News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

dumghen

@bacovia, pana sa se faca centuri pentru acele localitati (care musai trebuiesc) largeau la 2+2 de la Gilau pana in Floresit, daca tot prin Floresti si 2 benzi. Descarcarea de pe A3 pe 1 banda care si asa e plina dinspre Oradea e ...ca la sarmani. Mai ales ca efortul si costul ar fi destul de mic, (nu prea e nevoie de nu stiu ce exproprieri, cel putin nu sunt case locuibile pe marginea traseului) iar castigul mare.

bacovia

Degeaba dublezi, pentru ca sensul giratoriu de la Luna gatuie traficul rau de tot, din 3 directii.

qionescu1

Odata cu dublarea s-ar rezolva si acel sens giratoriu de la Luna.  Daca la aeroport au fost max 100 de metri de largit aici de la iesirea din Floresti si pana la A3 sunt 3,2 km. Daca DRDP Cluj s-a chinuit si cu aia 100 de metri ce va face cu cei 3.2 km?

Pacat, acest segment de drum e half profile si e obligatorie largirea pentru ca toata zona e puternic urbanizata. Nu mai putem vorbi de DN decat dupa Gilau, pana aici mai degraba avem o strada de categoria I (cel putin asa cred ca ar trebui sa fie).

Bogdan_Cluj

In paralel cu largirea giratoriului (care inteleg ca deja se face) ar trebui macar schimbat in 2+1 intre giratoriu si Floresti, cu 2 benzi de iesire din Floresti, dintre care una din ele face bypass la giratoriu, deci teoretic ar fi ok, iar 1 banda spre Floresti pentru ca oricum giratoriul si intersectia cu Luna produce o gatuire.

Si intre timp licitat largirea la 2+2 de la iesirea Floresti pana unde trebuie (A3 ?).

qionescu1

Din pacate nu stim nimic despre proiectul giratiei de la Luna sau daca exista si alte planuri de largire pana la A3. Daca au facut proiectul doar pt giratie, ma indoiesc ca vom avea un al doilea proiect de largire. Ar fi trebuit facute deodata dar cine stie, poate se implica si noua administratie din Floresti. @AlexV, ai ceva informatii?

bacovia

Am trecut azi prin giratoriu. Parea ca mai lipsesc doar marcajele.

Problema e si la directia Gilau -> Floresti. Desi miercuri seara, coada de masini era de la giratoriu pana la OMV. In weekend (duminica seara) haosul e si mai mare.

dragos76

Pe direcția vest-est nu prea cred că ai ce face, deoarece fluxul acela se intersectează cu cei care vin dinspre Florești și virează către Luna, și trebuie să le dea acestora din urmă prioritate.

qionescu1

Poate o intersectie cu buzunare se stocaj pentru virajul la stanga (spre Luna). Podul e larg cred ca ar permite iar inspre Floresti e si mai mult spatiu. Pentru o astfel de intersectie, la volumul de trafic de aici, probabil am avea nevoie de semaforizare pe relatia vest-est, cu intervale mai scurte pentru stanga spre Luna unde traficul nu cred ca e asa mare.

klax187

Se face coada mare si dinspre Luna.
Se construieste mult si in acea zona + este zona turistica iar in weekend se formeaza coada.
Semaforul cred ca ar reglementa intrarea in intersecte mult mai prost decat un sens giratoriu.

In sens giratoriu, se mai executa "fermoar" intre fluxurile de trafic dinspre Gilau si dinspre Luna de Sus, pe cand un semafor doar ar frustra soferii ca au verde si nu pot inainta.

klax187

Intersectia aceea se va fluidiza in momentul in care centrura metropolitana se va intepa in sensul giratoriu. Chiar si atunci, posibil sa fie nevoie de pasaj denivelat. (dar cine sa il faca?  :) )

csebi24

eu zic ca centura va rezolva multe probleme, acolo traficul local nu este asa mare ( poate in weekend cel turistic ), dar cel mai mare trafic il fac oamenii ce vin dinspre Gilau sa ajunga "undeva" in Cluj, trafic care va fi preluat de centura.

qionescu1

Pana la centura mai avem mult, poate 10 ani. Giratiile au limitele lor, unde traficul este foarte mare e nevoie de semaforizare.

dragos76

Cred că problema cea mai mare e acel pod dinspre FLorești, de lângă giratoriu. Acolo ai nevoie să înghesui 3, sau poate chiar 4 benzi, dacă vrei să faci semafor:
- 2 benzi pentru Florești-Gilău, din care una ar fi acel buzunar de stocare pentru virajul spre Luna, de care menționai
- ideal 2 benzi pe sens opus, din care una ar fi pentru ieșirea dinspre Luna către Cluj, și care ori să continue ca atare (2 benzi) până în Florești, ori să se aplice acolo "fermoarul" cu traficul dinspre Gilău. Dacă ar fi 4 benzi, atunci pentru virajul dinspre Luna către Cluj nici nu ai avea nevoie de un semafor la care să aștepți roșu pentru traficul Gilău-Florești ca să dai drumul acestei direcții.

O problemă teoretică ar fi virajul la stânga de la Luna, dar chiar mă gândesc cine ar folosi acea variantă, când mai liber și direct e drumul care te scoate din centrul satului Luna sub autostradă la intrarea în Gilău, și apoi pe DN


StefanCelMare

Un update scurt pe 21 Decembrie.
S-au asfaltat complet benzile, cel puțin de la piața Avram Iancu spre centru (mai la est nu știu).
Lipsesc marcajele, ceea ce este confuzant.
De asemenea, pare că s-a făcut trecerea firelor de troleu pe noii stâlpi.
Trotuarul nordic e tot nepavat (centru - piata Avram Iancu).
Aștept cu interes să dea jos stâlpii vechi. Sper să fie cât mai repede, anul ăsta. Se schimbă mult aspectul străzii.