News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

#900
Asta era situația duminică pe Ferdinand. Evident, nu se lucra duminică.
Ceva progres tot e.
Au apărut copacii și pe partea cu Centralul, și bordura e gata, chiar și unele canale.
Înspre central părea că se lucra la pavajul trotuarului (nu atunci, dar erau baloți și materiale vizibile de la distanță).
PS - Eu sunt riveran pe Șaguna. Remarcați lipsa oamenilor. Clujul respectă interdicțiile în mare parte.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare

Un update azi de pe Ferdinand.
Se lucra în vreo 3 puncte, 2 la pavaj (zona central și zona dinspre piața Unirii) și 1 la stâlpișori (spre Barițiu).
Au apărut stâlpișorii, bordura e cam peste tot gata, canalele, copacii, etc.
Eu zic că Ferdinand în max. 2 săptămâni e gata.
Rămân străzile laterale.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

Și pe Bună Ziua se lucrează destul de susținut (fără poze): se turna deja asfaltul pe trotuare în zona Lidl. Tot acolo se lucra la fundație în intersecția cu Trifoiului (presupun că acolo va fi giratoriu). Acum câteva zile am observat că terminau cu fundația și pe porțiunea dinspre Calea Turzii care le rămăsese de anul trecut.

dragos76

#903
Avansează lucrările pe Bună ziua (Ceva poze mai jos). Au cam terminat cu amenajarea trotuarelor, mai lucrează pe la "îmbinarea" cu căile de acces laterale și pe la ceva guri de canal de pe partea sudică.

Azi s-a închis sensul de circulație înspre Calea Turzii; inițial credeam că era necesară măsura pentru a finaliza lucrările la fundație și straturile de bază de lângă Rompetrol. Dar din ce am văzut (mașinile care spălau jumătatea nordică a străzii prin zona Panemar) îmi vine să cred că se intenționează turnarea stratului de uzură.










Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare

Un scurt update de pe Ferdinand de ieri.
Se lucra pe șantier.
Bonus, s-au eliminat stâlpii vechi (a se vedea cum se tăia unul și camionul plin cu ei).
Estimarea mea rămâne... posibil până de Paști, mare parte din Ferdinand să fie gata.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

de ce sunt 3 gropi deja in aceste straturi noi de asfalt ?

StefanCelMare

Naiba știe. E posibil să fie ceva gură de canal acolo, altfel nu e deloc logic.

csebi24

E foarte prost asfaltul, am trecut si eu pe acolo acu vreo 2 luni si e zdrobit in unele zone, nu erau zone de canal. Pur si simplu prost facut. S-a sfaramat probabil de la greutatea autobuzelor/troileibuselor. Sunt exact la fel crapaturile cum vezi prin statiile de bus.

alexV

pare ca a cedat fundatia acolo, substratul. nu e doar asfaltul vraiste. ar trebui sa scoata si sa refaca, punctual, de la fundatie incepand. altfel, stratul de uzura nu rezista pana la iarna.

fiind in centrul clujului, sper ca refac cum trebuie, nu-si permite primaria publicitate negativa. sper. oricum, de urmarit.

florin74

Uzura este pusa pe prima banda pe Buna Ziua (banda de nord, dinspre Lidl). Se pregateau pentru a doua, curatau banda de praf. Maine cred ca urmeaza. In rest, cu exceptia giratoriului de la Lidl, pana in Pasti restul ar trebui sa fie gata (trotuare, accese)

kumar

^ A început turnarea ultimului strat de asfalt pe strada Bună Ziua
Lucrările de modernizare a străzii Bună Ziua au intrat în etapa finală şi vor fi gata mult mai devreme decât termenul de finalizare prevăzut în contract, adică 1 iulie 2020.
A început turnarea stratului de uzură, acum se lucrează la prima bandă și estimăm ca această etapă să fie încheiată până la mijlocul săptămânii viitoare. 
De asemenea, urmează să fie realizate următoarele lucrări:
- marcajele rutiere şi a pistelor pentru biciclete
- conexiunile cu străzile adiacente
- sensul giratoriu de la intersecţia străzilor Trifoiului/Fagului/Măceşului/Bună Ziua
- amenajarea stațiilor de transport în comun.
Reamintesc faptul că strada va avea 3 benzi de circulație, 2 trotuare, treceri de pietoni suprailuminate, 2 piste de biciclete, 110 arbori, precum și stații de încărcare atât pentru mașini electrice, cât și pentru taxiuri. Valoarea totală a lucrărilor este de 20.004.584,18 lei, cu TVA.






















Powered by API/PUM imgur uploader

Boc pe facebook

nicolaem

sa inteleg ca au mutat copacii in afara trotuarului, deci pe proprietatea privata, nu pe culuarul expropiat initial. Frumos

prd.marius

Probabil o sa fie "scandaluri", dar pe repede inainte, "merge si asa".

Pistele de biciclete vor fi separate prin stalpisori din aceia de plastic? Din aceia de "gluma"? Pe care i-au scos soferii pe toate strazile pe unde au vrut sa parcheze?

Sper ca nu se va intampla la fel si pe Buna-Ziua.

csebi24

Legat de stalpisori cred ca da, dar nu cred ca va fi cazul de scos si parcat. Este o strada mult prea circulata pe care nu s-a parcat niciodata.

dragos76

Eh, se parca, dar se parca doar în stația de autobuz de lângă Panemar. Acolo unde este un magazinaș non stop, și unde lenea era cam mare pentru unii ca să intre și să parcheze pe una din străduțele laterale până îți cumpără pachetul indispensabil de țigări, sau sticla de cola :).