... ghinion .

dan tm

Spre deosebire de românii din Ucraina care vorbesc o română mult mai aproape de cea din România, cei din Moldova vorbesc o limbă arhaică si adeseori tradusă din rusă si nu iasa ceva foarte corect.

Plus ca s-a înradacinat ideea aia ca ei sînt din Moldova deci moldoveni pe cînd o parte din cei din Ucraina de exemplu, pot spune că sînt români din Ucraina, desi si Ucraina favorizeaza declararea ,,moldovean".

Pe urmă si moldovenii se apucă sa vorbeasca intre ei ruseste si cînd sînt pe aici.  ...

kitsune

Cel mai probabil. Și iarăși, foarte probabil ca prietenii lui care rup două vorbe în moldovenește să le fi folosit pentru a obține cetățenia română, cu ceva martori care să jure că bunelul era român.
Nu este locul pentru geopolitică aici, dar jumătate din transnistreni sunt moldoveni rusificați și cel puțin un sfert sunt ucraineni. Doar 10-15% sunt ruși acolo. Însă majoritatea regretă sistemul sovietic. Și sunt printre singurii din fostul URSS care mai încasează pensie de acolo (parcă in ultimii ani nici pe aia nu o mai au). Este greu să le deschizi ochii să vadă lucrurile așa cum sunt și să le treacă prin filtrul logicii când singura sursă de informare e cea de la est.
Și cum angajatorul principal e șeriful, normal că îți convine status quo.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Plus ca sunt multi care au fugit din tara inainte sa se dea mobilizarea.