News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andrey_rsu

Are idee careva dacă și cum se poate propune un pod auto pe Str Fabricii de Zahar ( în locul podului pietonal actual) care sa asigure o legătură rutieră cu zona Bld - muncii.
Este o zona în continua dezvoltare și legătura actuala este doar pe str Fabricii sau pe la capăt pe str Căpitan Grigore Ignat. Legatura pe Str Fabricii de Zahar ar fi una naturala și foarte bine poziționată, nu vad ce ar fi atât de complicat.

qionescu1

@StefancelMare
Proiectul 21 Decembrie 1989 merge până la biserica Sfântul Petru/intersecția cu Buftea. N are cum să meargă mai departe atâta timp cât pasajul Mărăști e încă în discuție, pasaj care ar ajunge până înspre Lidl.

qionescu1

#992
Quote from: Ionut on April 27, 2020, 10:32:20 PM
Vad ca aveti chef de discutii. Nu mai bine mai faceti un pas mai departe? Implicati-va direct acolo in Cluj, la nivel local. Aveti un Vicepresedinte API (Cip) si un Membru in Consiliul Director API (Florin), plus Director Regional (sau cum o sa-i dam pana la urma titulatura - AlexV). Echipa mai ceva ca la Bucuresti! Hai ca vad ca pe forum sunteti tari in analize. Poate mergeti la primarie, faceti solicitari pe Legea 544, mergeti cu analize peste ei etc etc etc. In oras, in regiune... aud ca Boc e semi-deschis (sau, ma rog, administratia), de asemenea DRDP Cluj ne primeste OK...

Nu zic, sunt bune si discutiile pe forum. Foarte bune! Insa daca ramanem doar la discutii intre noi... si e pacat de timpul asta.

@Ionut, @alexV, @bogdan, @stefancelmare, @ dragos76 @nicolaem, @API - Cluj

      Ionut are dreptate, Clujul este foarte bine reprezentat in API insa din pacate la nivel local ar putea avea rezultate mai bune avand in vedere deschiderea partiala pe care o regasim in institutiile clujene. Acum rezultatele bune ale API, consider eu, se datoreaza in primul rand presiunii publice pe care reuseste sa o puna pe institutii, presiune sustinuta si constanta. Efectul e puternic mai ales prin preluarea subiectelor de presa centrala.
      Problema e ca prime time-ul API pune pe tapet numai proiectele mari, nationale, cum e si normal iar proiectele mici, locale raman necunoscute sau la mana administratiei locale. Nu de putine ori am cerut, chiar si aici pe forum, niste articole critice vizavi de administratia Clujului. Toti care sunteti din zona cunoasteti sensibilitatea primarului nostru la critica si ca din presa locala, cu o singura exceptie (ziar de cluj) nu transpira nimic decat laude si ridicari in slavi contra cost.
     Sigur, trebuie sa venim si cu propuneri concrete dar astea exista, trebuie doar promovate asiduu si constant. Asadar o intalnire doua cu drdp cluj sau cu un director de la primarie nu cred ca este suficient cu atat mai mult cu cat primim si raspunsuri aberante - a se vedea problema strazii Rasaritului. Un succes a fost propunerea mea cu giratia de la Apahida care este in curs de implementare, solutie pe care AlexV a prezentat-o direct la Drdp Cluj iar Bogdan de la clujeuropean.com a promovat-o pe blog (boost pe banii lui).
      Nu mai conteaza ca primaria apahida a furata ideea si si-a insusit meritele conteaza ca am avut o colaborare care a functionat. Apoi am tot incercat sa coagulez grupul sa ne cunoastem si sa ducem colaborarea mai departe. Pe langa blog, am putea de exemplu sa ne intalnim o data la 3 luni macar si sa contabilizam toate problemele/propunerile/solutiile locale iar sub umbrela API am putea crea o pagina de FB/blog  unde sa facem exact ce facem API la nivel national, solutie pretabila pentru fiecare regiune de altfel. Fara presiune pe autoritati lucrurile nu se misca de la sine nici macar in orasul de 5 stele.

StefanCelMare

Din câte reiese din ce a scris Ionuț, el ne sugerează să facem ceva sub umbrela API.
Eu sunt de acord, au mai fost idei pe forum care prezintă interes.
Repet, eu am o vară destul de aglomerată, dar spre toamnă, septembrie mă pot implica cu una alta.
La întâlniri vin dacă sunt în oraș și mă anunțați.

dragos76

Presupun că în ce privește întâlnirile directe o să dureze puțin până o să le și putem face. Am putea începe cu o modalitate online, cel puțin de a ne cunoaște direct și să începem să ne gândim la acțiunile concrete pe care merită să ne concentrăm.

nicolaem


Ionut

Exista platforme online pentru întâlniri. Nu asta e problema. Si da, sub "umbrela" API vorbeam mai sus.

StefanCelMare

Revin cu un foto reportaj de pe centrul Clujului.
Părțile noi - s-a frezat și capătul estic al str. Tipografiei.
S-au pus bănci pe Ferdinand și s-a mai finisat intersecția cu St. Octavian Iosif (cea cu Poliția Locală).
S-a progresat ceva și pe capătul vestic al str. Tipografiei (a apărut scurgerea).
Overall totuși parcă se putea mai bine.
Pe Emil Zola și Sextil Pușcariu mai nimic nou.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare



Iceman

Frumos începe să arate altfel centrul orașului
Dacă se vor renova fațadele monumentelor istorice Clujul O să fie un oraș care o să aibă mulți turiști

ciprebbe

Primii stalpisori care ii vor scoate sunt cei din fata trezoreriei. Acolo trebuia sa gandeasca un sistem pt a parca "masina cu bani".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Un exemplu frumos din Oradea de amenajare a trotuarului în zonele monument istoric, cred că arată mai bine ca la Cluj
Amenajare trotuar 1 https://imgur.com/gallery/FmAmf30
Amenajare trotuar https://imgur.com/gallery/o4hn30e

StefanCelMare

#1003
Clujul are o abordare relativ unitară pe zona centrală.
Cred că schimbarea stilului acum ar fi tardivă.
Zonele nou reabilitate nu prea pot fi diferite de cele reabilitate mai demult.
De altfel, de asta străzile Emile Zola și Sextil Pușcariu par ușor off, pentru că diferă față de ce avem tipic pe străduțe în centru vechi.
Au fost amenajate mai degrabă similar cu străzile mari.

PS - la Oradea e ciudată amplasarea stâlpilor din poza 2... puteau fi puși printre copaci totuși.
Altfel, eu mă bucur să văd orice oraș din România că mișcă, face ceva, arată bine.

loris

Pun astea aici mai mult pentru a sublinia starea deplorabila in care a ajuns marea majoritate a jurnalismul. Comparati cele 5 pozele facute de jurnalist cu ce se gaseste pe topic.
https://zcj.ro/administratie/noua-fata-a-strazii-regele-ferdinand-antierul-pe-ultima-suta-de-metri--198358.html

















Powered by API/PUM imgur uploader