News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andrey_rsu

Arata chiar bine, era cazul sa se schimbe ceva în zona Ferdinand, dar sper sa fie coeziune si în zona Pieței Mihai Viteazu aflata în apropiere și care a cam rămas în urma la capitolul modernizări.

nicolaem

o sa iesim din case si nu o sa mai recunoastem orasu  :lol:
serios, arata foarte bine.
ca nu ma pot abtine sa nu si critic ceva. "imbinarea" de pavaj intre str Puscariu si zona din fata Casa Matei o sa arate ciudat. E pavajul nou frumos vs piatra aia cubica prea  mare si usor denivelata+ culori diferite


kumar

^Si mie mi-a sarit in ochi trecerea asta.
Mie imi place mai mult piatra cubica, parca se potriveste mai bine cu cladirile si zona. Mi se pare ca celalalt stil merge mai bine in zone mai moderne ale orasului, plus panoul ala hidos.

prd.marius

Apropo de panou, eu nu am vazut panouri de genul "in vest".
Este o regula? Sau doar o lauda a guvernului (ca tot vad pe autostrazi), si a autoritatilor locale?

Iceman

Piatra cubică este denivelată și foarte prost pusă accesul persoanelor cu dizabilități în scaun rulant este îngreunat nu poți circula cu căruciorul pentru copii deoarece scutură foarte tare inclusiv dacă mergi pe jos este foarte inconfortabil în special pentru femeile în tocuri și să nu povestim de turiștii care vin cu diferite bagaje de tip troler... soluția cu plăcile de granit de 50 x 100 cm sunt ideale pentru aceste zone de monument istoric iar piatră de granit cubică nouă este foarte bine compactată,... Din punctul meu de vedere ar trebui schimbată toată Piatra cubică veche, Piatra cubică veche arată foarte rău iar conform normativelor NP-051 - 2013 distanță dintre piatră cubică la rost ar trebui să fie maxim 1,5 cm ca să pot să poți avea accesibilizare normală ceea ce nu există nicăieri

florin74

^^Da, este o regula pentru proiectele finantate din europene.

StefanCelMare

Eu nu-s de acord cu pavajul nou pe zona veche...
Acum că s-a folosit punctual pe Emile Zola și pe Sextil Pușcariu, rămâne așa.
Dar farmecul zonei e mai bine prins cu vechile pietre cubice.
Zona nu trebuie să fie neapărat optimizată pentru pantofi cu tocuri... adică să fim serioși, mergeți la Roma să vedeți ce faceți cu tocuri.
Mie mi se pare ușor ciudat aspectul modernizat, parcă e prea nou, se pierde patina vremii.
Pe de altă parte, aștept să văd produsul final după 1 an sau așa, ca să îmi dau cu părerea mai definitiv.
Nu de alta, dar uzura poate în timp să omogenizeze zona.
Acum arată un pic cam struțo-cămilă, e cam mare diferența între vechi și nou.
Vedem la anul pe vremea asta.

csebi24

^^ subscriu la ce zice Iceman.

Piatra aia cubina mi se parea mult prea gri inchis si mult prea denivelata. In schimb asta noua arata bine. Oricum mare bucurie ca au transformat "strada" aia parcare intr-o zona pietonala.

Totusi ce mi se pare total deficitar in cluj este faptul ca in zonele pietonale s-au montat acei stalpisori automati pentru aprovizioare si riverani (piezisei si acolo pe langa canul morii) si nu sunt functionali. Aia mi se par un lucru obligatoriu.

loris

Quote from: StefanCelMare on April 27, 2020, 11:47:05 AM
Zona nu trebuie să fie neapărat optimizată pentru pantofi cu tocuri... adică să fim serioși, mergeți la Roma să vedeți ce faceți cu tocuri.

Daca vrei sa combati un argument fa-o pana la capat. Era vorba despre, carucioare pentru persoane cu dizabilitati, carucioare de copii, turisti cu trolere si tocuri. L-ai ales pe cel mai superficial si l-ai aruncat la gunoi(pe buna dreptate) cu tot cu cele care chiar dor si sunt reale.

StefanCelMare

#954
Din punctul meu de vedere orice faci se găsește cineva să critice.
Zonele respective (reabilitate de mult, gen Piața Muzeului) folosesc piatră cubică aproape de ceea ce era istoric în zonă.
Dimpotrivă, suprafețele foarte netede (soluția pe zonele modernizate acum) dau un aspect care, cel puțin din punctul meu de vedere, nu cadrează istoric cu zona.
Eu nu apăr neapărat situația de pe pietonala veche cât spun că soluțiile alea ideale care împacă pe toți nu există.
Oricum, să fim serioși, atacuri de genul lui @loris sunt penibile din punctul meu de vedere.
Nu e ca și cum nu poți intra cu cărucioare pentru dizabilități în zona respectivă, este ilar acel argument.
Ideal ar fi asfalt, @loris dacă mergem pe idea ta.
Hai să re-asfaltăm, e cel mai prietenos cu toate categoriile menționate de tine.

Și sincer acuma, spune dacă ți se pare că Sextil Pușcariu arată optim cum va fi de acum înainte (cu pavaj super neted).
Mie unuia în acest moment nu îmi place.
Pe străzile mai mari, gen Ferdinand, treacă meargă... acolo între case... sincer nu prea dă bine.
Estetic și istoric zona veche cu piatra aia cubică blamată de tine este net superioară.
Eu măcar sunt deschis la ideea aplicată în zonele nou reabilitate și îi dau un pic de timp să mă ajustez.

PS - regret că m-am inflamat aici, dar citiți și voi postarea lui @loris. A deschis și a închis un topic în aceeași postare - altfel spus, mi-a pus în gură că sunt împotriva persoanelor cu handicap.
Regret că am returnat focul, trebuia doar să îi atrag atenția că nu este normal ce a făcut.
PPS - Eu nu am apucat să citesc ce a scris @Iceman, care menționa într-adevăr persoanele cu handicap. Probabil că loris a citit secvența cronologică, dar nu a realizat că argumentele mele erau anterioare postării lui Iceman. Chiar nu am idee cum de am sărit postarea lui, probabil am citit în diagonală. Adică am sărit ultimele postări, aia e.

Knattspyrnufelag

Piața Lucian Blaga
Strada Napoca
Strada Republicii (până la racordul cu strada Avram Iancu)
Strada Petru Maior
Strada Emil Isac

https://media9.ro/ghiciti-unde-este-asta-asa-va-arata-o-zona-centrala-a-clujului/

loris

^^
Nu e cazul sa o iei ca pe un atac, dar nu puteam sa te las sa bagi in aceeasi oala carucioarele pentru persoane cu dizabilitati si carucioarele pt copii cu tocurile.
Din fericire am intrat doar cu carucior pentru copii pe acolo, nu a fost imposibil, a fost foarte incomod, si cred ca trezesti 80% din copii cand ii duci pe acolo cu carucior. Faptul ca numesti ilar nivelul de accesibilitate cu carucioare pentru persoane cu dizabilitati e...ilar :) (ca sa nu folosesc si eu cuvinte gen penibil) Nu toti cei care merg cu carucior pentru persoane cu dizabilitati sunt in floarea varstei sa poate sa se descurca pe acolo.

Mie personal imi place cum arata, dar gusturile nu se discuta. Peste vreo 2 ani o sa apara si o uzura pe piatra aceea noua si va arata oricum altfel.

StefanCelMare

#957
@Knattspyrnufelag
Acolo va fi o chestie... ai 8 benzi input și 5 output.
Scrie mare aglomerație și blocaj de trafic pe reabilitarea pieței Blaga.
Se pierd două benzi de ieșire, niciuna de intrare.
Va fi "super".

La fel Emil Isac cu o bandă, deși se elimină o bandă pe Ferdinand spre centru, iar traficul se va duce cel mai probabil spre E. Isac.

PS - pun și pozele pentru că articolul de ziar poate să dispară.



















Powered by API/PUM imgur uploader

ladposta

sincer mie imi place cum arata. dar din pacate cred ca realitatea din teren va fi alta. :-( Spor la treaba. Sper sa iasa ceva frumos si util. Sper sa am  si eu sansa sa traiesc pe viu aceste schimbari intr-una din vizitele mele acasa.

nicolaem

ce va rog e sa evitati atacuri intre voi. Chiar daca avem pareri diferite.

Ce e de remarcat zic eu, reabiltiarile din parioada asta arata mult mai ingrijit ca cele facute acum 10 ani.

ok, piatra cubica are farmecul ei, dar parca asta pusa la noi e prea denivelata, rosturile prea mari. Cred ca se putea pastra piatra cubica dar pusa mai cu atentie. Alte pretentii erau in 2008 cand a fost pusa.