News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ijwtsh

Liniste totala pe santier de saptamani intregi deja. Doar utilajul a mai aparut si s-a miscat putin de pe o zi pe alta. Si chiar aveau un ritm sustinut si se lucra bine...





nicolaem


Andrei.Cora

Quote from: nicolaem on June 21, 2022, 04:03:35 PMmacar lucreaza dincolo in 1 mai sau nici acolo?
Foarte putin lucreaza si acolo, au pus un cofrag pe un mal, au mai sapat doua zile cu excavatorul si cam atat. Se misca foarte greu.

ijwtsh

Am dat o fuga si pana la Podul Portelanului. Asta era pe la ora 18:00. Am zarit cativa muncitori care pareau ca se pregatesc de plecare.




















Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

pacat.
oare sa fie afectati de costuri? incepusera bine si au 2 proiecte f importante pt oras acum

RobertH

Pur si simplu au un termen incredibil de generos, exact ca si la pasajul Mogosoaia.

Aproape 2 ani(20 luni de la ordinul de incepere) pentru podu Rasaritului e ridicol. Pot sa lase asa si sa reia prin octombrie si tot termina podu fara intarzieri. Aceasi firma a terminat un pod aproape la fel in Oradea (podul Centenarului) in 8 luni.

nicolaem

bun deci au termuen aprilie 2023 sa zicem ca sunt in grafic.
dar la celalalt au 7 luni, termen finalizare anul acesta si ei nu is pe santier.


nicolaem

mi se pare ca au incetinit lucrarile si la malul somesului. vad mai putin  muncitori in santier decat acum 2 luni.
sper sa nu fie ceva generalizat legat de inflatie / costuri / muncitori.

nicolaem

#1958
au inceput demolarile p t conexiunea Motilor-Polivalenta.

9.266.131 de lei cost exproprieri.



StefanCelMare

De pe pagina de facebook Municipiul Cluj-Napoca:
Parerea mea, tot insuficient raportat la totalul lucrarii.

"Primăria Cluj-Napoca anunță interzicerea completă a circulației pe strada Mihail Kogălniceanu, parcările existente urmând să fie desființate, începând de miercuri, 29 iunie 2022.
Închiderea traficului se aplică în contextul extinderii zonei pe care se execută lucrările de modernizare pe toată lungimea străzii Mihail Kogălniceanu, respectiv pe tronsonul cuprins între străzile Universității și Emmanuel de Martonne dar și pe tronsonul cuprins între Biserica Reformată și strada Baba Novac.
Lucrările urmează să fie continuate și pe tronsonul care este deja în lucru, cuprins între străzile Emmanuel de Martonne și Biserica Reformată, cu extindere pe toată ampriza străzii.
Circulația pietonilor se va realiza pe culoare pietonale delimitate și asigurate de către executant.
Lucrările se execută în cadrul proiectului ,,Lucrări de amenajare urbană strada Mihail Kogalniceanu, strada Universității și străzile adiacente" și sunt realizate de către SC Astor Com SRL.

alexV

Ai dreptate ca foarte foarte lent se desfasoara lucrarile pe proiectul asta. Oare sa fie din cauza relocarilor de utilitati si a arheologiei? Ori chiar nu au oameni pe santier deloc..

micutzu

Facebook Emil Boc: "Clujul Verde: Stadiul lucrărilor la Parcul Feroviarilor (25%) și la Parcul Armătura (35%). Proiecte pe fonduri europene de peste 15 mil EURO."

https://fb.watch/dY0F2B_lap/

ijwtsh

Guvernul a aprobat drumul expres ce va lega Clujul la Autostrada Transilvania. Boc: ,,Va scoate traficul din zona Baciu și B-dul Muncii"

Quote,,În ședința de guvern de azi au fost aprobați indicatorii tehnico-economici pentru realizarea obiectivului de investiţii «Drum expres pentru realizarea conexiunii dintre Autostrada A3 (Zona Turda) și Drum Național DN1 (Zona Tureni)», următoarea etapă fiind lansarea licitației privind executarea acestui obiectiv. Votul de azi reprezintă un pas important pentru decongestionarea traficului clujean. Acest segment de drum  va asigura legătura dintre două căi principale de transport din județul Cluj și anume: conexiunea dintre autostrada A3 (Turda) și drumul național  european DN1/E81 pe raza Tureni", a anunțat viceprimarul Dan Tarcea pe Facebook.

Asadav

Langa Platinia la demolariile pentru conexiunea Motilor-Polivalenta am vazut 2 basculante albe cu insemnele UMB.

ijwtsh

Podul Portelanului, azi pe la 18:30.








 
La Podul Rasaritului nimic nou, au mai aparut niste materiale cred, nu tin minte sa le fi vazut inainte.



Powered by API/PUM imgur uploader