[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Pai banda dedicata BUS+Bike nu ar putea fi delimitata doar pentru BUS iar restu lasat pentru pietoni pana se rezolva trotuarul ?

GML

dragos76, sincer, e o aventura sa ajungi de la Rompetrol pana la Lidl, in Buna Ziua. Daca esti norocos, macar ai o lanterna, sau blitzul de pe telefon e bun, ca altfel e si mai greu. Am primit cateva flashuri in 15 minute.

RobertH

Cred ca e cea mai periculoasa zona din Cluj pentru un pieton .  E oribil, combinatia periculoasa de masini cu viteza, curba si lipsa trotuar .

Cea mai "buna" parte, noroc ca nu prea circula pietonii :



StefanCelMare

@RobertH S-a mai schimbat zona aia, acum poți să o tai ca pieton prin curtea Lidl.

GML

https://www.ziardecluj.ro/pe-strada-buna-ziua-timp-de-un-clujenii-pot-trai-experienta-autentica-unui-razboi-transee

QuotePe strada Bună Ziua, Primăria municipiului Cluj-Napoca a început un dur război asimetric împotriva propriilor cetățeni, pe care îi terorizează printr-un continuu praf infernal, cu zeci de utilaje grele cu care sapă tranșee pe ambele părți ale drumului, în așa fel încât pietonii sunt nevoiți să circule printre mașinile care, la rândul lor, se înghesuie, fiindcă și partea centrală a carosabilului este râmată cu excavatoarele.

florin74

Asta e gazeta lui Liviu Alexa, seful PSD Cluj. Un jeg absolut.
Cum dracu ar vrea sa faca reabilitarea si extinderea drumului, fara sa afecteze pietonii si soferii, greu de inteles. Oricum, s-au miscat extraordinar, cred ca s-au apuca pe la sfarsitul lui august si ce a fost mai greu a trecut. Mai au de relocat ceva doar in zona Compexit pana la primul complex de blocuri, dar si acolo cred ca termina in 2 saptamani. Temrneul de executie este de 1 an, dar prin aprilie mai ar trebui sa fie gata.

Granata06

Un singur lucru este corect in articolul acela. Prima data trebuia facut drumul si apoi blocurile.

ciprebbe

Quote from: StefanCelMare on November 05, 2019, 11:14:40 AM
@RobertH S-a mai schimbat zona aia, acum poți să o tai ca pieton prin curtea Lidl.
Nu mai poti, au demolat pasarela. Esti nevoit si acum sa mergi pe drum/breteaua de acces la Lidl. Jenanta de tot situatia pt pietoni acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Ca sa nu mentionez ca prima trecere de pietoni disponibila e tocmai la intersectia cu strada Zorilor. Pasarela cica au demolat-o din motive de ISU.
Pana nu rezolva girotoriul Bob de la Cluj WIngs, tot asa o sa ramana.

xpload24

str.Regele Ferdinand , nu mai au bani de borduri cu gauri

kumar

^ In mod normal numai pe o parte ar trebui sa fie. Ai vazut borduri cu scurgere pe partea unde ai facut poza?

alexV

mai jos pe aceasi parte sunt borduri cu scurgere.
asa cum arata asfaltul acum, fara strat de uzura, are panta si pe stanga si pe dreapta. posibil strict aici la intersectie sa aiba panta doar pe stanga.

florin74

Au avansat bine pe Buna Ziua

Primul strat complet de asfalt pe toata latimea drumului, de la intersectia Mihai Romanu pana la Saveur. Ieri se pregateau sa asfalteze si banda din mijloc de la Saveur pana la capatul lui Bonjour Residence.
Ar fi super daca ar reusi sa termine pana in decembrie primul strat peste tot. Ii incurca ceva utilitati in capatul dinspre COMPEXIT, lucreaza acolo de ceva timp.

csebi24

Acum decoperteaza aproape pana in capat (Buna ziua 12). Eu zic ca luna asta o sa fie primul strat peste tot intre Buna ziua 12 si lidl. Daca vreti informatii, lucrez in zona si ii vad de pe geam.

Iceman

Lucrări strada Regele Ferdinand
https://imgur.com/a/w5w9RGM