News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AlexOP

Salutare tuturor. Sparg si eu gheata cu primul post dupa ce am urmarit de mult timp forumul de pe tusa.

Referitor la modernizarea strazii Buna Ziua stie cineva ce s-a intamplat cu al doilea sens giratoriu care parca era in acest pachet de lucrari, cel dintre Calea Turzii si strada Mihai Romanul? Apare in ziare si toate declaratiile care le gasesc dinainte de inceperea lucrarilor dar acum dupa finalizare se pare ca nu s-a facut nimic pentru el.

pasiune pt infrastrucura

Foarte frumos zici ca e in germania sau in Franta , Asa ar trebui sa arate toate drumurile din Romania Bravo Emil Boc

vasile.silion

Pe Ferdinand, benzile pentru biciclete au ieșit cam înguste. Mai înguste decât cele de pe Horea sau de pe celelalte străzi din centru modernizate. Și nici nu le-au vopsit. Poate că le vor vopsi în viitor, că tot ziceau că nu e chiar gata...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

florin74


csebi24

Am fost zilele trecute pe Ferdinand, in general imi place cum arata, dar n-am putut sa nu observ

problema asta. Am mai vazut in cateva locuri o treaba parca facuta de mantuiala, va ramane asa, ce ziceti?

qionescu1

Vinerea trecuta am observat si eu inspre capatul din sud, spre Melody, rosturile nu peste tot sunt umplute corespunzator si tot acolo pe langa statiile pt biciclete pavajul are usoare denivelari. Sper sa se fi remediat.

gsimon

"Primăria municipiului Cluj-Napoca a câştigat un proiect european de aproximativ 123,7 milioane de lei (circa 25,5 milioane de euro), pentru modernizarea şi extinderea infrastructurii pietonale şi ciclistice pe malurile râului, zona 1 – Lunca Someşului Mic, potrivit Ziarul Financiar. Perioada de implementare a proiectului este de 71 luni, până în data de 30 aprilie 2023."

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/80554-tun-financiar-dat-de-primaria-cluj-napoca-zeci-de-milioane-de-euro-pentru-un-proiect-grandios#sthash.9OfYl9R4.dpbs

Lasand la o parte maniera jurnalistica de 2 lei sunt tare curios cand vor incepe lucrarile si cum vor decurge, pare un proiect de amploare.
Care e zona 1 ? Pe ce lungime a Somesului se vor face oare modificarile? Stie careva dintre voi mai multe?  O:-)

klax187

Eu tin minte din discutiile anterioare ca prima zona vizeaza lucrarile de la Parcul Rozelor pana la Podul Garibaldi. Printre alte lucrari la alei si piste de biciclete, se ridica un pod pietonal intre parcul Rozelor si parcul de copii de pe 1 Decembrie, se coboara malurile pentru a da acces la Somes si se modifica drastic parcarea de la Sala Sporturilor in intentia de a creea o piata publica si un loc de activitati culturale.

Zona a doua ar fi de la Garibaldi pana in zona Podului Traian care implica ranjarea malurilor si niste podete pietonale de-a lungul raului.

Zona a treia ar merge din centru pana in Parcul Armatura si ar veni cu imbunatatiri peisagistice in parc. De asemenea acces la apa prin maluri coborate, etc.

dragos76

#1073
Oare știe careva care e situația cu îngroparea cablurilor în zona (semi)centrală? În afara străzilor noi reabilitate, văd că nu se face mai nimic. Un exemplu, care arată total dezolant, e cel din piețele Avram Iancu și Ștefan cel Mare.

qionescu1

P-ta Avram Iancu e in discutie pentru modernizare. Daca se va face, foarte probabil odata cu asta se vor trece si cablurile in subteran.

StefanCelMare



florin74

#1077
Azi a fost sermnta contractul de catre AMPOR pentru revitalizarea culoarului de mobilitate nemotorizată aferent Someșului, modernizarea și extinderea infrastructurii pietonale și ciclistice pe malurile râului, zona 2 - Parcul Armătura și zona 3 - Platoul Sălii Sporturilor (44.242.722,88 lei)

Aici avem o descriere pentru zona 3
https://files.primariaclujnapoca.ro/hotarare_consiliu/2020/02/17/64.pdf

Si aici o descriere pentru zona 2
https://files.primariaclujnapoca.ro/hotarare_consiliu/2020/02/17/63.pdf

Este prelungirea celui mentionat anterior, privind zona 1.
https://files.primariaclujnapoca.ro/hotarare_consiliu/2020/02/17/62.pdf

gsimon

Ma poate ajuta careva dintre voi cu un link spre strazile care urmeaza a fi modernizate/aflatate din Cluj in anul 2020?
Exista asa ceva pe site-ul primariei? Sau alte surse Din ce am gasit sunt doar cele aflate in lucru la momentul actual. 

qionescu1

#1079
Nu stiu daca a scris careva pe aici de problema de la intersectia Bd Muncii cu str. Dumitru Georgescu Kiriac care este asemanatoare problemei semnalate la iesirea din Cluj de langa aeroport. Mai exact Bd Muncii se termina aproape brusc de la 4 benzi la 2 chiar dupa intersectia cu str. D. Georgesc-Kiriac.

Nu ar fi mare problema pt cei care ies din oras dar pentru cei ce intra in Cluj dinspre Apahida, intalnesc deseori blocaje deoarece nu exista un buzunar de stocaj (cred ca asa ii zice) pentru virajul la stanga pe Georgescu-Kiriac, relatie de altfel destul de intens folosita. Lipsa acelui buzunar duce de multe ori la blocaje pe directia intrarii in Cluj, formandu-se cozi care uneori, in perioadele de trafic intens, se pot intinde pana la giratia de la Emerson.



Powered by API/PUM imgur uploader

Solutie:
1. Crearea unui buzunar de stocaj pt virarea la stanga la intrarea in Cluj prin largirea spre nord a Bd Muncii (cea mai simpla, usoara si probabila solutie)



Powered by API/PUM imgur uploader

2. Analizarea unei intersectii cu buzunare de stocaj in locul giratiei de la Emerson, spatiu existand suficient - (ar reduce din timpul traversarii acestor intersectii - destul de putin probabila)



Powered by API/PUM imgur uploader

3. Dublarea benzii de nord a Bd Muncii de la sensul giratoriu de la Emerson pana la intersectia cu str. Georgescu-Kiriac, solutia cea mai costisitoare dar completa, rezolvand toate problemele, atat de la giratie cat si de la intersectia amintita.(sectorul din chenarul galben din prima poza).