News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AlinR

Buna ziua,

Urmarind cu inters modernizarea malurilor Somesului, voiam sa va intreb daca stiti cumva cum vor fi reabilitate sau refacute fatadele de la peretii digului dinspe somes dar si peretele ala de Piatra tencuita pe care este acuma trutuar de marmura pe deasupra. Parerea mea personala e ca nu ar strica sa repare cumva si estetic vorbind, peretii digurilor daca tot fac aceasta reabilitare. Multumesc anticipat.

alexV

Vezi la primarie sau la constructor.
Tarcea a dat un interviu recent si recunoaste ca malurile betonate raman, si proiectul castigator cu desfiintarea betoanelor si acces la luciul apei e adio.

Poate sunt motive rationale sa ramana asa, dar nu comunica nimeni pe tema asta.

doodoo

Iluminatul acela la nivel foarte jos, doar de la nivelul genunchilor, e cel putin ciudat si foarte chior.
Nu se creeaza o continuitate a luminii aproape deloc. Pare o idee nereusita  :((

kesphishev

Azi a venit echipa cu marcajele temporare pe Calea Mănăștur, în zona intersecției cu Strada Oțetului. Până se usucă și ultimele marcaje, o bandă spre centru este închisă și autobuzele opresc in mijlocul străzii.  :)

(GPS)
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

MMarius

Lucrările avansează lângă Platinia, deja se așterne asfaltul în unele locuri, și se finalizează pavajul pe trotuare. Poze realizate vineri 21.04.2023:






qionescu1

Există vreo explicație de ce piațeta nu a fost realizată mai aproape de mallul respectiv decât izolată peste drum de acesta? Logic era să fie chiar langă mall și drumul de cealaltă parte pt că și drumul care coboară din Zorilor ar fi avut continuitate și ai fi mers drept înainte. Acum dacă vii din Zorilor spre Uzinei electrice trebuie să virezi stânga apoi dreapta când puteai să mergi foarte bine drept înainte. S-a mai ridicat problema aici dar nu s-a primit răspuns. Cine știe poate acum s-a aflat explicația.

lemnul



Cred ca face parte din pregatirea pentru statia de metrou care va fi in zona.

qionescu1

Ar putea fi o explicatie dar la data proiectarii intersectiei metroul era o idee, SF nu exista daca bine imi aduc aminte. Apoi intrarea aia putea fi adusa mai aproape de statie cum sunt celelalte doua intrari de altfel. Fiind un punct de interes nu e normal sa duci calatorii peste drum cand poti sa ii lasi chiar unde trebuie.  Are sanse sa fie o evacuare de urgenta si inca o data ma indoiesc de corelarea proiectelor. Plus ca e nevoie de exproprieri suplimentare dupa cum se vede in poza.

nicolaem

o parere avizata:


Reamenajarea Someșului. Șerban Țigănaș: Cele mai bune lucruri sunt noul echilibru între cei care vor folosi acest spațiu și relația cu apa

https://media9.ro/reamenajarea-somesului-serban-tiganas-cele-mai-bune-lucruri-sunt-noul-echilibru-intre-cei-care-vor-folosi-acest-spatiu-si-relatia-cu-apa/

qionescu1

Cred că s-a prins toată lumea că e o idee bună încă de când erau presiuni ca primăria să miște ceva.
Aș fi vrut totuși ca "avizații" aștia să fi fost mai activi în trecut nu să vină la sfârșit să ne spună că e bine pt că știm și noi asta. Ce, nu era bine dacă nu statua Țigănaș?

nicolaem

sti bine ca e un grup mic darf activ in oras care la orice lucrare urla "betoane"
si unde mai iau eu pulsul orasului, la taximetristi, multi au tinut sa imi spuna ca nu e bun proiectul

qionescu1

Grupului ăluia, chiar așa cu exagerările lui, îi datorăm în mare parte parcul de est și malurile Someșului. Ei eu mobilizat opinia publică nu Țigănaș și arhitecții.

StefanCelMare

Am văzut și eu că taximetriștii se cam bagă la strigat betoane.
E o părere ca oricare alta, nu are merit mai mare sau mai mic ca altele.
Nici nu are sens să le explici că spațiul central nu e loc de picnic sau de culturi agricole, fie ele și gazon.
Iar la Someș, betonul adăugat nu e mai mult de 10-15% din lungimea liniară a Someșului, plus era necesar ici colo să ai spații publice de tip scuar.
În esență, nu există proiect care să satisfacă pe toată lumea, iar pe măsură ce se apropie alegerile, unele grupuri vor deveni mai vocale... mai ales cele gen taximetriști, mulți fani U, care împing din ce simt eu o anumită formațiune mai... extremistă. Cum altfel decât argumentând cu stil extremist că actuala administrație nu face nimic bine.

mihaipopadev

Îmi cer scuze dacă asta e locul nepotrivit. Unde pot găsi mai multe discuții despre PUG Floresti? Este vreun topic care acoperă asta?

MMarius

Lucrările de pe Oțetului-Platinia-Mărginașă sunt destul de avansate, câteva poze realizate vineri 26.05.2023:











Din câte am înțeles, deschiderea va fi pe 1 septembrie. Nu înțeleg totuși de ce așa de târziu, la cum arată șantierul, se poate finaliza totul într-o lună, în cel mai rău caz două. Și față de luna trecută, nu s-au schimbat multe, deci se trage de timp?