News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

qionescu1


Lucrări lângă benzinăria OMV de lângă Sub Coastă. Foarte probabil e vorba de devierea Someșului.





Powered by API/PUM imgur uploader

Le Serj

Sigur despre aste e vorba si lucrarile inainteaza dupa cum se vede mai jos. Poze luate de pe SentinelHub.

https://imgur.com/a/48ua0AE

StefanCelMare

Și cum rămâne cu traseul actual al centurii?
Partea dintre giratoriul cu OMV și nodul de legătură cu drumul Cluj-Apahida adică?
Va fi desființată, mutată, sau cum?
Sau se așteaptă centura metropolitană care ar trebui să treacă la vest de aeroport?
Întreb pentru că dacă se lucrează la devierea Someșului, după ce va fi deviat, și se va vorbi despre prelungirea pistei, asta presupune automat întreruperea centurii actuale.

LRadu

De la inceputul pistei pana in centura sunt cam 3740 M. deci ar incapea la limita pista.

Ma uitam la acest video:
Si chiar ma gandeam la discutia de aici, se pare ca se poate ateriza si la o distanta mult mai mica fata de drum, ori cum pista nu cred ca va fi folosita la lungimea ei maxima (3500) decat in foarte putine situatii deci in teorie ar trebui sa se poata gasi o solutie (poate chiar o semaforizare pe centura daca e cazul pentru acele putine momente cand va ateriza un avion atat de mare).

Centura metropolitana ori cum prevede o regandire a intersectiei de la OMV (nu va mai fi giratoriu ci intersectie denivelata) corelat cu faptul ca odata cu devierea somesului va fi nevoie de un alt pod, asta inseamna ca ori cum ultima bucata de centura va trebui refacuta, iar cu ocazia aceasta se va putea muta cu totul ceva mai incolo (cel putin 100 de metri ar fi loc)

Deci as spune ca e loc pentru toate.

MMarius

Stadiul lucrărilor la Străpungerea Calea Mănăștur - Strada Uzinei Electrice, poze realizate vineri, 19 august:

Pe strada Mărginașă au început demolările, cel puțin pe partea estică. Dacă bine țin minte, de pe planșă și clădirile din dreapta urmează să fie demolate?


Pe partea cealaltă, lângă Platinia, nu e mare schimbare față de luna trecută.


Demolările din zona canalului Morii sunt aproape încheiate, deja se lucrează la pod.



Totuși, de pe planșă, nu trebuia și curtea din dreapta să fie demolată? În planul original, trotuarul din dreapta trebuia să continue în linie dreaptă. Au avut loc ceva modificări pe planșă sau încă nu s-a încheiat expropierea?


klax187

Nu cred că am văzut planșe dar îmi amintesc o discuție legata de Str. Mărginașă in care se specifica că imobilele de pe partea dreapta nu vor fi expropriate.

StefanCelMare

Ceva mișcare pe șantier la UBB, pe Kogălniceanu.
Mediocră, dar mișcare.
Stâlpi mici pe poziții.
Utilaje și ceva oameni pe șantier.
Prea puțini oameni la lucru pe parte de montaj plăci/dale granit.
Partea 1 din poze aici:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


MMarius

Quote from: MMarius on July 01, 2021, 08:11:19 PMUpdate lucrările la extinderea BCU + parking sub clădire (str. Clinicilor), poză realizată în grabă la data de 30.06.2021:

A trecut un an și trei luni, clădirea se prezintă astfel:


AlinR

Salutare grup,
Urmaresc acest forum si apreciez munca pozele si informatiile gasite aici.

Voiam sa va intreb daca stiti unde pot gasi proiectul legat de reabilitarea sau modernizarea malurilor Somesului din Grigoresc? Am tot cautat pe site-ul primariei dar si pe alte site-uri dar nu am reusit sa gasesc proiectul.

Stiu ca s-au pus cateva poze din proiect aici pe grum in urma cu cateva pagini. Multumesc Anticipat.


StefanCelMare

Update pe strada Tipografiei.
De data asta pare că ambele proiecte sunt pe final, și strada și turnul.
Să sperăm.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

MMarius

Update Străpungerea Calea Mănăștur - Strada Uzinei Electrice, poze realizate vineri, 23 septembrie.
Câteva demolări noi, podul peste canalul Morii s-ar putea finaliza anul asta, nu par a fi probleme la momentul actual.












klax187


gicu

Casa vișinie din prima poză (cea cu GSM) nu se demolează? Aia încurcă cel mai mult la coborârea de pe Mărginașă.