News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MMarius

Lucrările de pe șantierul Oțetului-Platinia-Mărginașă nu au avansat foarte mult luna aceasta, dar văd că se lucrează la trotuarele din jur. Poze realizate vineri 23.06.2023:









Zona aceea ca un labirint, din pozele 6 și 7, se vrea a fi ceva mini-parc sau doar o zonă cu flori? Nu țin minte să fi fost în planul original.

ijwtsh

Lucrarile la hotelul de pe Avram Iancu pare ca s-au reluat. Noua data de finalizare a constructiei este 29.05.2024.





Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

^ asta cere societatea, si primaria se executa.

foarte greu poti cu cineva sa abordezi tema asta fara clasicul "cu cat mai multi cu atat mai bine"
la fel ca si toaletarea lor. e necesara peste tot, ajuta si copacul sa se regeneereze, si ajuta ierbii de sub el.
ba ar fi interesant ca orasele mari sa foloseasca resturile vegetale pt generat energie.

sper sa nu ajungem ca aia din bucuresti unde nu mai lasa primaria nici sa toaletezi.
nu suntem departe multi pun egal intre toaletare si defrisare pe FB.
caz concret la mine in zona, in primavara a venit radp si a taiat 1 brad batran si a toaletat f putin cativa copaci. in mare parte cu coroane mari ce loveau blocuri sau erau crescuti peste drum.
in acelasi timp au inghesuit (plantat) alti 10 mici platani.

ce crezi? au aparut pe situl online de sesizari vreo 3 "sesizari" cum ca se defriseaza copacii.

stie cineva ce se intampla cu resturile vegetale din oras?

nicolaem

#2103
a aparut proiectul primariei de la expo:



care va mai amintiti acolo  intr o vreme se vorbea de asta, dupa o concesiune a lu Apostu:


nicolaem

#2104
am urmarit aseara partial inregistrarea dezbaterii cu cei 11 copaci (relocati / taiati ) in cadrul proiectului de reabilitare din zona UBB.

a tinut 6 ore pana la 12 noaptea, cu primarul prezent.
cred ca in curand vom avea si la cluj manifestari mai extremiste in curentul asta eco.

informativ nu e vb de relocarea copacilor din poza de mai jos, ci de alti mai mici de pe universitatii, dar astia fiind mai mari dau in poza mai bine.
Am vazut pur si simplu 2 tabere care se urasc sincer care se abtineau cu greu sa nu fie violente verbal. doar faptul ca ambele sunt persoane educate a oprit asta


https://media9.ro/o-concluzie-dupa-dezbaterea-despre-relocarea-arborilor-eu-nu-am-vazut-nici-un-semn-c-ar-pricepe-ce-spuneam-toti-ceilalti/

neobluenet

"Civicii" astia sunt niste pierde-vara, in frunte cu Dohotaru despre care nu stiu sa fi avut vreun job stabil, in afara de cel de deputat. Desi sunt impotriva defrisarilor la modul general, nu stau toata ziua pe internet sa ma plang pentru ca am de lucru.

Ce copaci vechi de zeci de ani erau pe Universitatii? Erau cativa copacei plantati acum cativa ani cand s-a pus noul pavaj din dale dreptungiulare. Inainte erau "biscuiti" in combinatie gri / rosu. Acestia urmeaza sa fie mutati pentru ca vor sa lateasca trotuarul sa putem merge normal pe strada, nu prin terasele de pe latura vestica. Daca nu ii mutau mai la est, arata strada de parca era amenajata la betie.

Toata treaba asta cu plantatul de copaci a devenit o isterie in orasul nostru, iar toti cei care protesteaza asteapta rezultate imediata. Am in fata blocului un salcam de 30 de ani, are cam 10m inaltime, deci de copaceii plantati acum, ne vom bucura la pensie.

nicolaem

#2106
e incredibila nesimtirea lor.
ma mir ca o primarie intreaga sta pana la 12 noapte in dezbatere cu ei, si aia toti repetau pe rand ca primaria nu face dezbateri.
boc le da prea multa importanta stand acolo cu ei. si toti vorbesc in numele societati.
si toate discutile se invarteau la 11 copaci si frustrari ale lor mai vechi legate de piata unirii sau alte teme vechi
asemenea oameni nu am mai vazut decat in sedintele de bloc cand se certau vecini pentru termoizolatie.


LE pt cei care nu sunt din Cluj, pe straduta Universitatii erau 3 benzi de circulatie si 2 trotuare f mici.
  reabilitarea presupune eliminarea a 2 benzi de circulatie si extinderea spatiului pietonal. proiectantii au decis ca vreo 20 copaci vechi trebuie scosi pt fluenta pietonala (ar fi fost in mijlocul trotuarului si plantati altii cativa metri mai incolo)

LRadu

Sunt un mare fan natura, copaci si zone verzi, dar sa fi atat de inversunat ca se muta 11 copacei este cel putin exagerat. Cireasa de pe tort fiind ca acei copaci nici macar nu vor fi taiati, ci doar relocati  :lol:

Articolul din media noua nu prea contine informatii pare mai mult o opinie asa mai spre senzational.

In articolul la cei de la ziua de cluj par a fi mai axati pe cifre si informatii:
https://zcj.ro/administratie/6-ore-de-dezbatere-boc-nu-se-atinge-nimeni-de-arborii-de-pe-kogalniceanu-nu-s-a-ajuns-la-nicio-concluzie-cu-cei-de-pe-universitatii--250407.html


Ce am retinut eu
-au fost 135 de copaci, la final vor fi 193,
- de pe Kogalniceanu nu se taie efectiv nici un copac (adica copacii aia faini si mari langa care se pozeaza toti si leaga lanturi :)) raman acolo)
-in speta sunt de fapt 11 arbori, mai micuti, de pe universitatii, care aparent nici macar nu se taie, ci se iau cu ceva utilaj si vor fi doar relocati in alte parti, iar in locul lor vine altceva.
- se pare ca ei se taie pentru ca ar incurca piata si ar fi in mijlocul drumului pietonal.


Sunt curios cati din cei care au semnat acea petitie stiau infromatiile aceastea? Si mai ales cati ar mai semna daca ar sti ?

Chiar mi se pare un non subiect care a fost transformat in stire bomba, si mi se pare ca nu merita bagat in seama. Ca atunci cand au aparut poze cu proiectul de pe somes ca "se betoneaza" si toata lumea a fost in soc si groaza, iar acum ca prinde forma si e aproape gata mi se pare ca a iesit cea mai frumoasa zona verde si de promenada din oras.

Sunt pentru a nu distruge natura, dar ce fac oamenii aceia nu e ecologism, e ceva extremism pentru a castiga atentie, si probabil cu sperante de afirmare politica, fara un plan fara putina logica doar hai sa strigam ca disperatii (pe sistem sosoaca). Chiar as spera ca oamenii si mai ales presa sa nu ii mai bage in seama, pentru ca exista potentialul ca de la prostii din astea sa se distruga proiecte frumoase.


nicolaem

aia cu semnatu e vrajeala, ca se semneaza la nivel de tara.
cand tu faci petitite " se taie copaci, rusine" lumea de buna credinta semneaza, nu inseamna ca stiu despre ce e vb sau ca sunt din oras macar.

asemenea oameni nu ar trebui bagati in seama. unul din ei a zis in timpul dezbaterii:

" copacii sunt si ei fiinte la fel ca oamenii si animalele"

eu "le fac reclama" si ii bag in seama tocmai pt ca nu cumva oameni de buna credinta din oras sa fie manipulati de ei.

sa faci lant in jurul unor copaci pe kogalniceanu care nici  macar nu se taie e penibil.

RobertH

Oh, Jesus. Aici s-a ajuns prin permiterea normalizarii opiniei ca prin oras se face doar betonare fara a fi o discutie rationala si sustinuta de date. Nu mai conteaza proiectu, totu e beton si trebuie instant sa fi in opozitie.

Nu conteaza ca pe hartie se vede clar ca numarul copacilor creste si se urmareste sa fie amplasati putin estetic sa complementeze noul aspect al strazii, nu sa fie unul langa cladire si altu prin mijlocul trotuarului.
Nu conteaza ca majoritatea arborilor de acolo is pusi recent, fara sa fie ingrijiti.
Nu conteaza ca cei scosi vor fi relocati si ingrijiti.
Nu conteaza ca strada asta inainte era PLINA de masini parcate iar spatiu ramas pentru pieton era pe asfalt.
Nu conteaza ca strada in perioada interbelica avea doar cativa copaci iar restu era pavata cu piatra cubica. Foarte similar cu ce e azi ca concept doar ca s-au folosit dale si is mult mai multi arbori. Chiar si statuia va fi adusa inapoi in piateta.



Oamenii astia is pur si simplu obsedati sa vada copaci peste tot. Se mai mira nicolaem de ce primaria planteaza peste tot arbori chiar exagerand in multe locuri. Is o minoritate foarte galagioasa care incearca tot timpu sa iasa scandal din cele mai banale probleme. De multe ori i-am vazut mintind sau pur si simplu ei nu deschid un pdf sa vada o plansa tehnica. Totul pentru posturi pe facebook si sa isi radicalizeze publicul cititor. Rusine.

RobertH

Lucrari Platinia (Uzinei Electrice - Otelului) - update lucrari


klax187

Exista vreun plan sa se ia din trotuarul de langa BT Arena de pe strada Uzinei?Se va gatui tare traficul acolo:
- se vine de pe trei benzi (Otetului + Aleea Stadionului)
- se intra la semafor pe o banda si
- se iese dupa semafor pe 4 benzi in trei directii (1 pe Splaiul Independentei dreapta, 2 pe Splaiul Independentei Stanga si 1 pe Garibaldi)

Dupa probabila modernizare a podului Garibaldi, se mai adauga o banda de iesire.

ijwtsh

Ieri asfaltau si la ora 21. Dupa afisele pe care le-au pus pentru a indemna soferii sa nu parcheze in zona, vor asfalta pana in 14 (inclusiv, probabil).

RobertH

Din cate se vede pe plansa, va ramane la fel.



Pista aia de biciclete, daca poti sa o iei ca atare, e foarte prost gandita. E din era "densenam pe trotuar piste si ne vedem de treaba". Putin mai spre podu Garibaldi, se opreste fix in statia de BUS. Toata strada ar trebui regandita. Eu sincer as pietonaliza strada Stadionului dar nu cred ca se doreste asta.




Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

#2114
S-ar putea lua din trotuarul de acolo fara dezavantaje mari pt zona.Nu e nici trafic pietonal si nici statia de autobuz nu mai e folosita.
Poarta de intrare in BT Arena de pe Uzinei Electrice e folosita doar de Media si Corpuri oficiale din cate stiu. iar in scurtele perioade in care e folosita, se poate bloca o banda.

Singura problema ar ramane iesirea din parcare care ar da direct in trafic dupa acea rampa.

Pista de biciclete as reface-o nu as elimina-o daca m-ar intreba cineva...