News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ftraian

S-a stabilit traseul legaturii de la Parcull Feroviarilor la podul IRA?

ciprebbe

Ce traseu sa se stabileasca? Acolo se va face (speram) in sfarsit strada Rasaritului.

S-a inchis accesul din 21 dec 1989 in str Bolyai Janos ( peste drum de Sora). S-au montat ieri indicatoare noi si dinspre I.Maniu se intra pe strada infundata spre Sora. Acolo chiar era o bucla de intoarcere dupa pietonalizarea Pietii Unirii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicolaem

^ Boc nu are curajul sa faca expropieri daca la asta te referi. str Rasaritului are 2 mari intreruperi care probabil vor ramane asa

se va circula probabil in zig - zag N (Campul painii)-S (Rasaritului)

RobertH

E cam ridicol sa sustii asta cand se darama si se expropiaza pentru strada Marginasa si Otelului sau cand a fost vorba de expropieri pentru gurile de aerisire la proiectul metroului. De fiecare data atitudinea lui a fost ca nu are ce face si aia e, mergem inainte.   

Din cate stiu, s-a licitat si atribuit extinderea si modernizarea tronsonului Rasaritului-IRA. Ma indoiesc ca nu vor expropia mai ales acum cand deja fac asta pe alte programe unde is implicati si agenti economici importanti cum is cei de la MOL cu benzinaria din parcul Primaverii .


qionescu1

#1864
Până relativ recent Boc și echipa s-au ferit ca de dracu de exproprieri sau proiecte ce implicau ceva deranj. Să nu uităm a mințit cu garajele 10 ani iar în privința infrastructurii mari Clujul nu avea nimic concret până acum. Doar pdfuri și planșe (și astea din anii 60).

Proiectul astă putea fi implementat de mult timp, era și este foarte accesibil - nu e cine știe ce efort pentru Cluj, iar efectele lui ar fi fost puternice și beneficiile foarte mari. Dar 16 ani nu a avut timp pentru proiect el e preocupat cu strategia mare cu viziunea și cu imobiliarele.

Nu sperați la Răsăritului -Ira ci la Răsăritului-Câmpul pâinii - IRA, strada Rasăritului ma are de așteptat vreo 10 ani pentru a fi ceea ce a fost gândită.
Pe Câmpul pâinii nu ar fi așa mult de expropriat, de mutat o biserică mică și probabil niște spații de depozitare de la Cesarom. Apoi ar mai fi nevoie de vreo 3 pasaje pt subtraversarea liniei ferate (cel mai important e cel de pe Fabiricii de zahăr). Cred că va fi terminat podul de pe Răsăritului și bulevardului astă îi va mai luar mult timp să fie terminat, din păcate. Trebuia să vină la pachet cu podul sau măcar să sincronizeze investițiile, în momentul de față fiind defazate.

ftraian

Pe Campul Painii este o biserica micuta de lemn iar chiar vis-a-vis, pe Rasaritului, Centrul de Ingrijiri Paliative, tot al bisericii Ortodoxe. In plus pe Rasaritului mai sunt vreo 2 case si funduri de curti. De asta am intrebat de traseu pentru ca si eu tot ca un zig-zag il vad.

nicolaem

biserica pare ca e construita fara acte si va fi relocata:
https://actualdecluj.ro/primarul-boc-a-aprobat-din-pix-apartamente-langa-calea-ferata-in-blocuri-cu-8-etaje-pe-noul-bulevard-de-trafic-anuntat-in-oras-pod-oasului-rasaritului-campul-painii-pod-ira/

Proiectanții de la Atelier RVD, cei care s-au ocupat de proiect, au adus ca argument pentru regimul de înălțime dorit faptul că dau tonul de dezvoltare pe un nou bulevard de trafic anunțat în oraș de-a lungul căii ferate dar și deblochează proiectul Primăriei prin relocarea bisericii ordodoxe construite ilegal pe acest culoar, pe terenul viitorului ansamblu.

qionescu1

Nu cred că e o problema așa mare biserica de acolo. Ar fi frumos să avem un pasaj pe sub calea ferată pe Fabricii de zahăr și unul lângă Vision care să unească str. Cernei cu Mărgaritarilor și str. Anina cu Garoafelor.

StefanCelMare

Mobilizare medie pe Universității...
Nu rup normele, dar mișcă.
Am numărat vreo 10-15 oameni la lucru.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

Cred ca o sa fie de mare impact odata finalizat proiectul. Va rezulta un shared space cu acces limitat auto, si desfiintate toate parcarile, cred ca 100-200 estimez eu. Pietoni nu masini, frumos.

alexV

Parcul feroviarilor e decopertat tot. Au lăsat doar copacii sănătoși. In mijloc lucrează la fundațiile unei structuri. Au depozite de balast in șantier.









Podul răsăritului are culeea dreapta aproape gata. Lucrează la amenajarea malurilor in amonte și aval.










nicolaem

lucrari la Feroviarilor? !
F tare. Nu era vorba ca nu exista finantare pt proiect? Pana la urma au reusit sa il prinda in fonduri europene?

bbogdan8

Si o filmare de azi, cu Parcul Feroviarilor, de pe canalul Legat De Cluj :


danvoicu

Mai face cineva parcuri in locuri vanate cu atata sarg in scop imobiliar? In curand in foarte multe orase o sa ne sufocam. Am vazut ca vesticii cauta sa desfiinteze imobile din centru si sa faca spatii verzi. La noi e invers. Sa nu uitam daca vine un cutremur in Germania, putem sta linistiti. Suntem cu 200 de ani in urma lor. :lol:

alexV

Cam asta e viziunea celor din primarie. Unele parcuri exista, altele vor fi noi. Legaturile cu linie punctata sunt inexistente :) doar parcurile sunt relevante aici.