La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Bine ca scrii aici, poate le pui si intr-o carte intr-o buna zi. OMG.
PS: ce e ala cocârț?

kitsune

#1186
@Ionut - cocârț s. n. 1994 (alim.; pop.) Amestec de băuturi alcoolice ieftine

Da Tibi, stânca Gibraltarului. Cu pușca în vârf:





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

linucsu

Kitsune multumim mult pentru povesti! Foarte interesante! +1 :cheers:

Cristi N

Omule esti mortal. Daca te decizi sa scrii o carte sigur o sa ai succes sau daca e sa ai o abordare mai noua incearca sa faci un podcast.

kitsune

Unde rămăsesem? A, deci, previously....

Buda. Am deschis-o, am inchis-o. #rezist. Știu că e doar pentru persoanele cu dizabilități, dar la ora asta mie îmi arată (și miroase) a morgă, cu atâta inox și aparatură. Lipsește masa de inox pe mijloc. Ce e inox de calitate s-a păstrat. Ce nu, s-a înnegrit de la formolul ăla sau cu ce dreaq' dezinfectează de miroase așa. Nu mă credeți? Am poze:











In schimb priveliștea de la geam e minunată...




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

Zici că ești într-un bloc din cartierul francez. :)

kitsune

Să știi că de afară arată chiar decent hotelul (sau ce e). Am nimerit eu la "disabled", dar colegii au avut camere faine, cu vedere la mare, nu la zid. 3 mese pe zi, aduse la pungă (menu choice: regular, vegetarian, indian), camera dotată cu plită, hotă, microunde, kettle, etc. Locația destul de retrasă, dar nu ne-au restricționat mișcarea, aveam o terasă în zonă, ceva faleză. Medicul a venit la ușă să ia probele pentru PCR, rezultatul l-am primit la recepție. Nu prea am avut de ce mă plânge, am avut hoteluri cu mult mai rele, chiar unul cu buda in fundul curții.
Până la urmă ieri, cu mai puțin de 24 de ore până la sosire, mă apuc de check-in. Ceva nu merge bine, așa că las asta și mă apuc de faimosul formular PLF din aplicația online. Sunt obișnuit cu birocrație și cu formele online sau nu. De-a lungul carierei am completat multe chestii, gen formularele de notificare a sosirii (eNoA - electronic Notice of Arrival) pe care multe țări le au în relația cu navele ce vin. Dar mai varză ca PLF ăsta eu nu am văzut. O mie de nervi și o mie de biciclete selectate pentru a demonstra că sunt om. Când mă întreba de bărci, selectam bărci și nu era bine, că el vroia vapoare. Păi barca-i barcă, vaporul e vapor. Da, știu, tradus automat. Tot așa, caut Turcia în listă și nu dau de ea?? T, U, R, C, deja nu dă rezultate. A, Turkey. Păi am ales formularul in română.
In fine, până la urmă nu mă lasă să salvez, că nu am numărul locului. Și nu știu în ce județ se află Gibraltarul. This field cannot be blank. Fuck off.
Vine și rezultatul de la PCR, negativ (ce surpriză). Așa că pe la prânz vine șoferul sa ne ia. Ne duce la vamă și de acolo ne ia un altul, să ne ducă la aeroport.

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Vama am trecut-o pe jos, 2 minute. A durat un pic la colegul ex-sovietic, că aveau o ștampilă de pus. Drumul spre aeroport fără peripeții. Aeroportul... cam cât al nostru? Parcă mult mai puține porți. O tanti la check-in, cu lentile cât fundul de sifon care se uită când prin, când pe deasupra. Pare detașată, că nu prea le are, nici cu calculatorul, nici cu banda, cu nimic. Îmi spune că în sistem scrie că trebuie să verifice daca am completat pelefeul. Păi tanti, nu mă lasă, că nu am loc. Dă-mi loc și îl completez. Păi nu pot, că trebuie să verific daca l-ai completat, înainte să încep să te bag in sistem. Ne înțelegem ca surzii, ea la un moment dat începe o tiradă in spaniolă. Dau din cap și o intreb dacă vorbește cu mine. Zice că da. Atunci, poți repeta in engleză ceea ce ai spus? Că eu no habla Espanyol (decât un pochito, dar nu vreau să mă dau de gol). Ok, ajungem la o înțelegere, eu pun un loc aleator in plf, ea mă bagă în sistem și face check-in-ul. Păi.... tocmai esența formularului ăsta este să știe unde am stat, unde am fost, să mă caute dacă o fi ceva. Doamna nu pricepe ironia, e personalizarea fidelă a unui vogon, box must be ticked și atât.  Deci, las bagajele, plătesc 3 kile extra (că am fost fraier la nu m-am uitat, de obicei biletul e cu "2 pieces" de data asta a fost cu "40 kg").
Trec de securitate, de pașapoarte, e deja 4, noi n-am mâncat de azi-dimineață. 13,30€ un sandviș, mă întreb de unde l-or fi adus, că să-l fi comandat pe AliExpress și nu costa atâta, cu tot cu transport. Dar o să îl pun la decont, așa că nu îmi mai bat capul.
La Istanbul, aeroportul nou e mare și frumos. Și plin, la 12 noaptea. Nu găsești un loc pe scaun să dai cu tunul. Și am 8 ore de stat. Oleg al meu vrea să fumeze, deci căutăm un loc de fumat. Găsim. Apoi ii e poftă de o bere. Efes pilsen, locală. 9€. Cââât? Bleati, devet ieura? Da. Asta e, am vrut, acuma bem.
Internet cu ora. Scanezi pașaportul și ai o oră. Atât. Te mai poți înregistra cu numărul de mobil, dar SMS-ul de confirmare nu vine. Deja îmi e silă de aeroportul ăsta. Shopping mall, luminos și scump. Îl las pe Oleg să se plimbe și să fumeze cat vrea, eu o tai la un lounge, mi-e foame, mă dor picioarele și vreau internet. Și o cafea care sa nu coste o mână și un picior.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Nu mai am prea multe de spus. La Otopeni m-au întrebat de certificat de vaccinare. Le-am spus mândru că am și plf. L-a durut exact in pix pe nenea: "A, nu ne trebuie..." Welcome home :headbash:.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

 :lol: :lol: :lol:

Welcome home!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexandru_m

#1195
Eh, inca nu ai avut nevoie sa-ti dai certificat fiscal tu tie pentru inmatriculare masina, nu?

Sau sa treci ancheta sociala sau sa ceri hotarare judecatoreasca pentru a constata ca locuiesti in acelas apartament cu prietena si aveti un copil pe care l-ati recunoscut deja in o gramada de declaratii, plus certificat de nastere eliberat de Statul Roman unde apareti amandoi, cu nume diferite fiindca nu sunteti casatoriti. Dar mai trebuie constatate inca o data lucrurile astea. Dupa ce au fost in prealabil constatate la eliberarea certificatului de nastere si la inregistrarea pentru alocatie.

Sau sa vezi catamai ochii au facut doamnele de la Asistenta Sociala cand am spus ca nu ramane nimeni in concediu de crestere copil, ci dorim prima de reinsertie in munca fiindca mama va lucra de acasa.

Ah, ti-am spus ca mama la 40 de ore de la nastere naturala a asteptat vreo 35-40 de minute in picioare in frig (Noiembrie) in curte la Evidenta Populatiei din cauza ca e pandemie si nu se poate sta inauntru si fiindca nefiind casatoriti a trebuit sa venim amandoi la ghiseu sa completam si sa semnam declaratiile in fata Organului?

Sau ca atunci cand ne-am facut dosarul pentru alocatie am tiparit cererea doar cu campurile "Parinte 1" "Parinte 2" "Copil 1" si nu am mai scos la imprimanta foi care vor ramane goale (Copilul 2 pana la Copilul 6) si ca nu ne-a fost primit dosarul fiindca cererea nu se considera conforma fiindca nu avea campurile goale tiparite? Si am iesit afara, am completat iar campurile ce trebuiau completate si apoi cu campurile (majoritatea) goale am stat iar la coada pentru a depune cererea conforma?

Toate astea in mai putin de 12 luni si inca nu am zis nimic despre distractia de la deschiderea unui SRL nou si inregistrarea lui ca platitor de TVA unde lista de pe situl oficial ONRC nu mai este valabila de la 01.01.2022.

Si nu mai spun nimic despre ce a insemnat pandemia aceasta pentru un transportator care lucreaza international ca stii si tu prea bine lucrurile astea.

Pe cartile de identitate emise in Romania ar trebui scris standard "Cetatean Roman, Maestru Zen".

Edit: Stiati ca alocatia se plateste incepand cu prima luna calendaristica intreaga din viata copilului? Te-ai nascut pe data de 2? Ghinion. Prima luna Statul Roman considera ca traiesti cu aer. Asta ca sa nu spun ca a implinit copilul 3 luni si ca inca nu stim cum arata o alocatie.

Sau stiati ca atunci cand cumperi obligatiuni emise de Statul Roman ti se spune ca iti poti retrage banii si mai devreme, dar daca incerci asta ti se spune "ah, pai trebuie tranzactionate pe piata secundara si asta dureaza, puteti sa pierdeti bani sau sa castigati dar nu stim prea sigur. Trebuie sa contactam pe cineva specializat si revenim cu un telefon." Inca astept telefonul. Dar aici e vina mea care m-am gandit ca daca am 2 parinti pensionari poate ajut statul sa le plateasca pensiile. Pe viitor statul sa se descurce.

kitsune

Degeaba crezi că am semnătura de mai jos?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

https://iacs.org.uk/news/iacs-council-withdraws-russian-register-s-membership-of-iacs/

Following the recent, tragic developments in Ukraine and resulting actions taken by governments and other entities worldwide including, in particular, sanctions in the UK where IACS is domiciled, IACS Council has been continuously reviewing the developing sanctions landscape to ensure it complies fully with all legal requirements. As part of that ongoing evaluation, and following the receipt of external legal advice, IACS Council today agreed that the Russian Maritime Register of Shipping's (RMRS) ongoing membership of IACS is no longer tenable. As such, and under the terms of its Charter which requires agreement from 75% or more of its Members, IACS Council has therefore adopted a Resolution that the Russian Maritime Register of Shipping's membership of IACS is withdrawn with immediate effect.

IACS deeply regrets the circumstances that have resulted in this decision and hopes that hostilities in Ukraine will cease as soon as possible, and that peace will return to the region.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Ce efecte va avea decizia?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Este greu de estimat acum. Implicațiile sunt multe. Membrii IACS au cam 90% din tonajul lumii. Și multe societăți de asigurare condiționează încheierea unei asigurări de înregistrarea la un registru membru IACS.
Ieșirea rușilor din asociația asta nu înseamnă că automat navele înregistrate la ei vor pierde, dar mulți se vor îndrepta în alte direcții. Probabil că volgobalturile alea de se rup in două vor rămâne. Dar până și jafurile alea grecești și turcești pe care nu le mai clasifica nimeni vor pleca.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence