News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

#1275
Verde la modernizare pe 21 Decembrie.
Sunt curios de când vor începe lucrările.
https://zcj.ro/administratie/se-pregateste-santierul-pentru-modernizarea-bulevardului-21-decembrie--205190.html

Apropo, va fi o stradă cu detecție trecere pe roșu la semafor. Interesantă idee. Vedem cât ține aplicată, că va cauza scandaluri, presimt.

PS - pentru cei care nu mai rețin detaliile, aici este proiectul prezentat pe larg.
https://clujeuropean.com/2018/08/01/reamenajare-bulevardul-21-decembrie-1989/

klax187

nu cred ca trecerea pe rosu e problema la noi in urbe.
Mai arzatoare sunt vitezele excesive, de care si eu si orice sofer se face vinovat.

Punctele cheie trebuie monitorizate de catre radare fixe.

dragos76

Este și trecerea pe roșu (sau cum foarte aiurea se mai spune "forțat galbenul") o problemă în context de circulație foarte aglomerată. Iar prin manevre de acest gen se duce la blocări de intersecții și deci la ambuteiaje care por fi evitate.
După mine e foarte bine că se implementează ceva în acest sens.

csebi24

^^ Klax, nu e o mare problema, dar nu incurcuca cu nimic asa ca foarte bine face.

Acum 2 seri eram la semator pe 21 decembrie ( intersectia cu str. Paris ) pe la ora 00:30, evident ca erau 2 care faceau liniute. Unul s-a oprit la semafor, unul s-a tot dus pe rosu curat de cateva zeci de secunde. Sa prinda cata unul de ala pe noapte si eu consider mai mult ca oportuna investitia.

klax187

departe de mine gandul sa spun ca ar incurca acest sistem! Sunt bucuros si voi fi intotdeauna de acord pentru solutii de calmare a traficului si sanctionare a indisciplinei in trafic.
Voiam sa zic ca solutia radarelor fixe ar fi mai de efect pentru trafic (si pt buget  :lol: )

gsimon

Din ce vad pe plansa, Buftea are in proiect 2 benzi de oesire in bulevard  (sageti la dreapta). Se va face sens unic? E inclusa in proiect modificarea aceasta?

vasile.silion

Cu câteva pagini în urmă vorbeam despre amenajarea piațetei de pe Cuza Vodă (scuarul din fața CEC), exprimându-mi dezamăgirea cu privire la soluția aleasă pentru jumătate din piațetă, respectiv pietrișul compactat.

Mda: ori cineva din primărie citește forumul ăsta, ori au uitat o lopată îngropată, ori și-au dat seama că nu au compactat suficient de bine pietrișul, ori e doar o coincidență, dar de vreo două zile au adus niște utilaje de au scormonit și chiar au ridicat o parte din pietrișul acela (care era destul de bine bătătorit!...) și din ce se vede se pare să se va aplica o altă soluție. Să fie oare gazon? Așteptăm cu sufletul la gură deznodământul!

Iată pozele:








,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Si-or fi dat seama ca e peste drum de prefectura iar in cazul unor manifestari mai neortodoxe ar fi asigurat munitie gratuita :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

^^
cand proiectezi din birou si nu iesi in teren :))

au mai fost situatii in care la cluj au reconstruit dupa alt proiect, de exemplu stalpisorii de pe e. zola. poate e coincidenta sau poate cineva chiar citeste aici. nu vom stii. oricum imi place ideea. daca a fost prost la inceput, nu inseamna ca asa trebuie sa ramana.

Iceman

Inițial au vrut să facă macadam dar și au dat seama că soluția respectivă nu este cea potrivită deoarece nici nu arată bine și când plouă totul erodează iar momentan vor pune gazon în locul macadamului

Bogdan_Cluj

azi le lucra pe acolo, era un buldo-excavator cu cupa plina de pietris scos de acolo.

frunzeti

O mica sedinta foto a noii strazi Emil Isac, de saptamana trecuta.

Str. Emil Isac, vedere spre Memorandumului (GPS)


Asfaltul este la nivel cu trotuarul (GPS)


Trotuarul a fost latit putin (GPS)


Noutati in peisaj: rastele pentru biciclete si o banca (GPS)


Aici va fi plantat si un arbore si de asemenea sunt si aici rastele (GPS)


Inaltarea graduala a asfaltului, spre extremitatile strazii Emil Isac (GPS)


Str. Emil Isac, vedere spre G. Baritiu (GPS)


Nu stiu precis ce sunt cutiile, posibil panouri electrice (GPS)


Cateva parcari in fata UTCN si L. Baritiu (GPS)


Se vopsea pista de biciclisti (GPS)


In fata bibliotecii UTCN (GPS)


(GPS)


La intersectia cu Daicoviciu (GPS)


Aici vor fi piste pe ambele parti (GPS)


Tranzitie foarte ciudata intre pista noua si cea continuarea ei de pe Baritiu (GPS)


Aici pista incepe de nicaieri. Ar putea fi gandita o continuitate cu pista din Parcul Central. (GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

vasile.silion

Mi-am dat seama de ce pe Emil Isac e ridicat înălțat asfaltul pe anumite porțiuni, cum ar fi în față la Maimuța Plângătoare. Înălțarea reprezintă un prag în spatele canalelor de scurgere a apelor pluviale de pe stradă. Pragurile sunt în ,,aval" de canalele se scurgere, amplasate cu speranța că apa nu va trece de ele, ci se va scurge în canal. Totuși, la o ploaie mai serioasă, tare mă tem că pragurile respective vor fi depășite, iar pentru că pe acele porțiuni asfaltul stradal este la același nivel cu trotuarul, apa va trece și de trotuar și va prin curți.
Posibil să aibă și rolul de prag pentru reducerea vitezei vehiculelor.
Deci ,,2 în 1".
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem

pe una din cele mai circulate pietonal strazi din oras, totul s-a facut in defavoarea pietonilor.
Parcari au ramas, banda de bicicleta s-a facut, din pacate trotuarele au ramas f inguste si pe langa asta au pus pe ele si banca + stalpisori. sa ramana si mai ingust.
intr-o vreme treceam des pe acolo si de multe ori pietonii mergeau pe strada pt ca nu incapeau fizic pe trotuar.
poate ar trebui in cluj un ONG care sa lupte pt drepturile pietonitonilor.

prd.marius

Pistele astea de biciclete par facute doar sa dea bine la pozele de pe facebook...
Deci in tot orasul, nu gasesti o continuitate intre ele, nu au nicio noima.
Pacat, o multime de strazi recent refacute de la zero, si degeaba.