News:

.

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

"Nevestele", la plural. Se zice ca marinarii au cate o nevasta in fiecare port 😁
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

kitsune

"e ceva obisnuit in breasla voastra, sau sunt doar cazuri izolate?"

Obișnuit nu. O fi fost vreunul (sau doi) din etnia aia care în mod "tradițional" tratează soția ca pe o sclavă, a băgat și psihologul ceva, să mai iasă de o reclamă pentru cabinet (să nu uităm că sursa inițială e un ziar care numai pentru deontologie nu e renumit) apoi a luat proteveul știrea de bună și a mai ambalat-o un pic de a ieșit că noi toți facem asta de fiecare dată când venim acasă...

Că există infidelități in breaslă, asta da, dar nu neapărat mai mult decât în oricare alte bresle. Iar aia cu nevasta in fiecare port...  O:-)
Poate pe vremea lui Christian Fletcher sau a lui Pierre Vaillant (Laleli, remember?).


Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Ismail avea 4, nu?... E drept, toate la Stambul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

e pandemie...sunt reguli stricte in porturi. Au divortat toate nevestele din porturi din cauza distantarii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

kitsune

#1144
Aș. Pandemie, ISPS..., ce e val, ca valul trece. Cum era vorba cântecului?

De e vreme rea sau bună, marinaru-i optimist...

Apropo, nu e cântec din folclorul popular, e compus de un "greieraș", au participat la nu știu ce festival al armatei cu el (nu mai știu unde am citit).

Băi, m-ați făcut să o ascult pe Safia Rataru împreună cu mecanicul meu unu ucrainean, ne aducem aminte de toate tinerețile...

Ismail avea 4, nu?... E drept, toate la Stambul...
și toate trecute pe la muftiu, deci legale.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Craciun Fericit, kitsune!

Sa ai parte doar de bucuriile si frumusetile oceanelor....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#1147
May the Force be with you too!

Deocamdată am parte doar de praful terminalelor. Mai e până la oceane. Pentru a noua (și ultima oară) am intrat la încărcare la Sohar. Mâine seară plecăm, oprim la bunkerare și aprovizionare (plus "străjeri") și apoi mergem în sfârșit la ocean. Indian.

Am acum datele contractului ăsta în Golf, poate interesează pe cineva eficiența transportului pe mare. Deci:
- 880 000 t peleți de minereu de fier (Uniformed Sized Iron Ore Pellets)
- 9800 mile parcurse (dus întors, deci și în gol), adică 18149 km.
- 533 t motorină și 560 t păcură consumate (aș calcula și CO2 emis, dar n-am timp acum).

Faceți voi calculele, cât vine in litri/100km per tonă (motorina e 846,0 kg/m3 și păcura e 988 kg/m3) și comparați cu trenul și camionul.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

cavver

0,0039l de motorina si 0,0035l de pacura pentru a duce o tona de minereu 100 de km.

kitsune

#1149
Și cam pe unde e asta pe lângă feroviar? Că de rutier nu întreb, ar veni 140 ml de combustibil pentru 20t duse 100km după calculele tale (după 2 luni jumătate pe ruta asta, nici cifrele pe calculator nu le mai văd). Am adunat motorina cu păcura pentru simplificarea calculelor, la energie sunt asemănătoare, la preț nu. Motorina e mai scumpă (dublu cred sau mai mult), păcura e un pic mai puternică, dar necesită tratament mai mult și în plus se aruncă cam 1-2% (apă, impurități, etc.).
In alta ordine de idei, o parte din combustibil a fost folosit pentru a produce electricitate, căldură, distilat apă, etc., a întreținut 20 de oameni timp de două luni jumătate, deci nu tot consumul a mers spre transport, dar hai să lasăm așa, grosier.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

It's the most wonderful time of the year! La mulți ani tuturor.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

La intrare. Bate vântul cam tare. Wish me luck. Altfel o să auziți de noi la știri, dacă ne-om pune de-a curmezișul




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Ai nimerit gaura? :insomnia:

bogdymol

Fara suparare, dar cred ca kitsune o are mai mica decat aia ce au ajuns la stiri, asa ca e mai usor sa nimereasca gaura.

La barcă ma refer.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

O fi mica, barca, dar din unghiul asta pe bune ca nu pare. Nu imi dau seama deloc ce port este.