News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Update str. Napoca cu str. Samuil Micu - au reusit sa asfalteze acea treapta care a aparut in drum. Acum se intra mult mai usor in Napoca.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

StefanCelMare


danny_cbu

Ma bucur ca au pus in valoare spatiul acela. Pana acum statea neingrijit in spatele unui rand de gard viu si a unui panou publicitar de pe vreme lui Funar cel putin.
In schimb nu stricau niste pomi pe trotuarul din stanga.

csebi24

Wow, zici ca s-a schimbat total coltul ala. SInguru lucru care se intampla acolo erau oamenii care se pisau in spatele gardului. Incredibil cat de spatios pare acum zona aceea.

Mie mi se pare ca in ultimi ani toate modificarile astea au adus un comfort mult mai mare pietonilor, ceea ce ma bucura. Abia astept sa renunte toata lumea la umblatul in centru cu masina.

vasile.silion

Quote from: Bogdan_Cluj on September 30, 2020, 12:59:50 PM
Se reiau lucrarile la extinderea BCU + parking sub cladire (str. Clinicilor)

Am făcut azi două poze. Lucrau la groapă. Au excavat tot pământul și cred că de data asta vor merge mai departe cu proiectul:








Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

gsimon

Aveti idee daca marcajul benzilor la libraria Universitatii va ramane acelasi?
La cum e acum, banda 2 de pe Napoca te obliga sa intri pe cele doua benzi spre Central.
Are si asta o oarecare logica, banda 1 in fata, banda 2 la stanga, insa mi se pare ca mare parte din trafic merge pe directia vest est (as aprecia ca 3 din 4 masini) si nu vad tocmai optima configuratia actuala.

qionescu1

#1447
Corecta observatia, banda 2 ar trebui sa nu oblige la stanga ci sa poti merge si inainte si la stanga pentru ca Eroilor (inainte) e la 2 benzi.  Configuratia actuala, cu banda 2 de pe Napoca ce te obliga la stanga, ar fi corecta doar daca cei care coboara de pe Universitatii si fac la dreapta spre Eroilor ar avea prima banda dedicata relatiei Universitatii-Eroilor cu verde intermitent.

pallzoltan

By the way, care institutie se ocupa cu marcajele si semnele de circulatie? Exista una pentru toata tara sau avem si noi unul local?
Intreb pentru ca vad des probleme sau chestii fara logica.

qionescu1

Am trecut in seara asta pe acolo dar am vazut ca banda 2 de pe Napoca nu are marcaj cu obligatoriu la stanga ci inainte. In fata librariei Universitatii sunt 4 benzi din care 2, cele dinspre piata au obligatoriu stanga. 

StefanCelMare

@pallzoltan
Din ce știu eu, este la nivel local o comisie de sistematizare a circulației.
Cred că ține de primărie.

ovicor

Administratorul drumului, cu avizul politiei. Administratorul e, clar, primaria. Intrebarea ar fi daca e nevoie de avizul politiei locale sau a celei nationale.

GML

https://www.stiridecluj.ro/politic/de-ce-serviciul-circulatie-nu-este-de-acord-ca-in-intersectia-borhanci-brancusi-sa-fie-amplasat-un-sens-giratoriu-provizoriu

Boc spune acum că lărgirea se va face numai când va fi făcute centura metropolitană, adică peste cel puțin 6 ani.

Din pacate pot sa asteptam mult si bine pana cand va fi acolo ceva.

nicolaem

cel putin 6 ani = 15. e absurd sa conditionezi o lucrare de cealalta. Probabil se va reveni.

GML

Cand e scoala, e dezastru, daca vrei sa iesi de pe Romul Ladea sau de pe Fagului. Bine, ca si pieton, e o aventura sa treci, din cand in cand, daca vine cineva de pe Fagului, si nu esti sigur, ca te vede.