News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

prd.marius

#915
Eu nu merg cu bicicleta prin oras, de obicei circul pe jos.
Dar cand merg cu masina tin sa pastrez o distanta destul de mare fata de biciclisti, care in Cluj nu au piste de biciclete, din pacate. Chiar mi se pare periculos cum trebuie sa te aventurezi sa mergi cu bicicleta prin orasul Cluj Napoca.

Asadar, sper ca macar la strazile noi sa fie facute cum trebuie. Sa zicem, ca pe Horea. Desi nici acolo nu sunt chiar asa cum ar trebui.

csebi24

Nu e chiar asa rau pe cat crezi tu, vara trecuta mi-a permis jobul si din aprilie pana prin septembrie doar cu bicicleta am umblat in oras. Soferii sunt atenti, dar intr-adevar unele piste nu-ti ofera nicio singura si de multe ori am preferat trotuaru decat pista sau chiar strada (gen zona parcului feriovarilor). Intr-adevar daca ar face pistele cum sunt pe Eroilor sau Horea ar fi excelent, pe alea chiar poti circula cum trebuie. Insa alea ocupa mult mai mult spatiu si nu cred ca au avut luxu ala in BZ.

Eu ce as fi facut, as fi facut pe o singura parte pista, dar la nivelul celei de pe horea, inaltata.

danny_cbu

Din pacate, modernizarea strazii Buna Ziua s-a lovit de sfanta birocratie romaneasca. S-a pus ca latime maxima de 16 metri pentru ca cineva a pus doar latimea asta pe hartie  in PUG
Realitatea din teren spune ca era spatiu mai mult, strada putand fi largita de la 18 la 20 de metri in unele zone, fara a fi necesar sa demoleze niciun imobil.
Carosabil 9.75 metri (2 benzi + cea de mijloc de viraj stranga) + 2.25 metri pistele de biciclete ( ar fi fost fumos daca aratau ca pe Horea, nu un desen pe asfalt) + trotuare de minim 3 metri pe ambele parti ( e strada colectoare si cu activitati cormerciale in dezvoltare, deci e nevoie de trotuare late)

In proiectul tehnic facut anul trecut au inclus strict latimea de 16 metri din PUG. Undeva prin iarna si-au dat seama ca au teren in plus din donatii primite in ultimii 15 ani(in fata la Oncos, Bonjour, langa Lidl etc) si au refacut proiectul astfel incat statiile de autobuz sa aiba alveole, dar tot au omis unele terenuri care erau deja publice. BTW: Pomii plantati acum in afara trotuarelor sunt pusi in mare parte pe acele  fasii de teren public. Doar cativa proprietari privati si-au dat acordul pentru plantarea pomilor. Sa vedem cati din cei 110 arbori promisi vor fi plantati pana in luna Mai.

Atunci cand largesti o strada, trebuie sa o faci ca sa corespunda nevoilor pentru 50 de ani, nu pentru maxim 10.

StefanCelMare

Un fotoreportaj mai amplu de pe Ferdinand de azi.
Dat fiind că zilele astea nu prea puteți ieși din casă.
Este prima dată când văd copacii noi înfrunzind pe strada asta.
O imagine care va deveni una de "post-card" pentru Cluj, zic eu.
Arată bine fără stâlpii vechi, cu stâlpii noi, cu pomi și cu mobilier urban nou.
Lucrările au avansat bine, și cred că tind spre 90%... mai rămân intersecțiile cu lateralele, lateralele evident, unele finisaje și asfaltul final.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

Mi se pare mie, sau sunt mai înalți stâlpișorii de pe trotuar? Parcă nu arată așa de bine.

Europiu

^^ Nu mai țin minte exact: erau și înainte copaci pe Doja? Ferdinand, cum îi ziceți voi.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nicolaem

ce "rasa" de copaci se planteaza? observ ca peste tot primaria planteaza acelasi tip/dimensiune.(inclusiv parc intre lacuri)
uitandu-ma la cum au evoluat cei de pe eroilor cred ca se poate alege si altceva mai bun.

in prima poza ai prins si biserica luterana in reabilitare. partea frontala e terminata si arata foarte bine.

StefanCelMare

Aici zice că pe Eroilor sunt tei italieni. Nu știu ce să zic, eu nu am găsit pe google astfel de soi de tei.
https://www.stiridecluj.ro/social/centrul-clujului-e-din-nou-verde-cum-arata-acum-bulevardul-eroilor-foto
Platanii au prins mai bine cu ceva, de ex. cei din piața Unirii de lângă fântânile arteziene...
Dar pe Ferdinand sigur nu-s platani, au scoarța altfel.
Ne vom da seama după ce dau frunze, flori și fac fructe.

PS - are cineva idee ce sunt astea?
Par prize de auto electric, dar parcă nu e parcare pe Ferdinand.
Altceva nu mă prind ce ar fi.




Powered by API/PUM imgur uploader

ladposta

oare statii de incarcare pentru biciclete sau trotinete electrice?

dragos76

Apropos de zona aia, unde e un trotuar super generos: mi se pare mult mai fain ca să se amenajeze un scuar continuu, cu arbuști, pe marginea dinspre stradă.
Cam la toate reabilitările recente mi se pare că s-au găsit soluți cu muuuult prea puțină vegetație. Ok, uneori spațiul nu e suficient (vezi pe Moților, de ex), dar aici cred că se putea face mai mult.

TVlad

Mie imi plac placile de granit de pe jos, sint grele si bine potrivite. La noi in Bucuresti in buricul tirgului - Piata Unirii - pe vremea lui Oprescu au pus niste placute subtiri lipite cu un fel de macinis care dupa prima iarna au inceput sa clampane sub picioare. Asa au ramas pina azi, ba chiar unele au disparut de tot, lasind in loc gropi numai bune sa te impiedici si sa iti spargi capul.


nicolaem

ce ne mai place "shaorma cu de toate"
sa fie si pista de biciclete si scuar si copaci si banda dedicata bus..... la final vor fi inghesuite toate

dragos76

#928
Chiar nu îți înțeleg ironia asta ieftină cu șhaorma. Ce are una cu alta (amenajarea trotuarului cu o pistă de biciclete care eventual se face în afara lui)? Eu nu cred că problema spațiului verde în centru e o tichie de mărgăritar; din punctul meu de vedere motivul principal e chiar unul estetic, cred că am ajuns la un peisaj urban prea "mort". Și cum ziceam nici nu am pretenția să se facă peste tot, e clar că realitatea din Cluj nu lasă loc; a;tfel cum zici tu, dacă se fac de toate peste tot, nu vei rezolva nimic.
Dar punctual sunt zone unde se poate face mai mult/bine.

TibiV

Quote from: TVlad on April 14, 2020, 04:00:56 PM
Mie imi plac placile de granit de pe jos, sint grele si bine potrivite. La noi in Bucuresti in buricul tirgului - Piata Unirii - pe vremea lui Oprescu au pus niste placute subtiri lipite cu un fel de macinis care dupa prima iarna au inceput sa clampane sub picioare.

Sorry de (eventualul) off-topic....

Bucuresti, Piata Universitatii. (Poze din 26 martie 2020...)
Drept in fata este Universitatea Bucuresti, se vede si crucea care marcheaza "km 0 al libertatii noastre"...








Cu alte cuvinte: dalele, indiferent de furnizor, sunt "rahat cu perje" cat timp intretinerea este un mare ZERO. Indiferrent de orasul in cauza, mai mic sau mai mare....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)