News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[IF] Transportul public in Ilfov

Started by Ionut, May 02, 2019, 08:46:42 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dekolor

Cred ca am propus de mai multe ori acest lucru de cand au fost introduse liniile regionale de la STV prin 2019. Am incercat pe pagina STV de facebook, am incercat pe vechiul forum dedicat InfoSTB, am si trimis mail celor de la ADTPBI prin august (raspuns primit in octombrie) iar de fiecare data am primit acelasi raspuns: ca au in vedere acest lucru si ca fac demersuri in acest sens. Eu zic ca a trecut destul timp si putea fi implementat acest lucru fara prea mare efort avand in vedere ca fiecare autobuz, indiferent de operator, este echipat cu sistem gps si trimite date catre ADTPBI in vederea monitorizarii liniilor.

oc7avian

Teoretic cred că a existat intenția asta. D-aia fiecare linie are logo-ul în aplicație și au schimbat inclusiv numele în Info TB. Aplicația pare pregătită.

Barcelo

O postare pe facebook  a STV ,ca  raspuns  la o intrebare pe aceasta tema:
S.C. Serviciul Transport Voluntari
Quote...  aveti dreptate dar aplicatia apartine STB, care ne-au promis in nenumarate rânduri ca va adauga si autobuzele noastre, lucru care nu s-a intamplat nici pana acum

dekolor

Tind sa cred ca mai degraba mingea este la STV.

Un comentariu de la acea postare la care s-a referit @Barcelo:
Quoteam comunicat in nenumarate randuri cu dvs pe acest subiect. Ca sa fie clar pentru toti pasagerii dumneavoastra, raspunsul STBSA mai jos:
Referitor la mesajul dumneavoastra transmis Societatii de Transport Bucuresti, va comunicam urmatoarele:
STB SA a intreprins demersurile necesare in vederea integrarii operatorilor de transport de suprafata din Regiunea Bucuresti-Ilfov in aplicatia Info TB, insa, asa cum am mentionat si in raspunsul pe care vi l-am transmis in luna ianuarie 2020, materializarea acestui proiect nu depinde numai de STB SA, ci si de operatorii de transport cu care am putea colabora in cadrul acestui proiect.
STB SA ramane in continuare deschisa pentru a colabora cu operatorii de transport de suprafata din Regiunea Bucuresti-Ilfov, in sensul materializarii acestui proiect.
Va mulumim pentru interesul pe care il manifestati pentru dezvoltarea aplicatiei Info Transport Bucuresti!
Iar raspunsul ADTPBI a fost in aceeasi directie. Ambele raspunsuri au fost trimise si catre STVSA la data la care au fost primite. Aceasta confirma ca nu este veridic raspunsul STVSA ca STB blocheaza acest demers. Cu ocazia acelor sesizari v-am trimis si solutia tehnica care trebuie implementata pe partea STVSA pentru a se putea implementa aceasta solutie. Mingea este la voi.

Hef

#34
Am solicitat modificare de traseu pentru eficientizarea liniei R461. Sa nu mai mearga pe A3 ci prin Emil Racovita, Rond OMV, Perticani.

Atasat raspunsul. Eu nu am inteles mai nimic din raspuns.



dekolor

Nu se vede raspunsul atasat.

De curiozitate, cat a durat pana ai primit un raspuns? Am trimis si eu un mail la tpbi pe 2 iulie in legatura cu o linie regionala, nici acum nu am primit raspuns.

Hef

#36
Quote from: Hef on July 21, 2021, 01:18:14 PM
Am solicitat modificare de traseu pentru eficientizarea liniei R461. Sa nu mai mearga pe A3 ci prin Emil Racovita, Rond OMV, Perticani.

Atasat raspunsul. Eu nu am inteles mai nimic din raspuns.







Powered by API/PUM imgur uploader

dekolor

Clar n-au inteles traseul. Totusi nu inteleg de unde a aparut Bd. Dimitrie Pompeiu in ecuatie, avand in vedere ca tot pe FdG se intoarce.

Sorinus

Aveti idee cum se platesc calatoriile la R-urile ne-operate de STB? Mai precis, cele operate de primaria Chitila? Merge Cardul de STB? multumesc

AndreiB


Hef

Am inteles ca PMB nu ar permite STV sa isi puna placute cu traseul liniior pe teritoriul administrat PMB? Oare cand ADITPBI va face o semnalizare unitara?

etravel

Quote from: Hef on July 26, 2021, 02:10:22 PM
Atasat raspunsul. Eu nu am inteles mai nimic din raspuns.
E simplu: nu se poate.
E drept ca am facut ceva analiza pe text, poetul se spala pe maini cu mare arta.   



dekolor

Quote from: Hef on September 01, 2021, 10:18:02 AM
Am inteles ca PMB nu ar permite STV sa isi puna placute cu traseul liniior pe teritoriul administrat PMB? Oare cand ADITPBI va face o semnalizare unitara?
Pe Sos. Colentina exista placute STV doar in statiile de tramvai, dar oricum ar trebui sa se ocupe ADITPBI de lucrul asta + informarea calatorilor.

