News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

gsimon

Cred ca aceeasi treaba cu semaforizarea se va aplica si la trecerea de pietoni de la cimitirul evreiesc.

raulbogdan23

^

Exact. Anul trecut am facut o sesizare la primarie pe tema asta si am primit raspuns ca toate trecerile de pietoni de pe Calea Turzii vor fi semaforizate intr-un proiect mai amplu.

raulbogdan23

^^

Azi se lucra deja la trecerea de pietoni de langa cimitirul evreiesc/Lukoil pe Calea Turzii. (fara poze ca era prea aglomerat si eram la volan)

La trecerea de langa Rompetrol au aparut stalpii pentru semafoare.

La trecerea de langa Dacia service avem deja montate semafoarele, probabil in cateva zile va fi pus in functiune.

raulbogdan23

Se lucreaza si la semaforizarea trecerii de pietoni de langa Spitalul de Recuperare, str. Observatorului.





Powered by API/PUM imgur uploader

vasile.silion

Au început să traseze cu vopsea pistele pentru biciclete de pe Ferdinand:

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

RobertH

Perfect. Chiar arata mai bine verdele ala decat cu rosu.

alexV

Cum vi se pare padurea de stalpisori? E strada Emile Zola, intersectie cu blv. Ferdinand.
Eventual daca ati fost si ati vazut live de la fata locului.




Manodragon

Mie imi covine cu acei stalpi. Fara ei, in momentul asta in Romania nu poti convinge pe nimeni sa nu parcheze. Pe orice trotuar unde nu sunt stalpi se gaseste cate un destept sa parcheze. Daca ar fi dupa mine, ori dai amenzi cu nemiluita (poate prin ceva automatizare cu camere si computeri) ori pui stalpi peste tot.

RobertH

Pana nu se mai educa unii, nu cred ca avem de ales. Iti dai seama ca unii deabia astepta sa se deschida in centru sa parcheze din nou pe stradutele astea . Probabil de aia e si in proiect exact asa cu stalpi .

klax187

Mie, din contra, imi e frica ca nu sunt destul de "hotarati" stalpii aia. in 1-2 ani cred ca dispar TOTI daca riveranii nu vor stii sa foloseasca mai util spatiul acela. (cu terase de ex...)

dragos76

Pe acolo e nevoie de acces auto doar pentru rivereani și pentru aprovizionare, mă gândesc, nu? Deci să înteleg că pentru a preveni situații ca pe I Micu Klein, de ex, unde e cam plin de mașini parcate deși e tot o zonă din asta "shared", în loc să implementeze ca lumea sistemul cu stâlpișori restractabili la intrarea pe stradă, mai bine pun jaloanele astea, nu? Eventual la iarnă pot face și un concurs de slalom printre ele.

alexV

Negresit ca trebuie delimitat spatiul si prevenita parcarea. Ma refeream la forma aleasa. Ieftinaciuni de tevi gri, prea dese, si care acapareaza privirea.

Ceva mai discret de piatra era mai ok. Bolarzi de ex.



csebi24

Trec zilnic pe acolo, is prinsi in 4 "suruburi" (scuzati-mi termenu, nu ma pricep deloc la constructii) si dupa pusa piatra cubica peste ei. Par destul de solizi.

Din punct de vedere estetic arata ok si cred ca practic o sa-si faca treaba, altfel o sa fie tot masini parcate pe acolo. Daca vreti niste poze mai in detaliu, pot maine sa fac.

dr4qul4

Doar par rezistenti. Nimic nu rezista in fata ingeniozitatii romanului.
Priviti in centrul Bucurestiului, mai exact la Cocor.
Acel stalp nu este rupt degeaba. Daca treceti pe acolo (in timpul saptamanii) veti gasi masini parcate. Nesimtire la cote maxime.
Vizavi au incercat si varianta cu bile si bolarzi de ciment....Nici alea nu au rezistat prea mult. Eu banuiesc ca s-a "apelat" la ajutorul gunoierilor, pentru ca doar cu un camion le poti da la o parte.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

alexV

Quote from: csebi24 on June 21, 2020, 11:36:57 AM
Din punct de vedere estetic arata ok
Estetic imi pareau ca nucan-n perete.

Quote from: csebi24 on June 21, 2020, 11:36:57 AM
Daca vreti niste poze mai in detaliu, pot maine sa fac.

Da, te rog. La fata locului, pe noapte, urati.