News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frunzeti

Parerea mea (ca biciclist in cazul asta), este ca ar fi prea multe treceri de nivel daca pista ar fi pe asociata cu trotuarul, din cauza trecerilor de pietoni, intersectii etc. Astfel, desi ai dreptate ca poate fi mai periculos pentru biciclisti, pista e la acelasi nivel si e mai comod de mers.

Un exemplu in directia asta este pista de biciclisti din Faget, care e destul de incomfortabila.

StefanCelMare

Revin cu update de pe Ferdinand.
S-a avansat binișor cu lucrarea la finisaje.
S-au dat jos schelele de pe biserica dinspre Piața Unirii.
Pe Emile Zola s-au pregătit terenul pentru așezare dale granit.
Per total la cum merge treaba, probabil că vor să facă cât mai mult săptămâna asta, cât mai e trafic redus.
PS - pozele nu-s in cea mai bună ordine, așa le-am făcut.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

StefanCelMare

#1037
Prima poză este Tipografiei - partea de Est - alt proiect!

(GPS)





(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


dragos76

1. Sunt f curios cum vor reuși să impună restricții la accesul auto pe noile străzi. Din păcate până acum nu avem exemple de succes (pe Saguna, Potaissa etc).
2. Pe Tipografiei, lângă central, ce e acolo pe mijloc e o rigolă de scrugere, sau va fi o delimitare între un trotuar lat (pe partea cu centralul) și o zonă auto pe partea cu bijuteriile?

florin74

Termina un proiect, incepe urmatorul...

https://primariaclujnapoca.ro/informatii-publice/comunicate/inceperea-lucrarilor-in-piata-lucian-blaga/?fbclid=IwAR3R7NWu9d2yLy8y617_3FsKPLfkZIFFDlv_xnjrp8rRNYWgFHZCYc8k32M

În prima etapă, se vor executa următoarele tipuri de lucrări:
– înlocuire rețea de apă pe str.Emil Isac,
– modernizare rețele electrice pe străzile: Republicii (trotuarul adiacent numerelor 1-7), Piața Lucian Blaga, Napoca (trotuarul adiacent numerelor cu soț), Emil Isac (trotuarul adiacent numerelor fără soț), Petru Maior (ambele trotuare).
Pe perioada lucrărilor, se desființează temporar parcările de pe str. Emil Isac, adiacente numerelor fără soț, respectiv standul taxi din Piața Lucian Blaga între str. Gh.Șincai și Petru Maior.
Rugăm conducătorii auto și pietonii să circule cu prudență în zona șantierului care presupune restricții de circulație ce vor fi semnalizate prin indicatoare rutiere.
Lucrările sunt executate de asocierea SC Diferit SRL – – Starcom Exim SRL, valoarea contractului este de 20.592.463, 79 lei fără TVA, iar durata de execuție este de 6 luni.

StefanCelMare


Ionut

Arata super OK. Bravo. Pavajul pare chiar de calitate.

StefanCelMare

Și eu sper la minim același nivel pentru celelalte proiecte pe centrul Clujului.
E foarte posibil ca în 2-3 ani Clujul să fie rezolvat pe centru.

prd.marius


kumar


Iceman

Doar cu trecerile de pietoni au dat-o în bară au înclinația rampei între 20 și 22% în loc de 8% cât este recomandat după normativ 🤦‍♂️

myid

Arata super, Bravo !
Problema cu pavajul deschis la culoare e ca se pateaza repede, s-au lovit de problema asta si in Bratislava in centru dupa ce au modernizat. Din ce vad in poze e acelasi tip. 
Astfel, dupa cateva luni distanta arata destul de urat/murdar.
Dupa au cumparat masini de spalat chimic (cum sunt cele din mall-uri) si spala noaptea, numai ca s-au prins destul de greu, adica au inceput sa spele cam la 2 ani dupa. (Probabil licitatie de spalare, etc). Si ramanea negru in jurul cladirilor, acum vad ca spala cu presiune si manual pe langa cladiri unde nu ajung periile masinilor.

Daca vede cineva din CL Cluj sau apropiati acest mesaj sa ia in calcul de acum.

StefanCelMare

@myid
Din ceea ce știu eu despre cum s-a procedat pe zonele deja reabilitate, urmează să le trateze - cred termic.
Pe Eroilor cel puțin rețin că s-a intervenit cu ceva mecanism cu flacără care a dat o tentă gri culorii deschise.
Petele sunt mult mai puțin vizibile acum.
Adițional, primăria Cluj a achiziționat și asta:
https://primariaclujnapoca.ro/informatii-publice/comunicate/testare-instalatie-ecologica-de-curatat-graffiti/
Aparatul poate înlătura petele de ulei de ex. de pe trotuare.

StefanCelMare

Ceva noutăți de pe Ferdinand.

Aici ar putea să vină o fântână arteziană?
Nu îmi explic de ce nu se finalizează pavajul. Pare să urmeze ceva instalat acolo.
Stâlp nu, copac nu. O fi o fântână?
(GPS)


Spre Emile Zola s-a turnat asfalt intermediar.
Un gest fain, dar sper să nu o lungească prea mult, că acum graba s-a mai redus.
(GPS)


Am și două poze mai dinspre Piața Unirii, unde nu am ajuns ieri seară.
(GPS)


(GPS)


La intersecția cu St. Octavian Iosif deja se văd pete. Urmează sigur ceva tratament/curățare.
(GPS)


Mai departe nu am mers.
(GPS)


La fel, pete de ulei pe alveola de la stația Central.
(GPS)


Și ultima veste: se sparge și restul str. Tipografiei. Acum că urmează deschiderea orașului, și debutul șantierului din Piața Blaga.
(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader