News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

ladposta

Chiar nu se gaseau 13 oameni in Cluj-Napoca sau in judetul Cluj sa ajute la terminarea lucrarilor? si poate si pe mai departe?


Iceman

Păi nu are logică dacă găseau muncitori în zonă sigur îi angajau se pare că este deficit de forță de muncă pe această ramură a construcțiilor. Nu este o noutate că vin muncitor din Asia și lucrează și pe autostrăzi noastre

qionescu1

#1232
"În cadrul ședinței de Consiliu Local de azi, 10 septembrie, consilierii locali au aprobat încheierea unui acord de asociere între municipiul Oradea, comuna Sântandrei și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Oradea, privind realizarea centurii ocolitoare a comunei Sântandrei.

Având în vedere problemele de trafic, care privesc inclusiv asigurarea mobilității între municipiul Oradea și unitățile administrative-teritoriale care se află în apropierea municipiului, precum și necesitatea conectării infrastructurii rutiere a acestora la proiectele de mare anvergură și de interes național la nivelul Zonei Metropolitane, au fost identificate posibilități de realizare a unor drumuri de legătură între Oradea și unitățile administrativ-teritoriale din zona sa periurbană. Astfel, au fost încheiate acorduri prin care a fost realizat și dat în folosință drumul de legătură dintre Oradea și comuna Sântandrei precum și drumul de legătură dintre Oradea și Oșorhei."

http://www.oradea.ro/stiri-oradea/s-a-aprobat-realizarea-centurii-ocolitoare-a-comunei-santandrei

Hotarare a CL Oradea pentru constructia centurii unei alte localitati? Sau e vorba si aici de o asociere intre UAT si zona metropolitana dar nu au mai precizat corespunzator in comunicat? Intreb pentru ca la Cluj-Napoca era si este imposibil acest lucru...

http://www.oradea.ro/stiri-oradea/s-au-aprobat-indicatorii-tehnico-economici-pentru-realizarea-centurii-ocolitoare-a-localita-539-ii-osorhei

cristi767

^Zona Metropolitană Oradea construiește, în asociere cu Primăria Oradea și Primăria Sântandrei. Așadar, vehiculul juridic este entitatea Zona Metropolitană Oradea.



vasile.silion

S-au cam finalizat lucrările de amenajare a piațetei de pe Cuza Vodă (scuarul din fața sucursalei CEC).

Pentru mine sunt câteva aspecte dezamăgitoare:
- eliminarea oricărui spațiu verde, în favoarea pavării cu piatră și pietriș. Piațeta aceea nu va fi folosită în integralitatea ei de pietoni, căci nu a fost niciodată folosită așa, oamenii nu se vor plimba pe fiecare metru pătrat al ei - nu există această necesitate. Circulația pietonilor în acea piațetă nu e chiar atât de mare încât să necesite pietonializare ei integrală. Colțuri întregi ale piațetei nu vor fi străbutute decât rareori de către pietoni. Înainte exista un un spațiu înierbat - a fost eliminat radical.
- în ideea de mai sus, există o parte a piațetei, aș aprecia cam o treime, cea dinspre str. Tipografiei, unde soluția aleasă mi se pare total dezamăgitoare: da, s-au plantat câțiva mesteceni, pe lângă cei deja existenți, dar, în loc ca aceștia să fie pe un spațiu verde, s-a ales o soluție de pavare cu pietriș bătut, dar care arată ca dracu în opinia mea, și ca aspect și ca funcționalitate, după cum se vede și în pozele pe care le atașez. Oare nu era cu mult mai bună soluția unui gazon care să acopere acel spațiu, care și așa nu va fi folosit de multă lume, sau chiar a unui gazon care să permită trecerea peste el, așa cum mai nou se folosește în multe parcuri și zone verzi?

Pietrișul acela mi se pare o mizerie!










,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

Bogdan_Cluj

Las-o'n fasole, acolo e finalizat?

Cred ca nu au pus iabra ca sa poti face protest in fata prefecturii, doar ca daca isi pun ei prefect de culoarea lor ... si-au tras singuri teapa :)

vasile.silion

Eu cred că e finalizat. Uită-te în randările proiectului piațetei, tot așa arată (bine, la nivel frumos, de planșă desenată). Plăci de granit nu cred că se vor pune, ca în rest, pentru că pietrișul ăla bătătorit (nu știu cum să-i zic altfel), e la nivel cu zona pavată cu plăci. Totuși, în ultimă instanță, dacă aș avea putere de decizie, eu aș încerca să acopăr zona cu brazde de iarbă.

Din păcate, tare mi-e teamă că aceeași soluție ,,smart" (pietriș bătătorit) se va aplica și la o mare parte din pietonalizarea străzii Kogălniceanu. Din ce-am citit undeva la prezentarea succintă a proiectului, în zona din fața bisericii reformate, în zona statuii Sf. Gheorghe, va fi aceeași soluție care mie mise pare, repet, mizerabilă, fără nicio noimă. Ori pui plăci de granit, ori asfalt, ori pavaj, ori gazon - dar nu lași o zonă vastă acoperită de pietre care se desprind și care împiedică și plimbarea pietonilor, dar și plimbatul cărucioarelor sau chiar skateboard-urile sau bicicletele.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

Iată aici:
,,Tronsonul străzii M. Kogălniceanu între str. Hermann Oberth și str. Gaál Gábor va fi transformat în baza conceptului de ,,grădină urbană" prin eliminarea pavajului și gazonului degradat. Acestea vor fi înlocuite de un multistrat de pietriș compactat și stabilizat."

Tu ce înțelegi din asta? Mă tem că e aceeași soluție uimitoare, numai bună să te împiedici de ea...
https://www.stiridecluj.ro/politic/proiect-urias-de-pietonalizare-a-celei-mai-frumoase-strazi-din-cluj-strada-mihail-kogalniceanu
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

StefanCelMare

Mda, tocmai remarcasem același lucru azi în zonă...
Este un rahat.
Sper că se va pune gazon sau măcar rumeguș... arată aiurea rău.
Eu aș sugera amenajare spațiu verde, eventual pe soclu ridicat (inclusiv cu copaci).
Iar pe restul zonei, ar fi mers foarte bine o fântână arteziană gen Piața Unirii, cu ridicare jet de apă de la nivelul solului.
Erau și țevile pe poziție de la vechea fântână...
Pe genunchi făcut proiectul acolo, mă jur. O varză - și nu e de vină firma care a executat, ci proiectantul.

On another topic se asfalta azi Emil Isac (full, de la un capăt la altul). Cred că se deschide total pentru trafic luni.

dragos76

Ce să zic.. dezamăgitor. Din păcate se pare ca la Cluj tot ce înseamnă "verde" în refacerile stradale se referă strict la arbori de dimensiuni relativ mari, dar plantați în niște oceane de piatră și beton.

csebi24

In principal am fost de acord si cu "betonarea" din piata unirii si in alte zone, dar aici cred ca merge excelent niste gazon. Este o zona in care rar vezi un pieton.

Confirm si eu ce zic colegii mai sus, ca ma astepatam sa arate mai bine si mai verde zona, se poate face ceva in acest sens?

qionescu1

Nici plantarea lângă primărie a copacilor exact pe mijlocul trotuarului nu e grozavă. Nu te poți bucura de toată lărgimea lui obligandu te să folosești jumătatea dinspre clădire a trotuarului, inghesuidu-te cu toți care instinctual aleg asta, in timp ce jumătate de trotuar rămâne nefolosit.



Powered by API/PUM imgur uploader

mvmocanu

Acesti copaci langa primarie erau deja plantati de ceva vreme. Probabil nu au vrut sa-i mute si de aia au construit pe langa ei.