News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ijwtsh

Sa-mi fie cu iertare cuvintele puternice, dar ce mama dracului fac aia cu santierul de langa UBB? E cam la fel deja de cateva luni. La stiri nimic.

gicu

Nu știu din ce motiv, dar e generalizată situația. Kogălniceanu, malurile Someșului, Parcul Feroviarilor, totul blocat. Fix în perioada cîând e cel mai bine de lucrat.

StefanCelMare

Lucrează, dar anemic.
Am trecut și azi pe lângă Biblioteca de pe Kogălniceanu, erau acolo 8-10 oameni și 3-4 utilaje.
La fel și pe Bolyai intersecție cu Maniu, erau 3-4 muncitori plictisiți.
Parcă văd în octombrie furnicar și grabă.
N-are nicio logică.

csebi24

La parcuri stiu ca e aceeasi firma si cred ca s-au intins mai mult decat le permite plapuma si nu au oameni.

nicolaem

pun si aici o tema unde stiu ca sunt in minoritate dar totusi la un moment dat e necesara o discutie.

ma refer la impadurirea tuturor parcurilor clujene si aglomerarea (obsesiva) cu copaci

este intradevar o dorinta a societatii si e binevenita. sunt necesari copaci, doar ca mi se pare ca trecem in extrema opusa in unele zone. e foarte bine ca se pun copaci pt umbra pe toate trotuarele modernizate.

DAR...

am zis sa ma uit putin la 2 aspecte:

1. copacii plantati in noul proiect de pe malul somesului.

din punctul meu de vedere sunt prea multi. plantati in multe locuri la 3-4 m distanta si pe 3-4 randuri unu langa altu. vor bloca vizual fix somesul si nevoia de relaxare vizuala. Acum nu se simte asta dar peste 10 ani vom sta langa rau fara sa il vedem.


2. cele mai mari 3 parcuri din Cluj : Central, Detunata, Babes au mult prea multi copaci si asta in mare parte datorita impaduririi in zeci de ani. tot ce a crescut a fost lasat sa creasca.

de ce nu e bine? pai nu mai sunt locuri cu iarba. avem o mica padurice cu alei prin ea.

eu zic ca parcul trebuie sa fie divers chiar daca e mai mic sa fie si loc de joaca si de picnic la patura si "padure"









Comparat cu parcuri centrale pe la altii cu clima chiar mai calda. Am ales parcuri din orase mari, dar situatia e la fel si in orase mai putin cunoscute

Barcelona



Roma



N-Y




Londra




gicu

Mie mi se pare că vara fac minuni zonele cu copaci deși. Temperatura este semnificativ mai scăzută decât acolo unde bate soarele direct. Și având în vedere faptul că ne vom lovi tot mai des de valuri de căldură, din punctul meu de vedere cu cât mai mulți copaci, cu atât mai bine.

nicolaem

#2091
deacord cu ce spui. dar daca ai avea de administrat 5 parcuri in cluj ( ca atatea is de toate ) unde te opresti cu impadurirea lor?

pe forum putem agrea clisee "cu cât mai mulți copaci, cu atât mai bine" dar in practica ai de luat in calcul ca:
- valurile de caldura la cluj is cateva zile pe an. anul asta inca nu am prins nici o zi cu 30 de grade
- ai nevoie de o vedere mai larga- efect de relaxare ,sa vezi un pic in departare ( exemplu somesul) vs "claustrobia"
- ai nevoi de iarba unde mai pui o patura, mai joci ceva cu o minge
- ai nevoi de spatii carea sa tina lumea acolo.

parcul central din cluj se transforma in trotuar spre gheretele cu langos.

comparativ cu alte orase unde sunt parcuri "de stat in ele" lume in imbracaminte comoda, la cj lumea se imbraca elegant cumpara o inghretata sta juma de ora si merge acasa. e drept si ca parcurile sunt mici dar se pierde din functionalitate.

ma uit si la Craiova, un oras mult mai calduros.

uite comparativ Romanesc vs Central:



RobertH

Iti bati capu degeaba pentru ca partea de ecologism in Cluj a fost acaparata de unii care daca nu vad pomi din metru in metru, nu considera ca e spatiu verde sau public. Din pacate si inghesuiala orasului isi lasa amprenta. Pe un spatiu mic, toti vor altceva.