Legat de informarea calatorilor, au fost introduse si liniile STV/STCM/RegioServ pe aplicatia InfoTB. Momentan doar traseele si orarele, nu se vad inca vehiculele in timp real, oricum TPBI vrea sa faca o alta aplicatie cu toti operatorii din Bucuresti-Ilfov.

Hef

𝐎 𝐧𝗼𝐮𝐚̆ 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝗼𝐫𝐭 𝐚 𝐜𝐚̆𝐥𝐚̆𝐭𝗼𝐫𝐢𝐥𝗼𝐫 𝐯𝐚 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐥𝐞𝐠𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐀𝐞𝐫𝗼𝐩𝗼𝐫𝐭𝐮𝐥 ,,𝐇𝐞𝐧𝐫𝐢 𝐂𝗼𝐚𝐧𝐝𝐚̆" 𝐬̦𝐢 𝐏𝐢𝐚𝐭̦𝐚 𝐔𝐧𝐢𝐫𝐢𝐢

A fost aprobată, în cadrul Adunării Generale a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București- Ilfov, înființarea unei noi linii de transport călători, care va face legătura între cel mai mare aeroport din țară Aeroportul Internațional ,,Henri Coandă", situat în orașul Otopeni – județul Ilfov și centrul Bucureștiului.
Facilitarea accesului călătorilor înspre și /sau dinspre capitală, a reprezentat și continuă să reprezinte permanent o preocupare majoră, noua linie AeroBus urmând să deservească persoanele care călătoresc de la aeroport, până la Piața Unirii.
Concret, linia va fi deservită de 10 autobuze ultramoderne care, la interval de 20 de minute, vor parcurge zona metropolitană cu o viteză sporită, dat fiind numărul redus de stații (șase stații), situate în zone de interes ale municipiului București, cu capăt de linie Piața Unirii – Horoscop:
• Aeroport ,,Henri Coandă " Sosiri
• Piața Presei Libere
• Piața Victoriei
• Piața Romană
• Universitate
• Piața Unirii
Autobuzele vor fi vopsite în culori ușor vizibile, pentru a se remarca printre alte vehicule de transport și aeroportuare, vor fi inscripționate distinct și vor oferi un confort sporit călătorilor, atât pentru locurile pe scaune, cât și spațiu generos, special delimitat, pentru depozitarea bagajelor. Accesul va fi facil, pentru toate categoriile de călători și pentru bagaje. Autobuzele vor fi dotate cu sistem info-călători minim bilingv (ro-en), prize usb pentru încărcarea dispozitivelor electronice la fiecare rând de scaune, aer condiționat, climatizare. Gradul de poluare al noilor autobuze va fi în conformitate cu prevederile ,,Regulamentului serviciului comunitar de transport public local de călatori, în regiunea București – Ilfov".
Durata contractului va fi de 10 ani, iar operarea acestei linii va fi în sarcina unui operator ales prin procedură competitivă, în baza unui nou contract de delegare a serviciului public de transport, ținând sema de reglementările legale în vigoare (prevederile Regulamentului european 1370/2007 art. 5 alin. 3).

sursa: https://cjilfov.ro/comunicat/o-noua-linie-de-transport-a-calatorilor-va-face-legatura-intre-aeroportul-henri-coanda-si-piata-unirii/

Hef

Acele viraje se fac cu 416, pe care circula același tip de autobuz (VDL), plus restul liniilor fac retragerea pe acolo și nu au nici cea mai mică problema.

Pe site STB, unde au trecut traseele tuturor liniilor, inclusiv STV, linia 461 este trecută prin Emil Racoviță și nu pe A3. În fine, poate mai face și altcineva solicitarea și se rezolva.

Eu am mai făcut o solicitare de a mai introduce o tura pe 473 în intervalul 13.00 - 16.00 când circula din 60 în 60 de minute și au răspuns pozitiv, au introdus respectiva turta în 25 de zile de la data când le-am scris. Răspunsul a venit după ce făcuseră modificarea de câteva zile. Deci, se poate.