News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

vasile.silion

Am trecut azi dimineață pe la lucrările din Piața Lucian Blaga și str. Napoca și am făcut câteva poze.

Se lucra în mai multe locuri, cu un număr însemnat de muncitori.
Pe Napoca au turnat stratul de asfalt, trotuarul din stânga cum se merge spre centru este cam 70 % amenajat cu plăcile de granit, borduri, copaci plantați, și au început să decoperteze trotuarul din dreapta, ajungând cam în dreptul Napoca 15.













Pe Petru Maior sunt aproape gata cu toate lucrările, au vopsit și pistele pentru biciclete de pe ambele părți. Mai au mici detalii de finalizat, ceva marcaje, etc.





În piața Lucian Blaga au lucrat destul de bine pe colțul dinspre BCU:







Amenajarea intră puțin și pe strada Clinicilor:



Au avansat destul de bine și în fața Casei de Cultură a Studenților, unde încă mai sunt lucrări de făcut, inclusiv reamenajarea spațiului verde de pe colț cu Republicii:





Iar în față la Croco, unde au și un fel de mini spațiu de depozitare materiale, și-au refăcut apariția primii copaci, toaletați (cei puși în vară și apoi scoși erau deja uscați, nu cred că sunt aceiași). Conform desenelor din randări, acolo vor fi trei rânduri de copaci, vom vedea dacă chiar așa se va finaliza zona. Este cea mai rămasă în urmă.

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

alexV

Cum e calitatea?
Aud ca gurile de canal in Piata Lucian Blaga si str Napoca sunt denivelate si 5cm. Nu stiu daca sa dau crezare zvonurilor.

ciprebbe

Blaga si Napoca nu au inca uzura. Da sunt denivelate, inca.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Pe Petru Maior e deja uzură, însă canalele nu sunt chiar la nivel.

StefanCelMare

Pe Napoca cred ca sunt încă canalele vechi. Urmează sa le taie și sa scoată acele canale, apoi sa monteze gurile noi.

StefanCelMare

Între timp pe Napoca au fost sparte canalele vechi și puse cele noi...
Se circulă îngreunat pe o bandă (pe dreapta).
Progres redus pe moment la trotuare pe Napoca.
Se lucra totuși și zilele astea. E posibil să termine în mare până pe 1 decembrie.

Pe proiectul cu Tipografiei, mă întreb când pun corpurile de iluminat totuși.
Zero barat, noroc cu ceva lumini de pe Central.

ciprebbe

Nu sunt noi, au ridicat la cota cele vechi  si vor asterne candva uzura... ca acum ploua... (Am vazut 3 buc la care au intervenit, dar nu sunt noi)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

Poate se vede ceva in pozele astea pe care le-am făcut dimineață:
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Am trecut si eu din nou pe Napoca, e ciudat rau, sunt si vechi si noi (Guri de canal)
Se vede progres de la o zi la alta si sunt sanse ca in 12 zile daca ii ajuta si vremea sa termine carosabilul si mare parte din trotuare.
Au sosit in santier si stalpisorii ce vor fi montati pe trotuare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe



prd.marius

Daca s-ar intampla ceva si cu cladirea Pietei ... ar fi minunat... zona pietei agro e dezastru.. nu o vad inclusa in proiect, desi cred ca e ultima piata din Cluj Napoca nemodernizata.

klax187

E petarda electorala cea cu parcarea subterana?
Se bate cap in cap cu petarda electorala legata de pasajul din Piata Marasti din cate observ.

Ambele petarde sunt pe acelasi aliniament, si anume Aleea Bibliotecii :o....

ciprebbe

A dat cu virgula pasajul de la giratia Marasti si il cam fac uitat. Si pe atunci era o idee cu parcarea subterana, nu se suprapun.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

RobertH