Cred ca cel mai reusit proiect(ca idee, nu la calitate) a fost baza "La Terenuri". Au plantat pomi dar nu excesiv si au mentinut zona aia verde unde poti avea mai multe activitati.

nicolaem

#2093
nu imi bat capu sa schimb pareri, in schimb imi bag capu macar sa vad daca mai gandesc si altii ca mine. nu e vb de bine / rau, pur si simplu sunt curios ce pareri au si alti oameni.

mai dau un exemplu si din babes, legat de "cu cat mai multi cu atat mai bine":

de sus alee in parc arata asa:

undeva in alea asta cineva a plantat 2 copaci pe aliniamentul alei, iar in spatele lor este un nuc crescut salbatic.
pe jos deja iarba nu mai creste intrucat lumina nu mai e destula:



la final de an in stil trimfalist cineva va spune, anul asta am plantat in oras 732 copaci.

nicolaem

#2094
tot in babes, in unul din putinele spatii cu iarba, un mic triunghi de 30 x 20 metri au fost plantati recent 20 tei.

erau necesari? peste 10 ani cand vor fi mari ce aduv ei in plus parcului?
de ce ai planta tei (copaci mari) pe un grid de 4x4 metri? de ce 4 m si nu din metru in metru?
cum alegi?



endre.kemenes

Am citit cu mare atentie debateul despre parcuri, dar am zis ca nu comentez, pana ce nu am vazut propozitia asta:
Quoteparcul central din cluj se transforma in trotuar spre gheretele cu langos

Asta nu-i adevarat sau macar este o exagerare. In parcul central ai banci in jurul lacului, ai banci in jurul fantanii arteziene si ai o gramada de locuri pentru amplasare hamace. Ok, nu ai loc pentru a sta pe iarba verde si a juca cu mingea, cum zici tu @nicolaem, dar nici nu a devenit un trotuar sa mergi spre gherete.

In rest, inteleg punctul tau de vedere si il accept. Poate ar merge mai multa diversitate in parcuri, dar in acelasi timp poti sta pe iarba verde (cand nu este eveniment) si in parcul de la Iulius de exemplu. Acela cred ca seamana mai mult cu ce-ti inchipui tu un parc sa fie.

nicolaem

am zis se transforma, nu este.
e corect ca sunt banci, da daca te uiti de sus la poza pusa de mine e totusi o padurice.
acuma cum am zis, nu ma astept ca observatia mea sa aibe prea mult succes.
parcurile mari din vest sunt gandite sa stai in ele ore intregi. parerea mea ca e plantatul de copaci pe orice mic palc de iarna unde se aduna lumea sa stea, va avea vechiul efect de "nu calcati iarba" si vei vedea tot mai putini oameni pe iarba la patura in schimb vei vedea mai multi la pantofi stand pe banca.



prd.marius

banci sunt si pe trotuare, endre.kemenes, dar parcuri fara copaci, tind sa nu mai fie. good point nicolaem.
cred ca de aceea toata lumea cu copii mici se inghesuie in iulius parc, sa dea cu piciorul in minge, sau pe o paturica.

nicolaem

am mai vazut ieri o realizare ca sa dea bine numarul de copaci din proiect.
4 noi copaci plantati fix sub altii mai mari. juma de metru tre sa mai creasca cei mici pana lovesc crengile de deasupra lor.




vasile.silion

Quote from: nicolaem on June 22, 2023, 09:18:17 AMam mai vazut ieri o realizare ca sa dea bine numarul de copaci din proiect.
4 noi copaci plantati fix sub altii mai mari. juma de metru tre sa mai creasca cei mici pana lovesc crengile de deasupra lor.

Faza asta cu arbori plantați sub alți arbori e peste tot in Cluj.
Am două exemple la îndemână, de care mă tot minunez de câte ori trec pe acolo: amenajarea parcului Stefan cel Mare, unde mulți copaci plantați pe marginea străzilor sunt fix sub vechii copaci din parc, și undeva pe strada Observatorului, unde la un spatiu verde dintre blocuri s-au plantat de vreo 2 ani niste tei exact sub alți copaci mai mari.

Cred că primăria lui Boc vrea să atingă o țintă care mi se pare, oricum, imposibilă, și anume aceea de a planta 100.000 arbori noi până în anul 2030... Și atunci, plantăm în draci, unii lângă alții, unii sub alții... Dacă nu avem teren, plantăm oricum, inclusiv pe blocuri (a se vedea "minunea" de pe Frunzișului)...

https://www.stiridecluj.ro/politic/clujul-verde-perspectiva-2030-parcuri-noi-in-fiecare-zona-a-orasului-si-100-000-de-copaci-plantati
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran