News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Niste parcari nu ar fi stricat sa il faca mai atrectiv si pentru cei de la o distanta mai mare de 500m.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gsimon

#1351
Pana la urma podul peste Somes va fi in pozitia din plansa? Se mai stie ceva de acest proiect, de continuarea la str. Rasaritului?

Legat de amenajarea 21 Decembrie, vad ca si Crinului si Ciocarliei sunt incluse in proiect. Dar nu reiese nicio mentiune legat de demolarea garajelor din spatele blocurilor pentru a mari numarul parcarilor (Lidl, Crinului, Aleea Barsei, garajele dintre 21. Decembrie si Dorobantilor). Zona mi se pare foarte sufocata de masini si cred ca demolarea garajelor din spatele blocurilor mari ar trebui sa fie una din prioritati, daca vor sa largeasca trotuare si sa faca piste de biclete in locul parcarilor de la principala.


RobertH

#1352
Langa se face Oxygen Mall, cred ca se va rezolva problema parcarilor acolo . Ar trebui sa aiba 1.800-1.900 locuri de parcare. Pana atunci ...

danny_cbu

#1353
Plansa de amenajare a parcului feroviarilor arata o pozitionare tare nefericita a viitorului pod Rasaritului.
PUG-ul prevede un culoar rapid de tranzit in cluj de o parte si de alta a caii ferate. Pentru ca acest lucru sa devina realitate, trebuia ca podul sa fie pe aceeasi directie cu strada rasaritului.
Dar eu vad ca podul e paralel cu actualul pod pietonal. Soferii  vor avea de facut 2 curbe nenecesare.

Pe langa asta, proiectul arata viitoarea strada in PUG hasurata in partea din stanga, dar nu lasa locul liber pentru acesta, fiind prevazute amenajari verzi si alei pe acel traseu.
De ce mai avem PUG, daca nici Primaria nu il respecta?
Maurer a lasat locul liber pentru acest drum, continuarea sa fiind prin parc si terminandu-se cu un pod peste somes, spre strada Traian.

https://files.primariaclujnapoca.ro/cadran_urbanism/23-_C-a-4-II-_-Layout.pdf

RobertH

Sa se propuna proiect pentru strada pe langa malurile Somesului luand din zona de parc cred ca ar fi putin ridicol in 2020 avand in vedere ca primaria tocmai se chinuie sa reamenajeze malurile . 

PUG-ul , din cate stiu eu, e doar orientativ.  Podul in locatia noua pare a fi mai bun sa asigure o continuitate cu str. Rasaritului . Din pacate nu cred ca au putut sa-l aduca mai aproape de podul CFR din ceva motive.

ciprebbe

Nu este nici o strada in proiect pe acolo si nici nu va fi.
Mai aproape de podul CFR nu se poate construi podul rutier, la nivelul actual al strazilor, asa ca nu e nici o problema cu virajele, exista cum am mai spus si altui coleg pedala de frana sau/si semafoare. Nu are ce cauta pe acolo "culoar rapid de tranzit" cand stim sigur ca se va face CMC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

Nu stiu cum arata documentatia de la licitatia pentru pod, dar sper ca nu vor sa il faca pe amplasamentul celui pietonal existent. Podul in pozitia din planse e o gluma proasta, locul lui ar trebui facut in continuarea strazii Rasaritului nu in dreptul strazii Cai Ferate. Spatiu este foarte mult in zona respectiva pentru 2 poduri pe ambele parti ale caii ferate. Strada Rasaritului este destul de lata, iar acum se ingusteaza intr-o curba destul de stransa. Stiu bine zona pentru ca baiatul meu merge acolo la gradinita si aproape in fiecare zi ne urcam pe dig (sunt niste trepte mai spre calea ferata si unele catre podul pietonal) sa vedem Somesul.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicolaem

e ok podul si asa, dar fiind pe 4 benzi, ar trebui largita str P Feroviarilor la 4 benzi inspre rasaritului. strada care si ea poate fi largita pana in 1 mai.

parcari si eu zic ca sunt necesare. proiectul Oxygen e doar o himera. nu il vad prea curand sus.


ciprebbe

Avem uzura pe un sens pe Napoca. Se munceste puternic precum macaronarii pe A10.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Daca asta vara frecau menta, si acum vine termenul de finalizare... Frati de cruce cu macaronarii, ca si aia in vara faceau plaja pe santier....

StefanCelMare

Dacă termină lucrările astea, când și cu cine mai pun stâlpii de iluminat pe Tipografiei?
Parcă tot Diferit e și pe Napoca și pe Tipografiei.
Cât timp sunt pe șantier prin Cluj, trag speranțe că vom vedea și Tipografiei terminată cu scuarul CEC.
Dacă termină și pleacă muncitorii, să văd eu cum montează corpurile alea de iluminat.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

danny_cbu

Daca PUG-ul e orientativ, privatilor de ce li se interzice constructie pe servituti de drum, dar Primaria poate face alei de parc pe acelasi tip de teren?