News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

mateisn

Am fost nevoit să ies noaptea asta din casă și am văzut că se lucra în Piața Blaga cu două echipe, una la trotuarul de la colțul Casei de Cultură cu Republicii și una în zona spațiului verde dintre str. Petru Maior și BCU. O altă echipă lucra pe strada Napoca care era închisă traficului fiindcă demontau vechiul sistem de iluminat.

frunzeti

Zona aia pietonala de acolo din Mihai Viteaza e inutila atata timp cat mizeria aia de cladire ramane in picioare. E o cosmetizare scumpa probabil.. In fine.

Referitor la "o singura firma reabiliteaza tot centrul" -> nu a zis cineva ca ii pune pe o listuta neagra   :lol: ?

mateisn

În zona pieței Mihai Viteazu schimbă stratul de asfalt și pe șosea înaintea semaforului. Azi dimineață lucrau la gurile de canal

LRadu

Daca tot se fac lucrari sper sa face 2 benzi continue si bine delimitate acolo (momentan pe partea stanga langa semafor este o mica buza care incurajeaza parcarile) si poate chiar sa delimiteze cele 2 benzi cu stalpisori la mijloc in asa fel incat sa nu se poata parca pe ultimii metri de unde se fac 2 benzi, ar fulidiza foarte mult fluxul de trafic !

StefanCelMare

Update fara poze de pe centru, pentru ca ningea destul de tare...
Piața Blaga și Napoca au 80-90% marcaje (mai lipsesc ceva linii in piata Blaga, treceri de pietoni, si banda biciclete).
Se lucra la gazon Casa de Cultură a Studenților.
Tot pavajul din fața Croco era scos. Doar noroi pe moment acolo.
Pe Napoca, trotuarul dreapta pe direcția spre Piata Unirii e deja tot pavat. Mai lipsesc mici bucati la margini, imbinari.
Trotuarul stang desi început mai demult nu e gata. Ba chiar s-a scos granit pus deja spre Piata Unirii.

StefanCelMare


vasile.silion

#1416
Inclusiv azi, 1 Decembrie, se lucra la podul de la Valea Seacă, între Cluj-Napoca și Baciu. Zicea ministrul Bode că vom avea o mare surpriză - se poate finaliza până duminică?
O poza găsită pe Facebook:




Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Furnicar de veste portocalii si astazi pe Napoca. Se lucreaza cu peste 50 de muncitori la finalizarea trotuarelor, a stalpisorilor si restul maruntisurilor.
Avem si pista de bici vopsita in verde.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

Stadiul lucrărilor în centru, prezentate de primarul Boc. Dacă aveți răbdare până la capăt, veți auzi și două glume... Până atunci, puteți vedea cum arată Piața Lucian Blaga.

https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/videos/844758376084366/
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

cristi5

#1419
^ minutul ~26:  (intre 2 glume)
"iata ca sunt biciclisti pe pista de biciclete!"

Atata ca mergea pe sens interzis :)

Chiar nu inteleg de ce se asteapta ca bicicletele sa mearga ca masinile, adica cu sens unic.

Manodragon

^ Nici nu cred ca o sa se respecte prea tare sensurile astea unice de biciclete.
Am vazut acum doua seri pe Napoca biciclist mergand spre Casa de Cultura si s-a si intalnit cu un altul care mergea spre P-ta Unirii. Cred ca defapt ce aduc in plus aceste piste e siguranta (si poate resptect) in trafic.
Nici nu cred ca exista legislatie care sa permita politiei sa amendeze biciclistii care merg "pe interzis".
Nu cred ca ar exista deocamdata reglementate caile unice de condus pe piste de biciclete (cu toate ca acum ar trebui).

norjak

Exista legislatie, ii zice codul rutier. Si s-au dat amenzi in Cluj-Napoca pentru circulatie biciclete pe contrasensul pistei.

Manodragon

Probabil prin codul rutier tu te referi la semnul de interzis si iti dau dreptate. (am gasit si articolul asta: https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/politia-locala-se-contrazice-este-interzisa-circulatia-biciclistilor-pe-contrasens-pe-piste-483339/)
Semnul de Interzis se refera si la biciclete deci da, pe napoca ai putea sa amendezi biciclistii. dar pe pistele din fata Casei de Cultura? Pe pista de pe Dorobantilor?
Eu mai sus ma refeream la faptul ca nu e reglementata legislatia cu privire la sensurile unice de piste de biciclete.

prd.marius

#1423
Din live-ul primarului, la intersectia Petru Maior cu Motilor, acolo pista se termina brusc inainte de trecerea de pietoni.
Asa va ramane? Sau nu e finalizata de fapt?

De asemenea, zice de camere care pot detecta soferii, si "nu e de glumit sa trecem pe rosu".
Este legislatie in Romania pentru asa ceva?

L.E. Am vazut ca s-au montat camere cam pe la toate semafoarele (cel putin pe Dorobantilor, de ex), stiti ceva ce e cu ele?

StefanCelMare

Azi era aproape gata Napoca... se mai lucra ceva la finisaje și la cele două intersecții, cu Samuil Micu și cu Ioan Rațiu.
În piața Blaga se lucrează la gazon CCS mai ales partea estică, unde pare că va rămâne ceva din gardul ăla viu oribil. Sper sincer să dispară, dar nu știu.
De asemenea, partea cu Croco pare a fi la nivel de nisip tasat spre pavare.
Pe partea cu CCS mai e și un semafor vechi care nu a fost dat jos, dacă te uiți atent îl vezi... dacă nu, nu.
Sper să nu uite de el, mai știi?  O:-)

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader