[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

RobertH

Baza sportiva "La Terenuri" aproape de finalizare.


Andrei O

#316









Powered by API/PUM imgur uploader

Parcul Clujenilor a inceput sa o ia la vale.
Mai ceva ca la Munchen, Viena sau Barcelona.

alexV

Pune-i-le lu' Boc pe Facebook. S-a laudat de vreo 5 ori cu parcu ala. Sa vina gospodaru' cu coasa sa le indrepte, gospodareste.

nicolaem

ala numa parc nu e.
de fapt si proiectul de finantare europeana parca era "regenerare teren".
e o impadurire a unui deal nisipos unde au facut si 2 alei.

Andrei O

#319
Stai putin ca numele proiectului e "Padurea Clujenilor"   :shootme:

Avnd in vedere ca proiectul e finantat din fonduri europene, nu trebuie cineva de la UE sa verifice proiectul?
Sper sa o faca si sa le de-a putin in cap.

nicolaem

#320
nu e prima data cand speri chestii negative sau critici fara substanta.
ce sa verifice ue? sa facut fix ce era in proiect. s-au plantat x copaci, s-au facut x alei.
ca nu e parc dar primaria l-a promovat mincinos ca si parc asta nu tine de legalitate.

eu am mari indoieli ca se vor prinde copacii aia. deaul e semisertic, dar sa speram.
am putea zice ca is bani aruncati, dar tare imi e ca UE apreciza incercari de impaduriri de dealuri in jurul oraselor, de asta s-a si luat finantarea.

TibiV

Da, UE zici ca a citit manualul Orwell: "Green is good, brown/grey/black is bad..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Andrei O

Pai nu vreau sa verifice ca primaria la promavat intr-un fel sau altul, nici ca de ce sunt dalele x si alte prostii, nefiind expert totusi mi se pare ciudat ca faci un parc pe bani europeni, unele bucati o iau la vale si ei n-au treaba. Sigur problema se poate rezolva, nu e un sfarsit de lume dar, era destul de previzibil avand in vedere ca toata Transilvania e numai pamant argilos care sta sa plece.

alexV

Revin, ca m-am grabit putin. Nu e facuta receptia lucrarii din pozele de mai sus. Astfel ca probabil va fi ceruta remedierea de catre antreprenor.

LRadu

#324
Am vazut pozele acestea cam peste tot. La naiba e putin pavaj tasat :)) E un lucru care se intampla foarte des cand pui pavaj. se mai taseaza. Il scoti, completezi cu nisip si s-a rezolvat problema. Iar cu privire la iarba, un vecin si-a pus gazon (din acela scump) tot asa pe un taluz orientat sudic neumbrit, il uda zilnic aproape dar acum cu seceta aceasta arata aproape la fel. Haideti sa ne calibram putin asteptarile.

Probabil ca toate acestea se datoreaza marketingului puternic al primariei care promoveaza insistent si puternic astfel de proiecte, prezentand-ule cam pe toate ca utopia proiectelor, fara a spune oarecum onest ce se intampla acolo.

Cine cunoaste dealul acela, stie ca este un deal sterp, orientat sudic batut puternic de soare si cu destul de multe probelem de stabilitate. Aste pe de o partea.
Pe de alta parte, sa spunem lucruilor pe nume, este o periferie de oras, nu foarte populata si nu neaparat foarte populara, deci nu e neaparat o pozitie foarte atractiva pentru un parc... acum.

Cu toate acestea cred ca alegerea de a face parc (sau oricum am vrea sa il numim) acum acolo e una foarte inteleapata si ar trebui adoptata si pe viitor.

Un parc spre deosebire de o cladire nu il poti face intr-un an. Acesta se va maturiza probabil in 10-20 de ani cand vegetatia va creste, si orasul se va devolta in acea directie. Daca te apuci sa dezvolti un parc cand orasul e dezvoltat acolo deja terenul e foarte scump si probabil vor exista alte interese asupra lui.
Si atunci e perfect sa faci acum parc acolo, stabilizezi un deal, il infrumusetezi, si peste cativa ani cand chiar va fi util si parcul va fi suficient de matur incat sa fie atractiv.
Si da, s-ar fi putut planta copaci mai mari, dar ati cautat sa vedeti cat costa vegetatia matura? fie ea copaci sau orice la dimensiuni mari, e total nejustificat sa dai 1 000 - 2 000 -3 00 lei / copac pentru acea pozitie acum. Si atunci mai bine esti gospodar il faci acum si cresc ei peste ani. Poate mai inlocuiesti cativa in acest timp, ceea ce e ok.

De aceea cred ca e una din putinele dezvoltari cu viziune spre viitor care ar trebui sa le apreciem (proabil si PUZ-ul Sopor se poate incadra la categoria viziuni bune de viitor), dar care probabil nu a fost bine prezentat si expus, sau poate ca o astfel de viziune de viitor nu prea vinde.

RobertH

https://www.monitorulcj.ro/administratie/100637-lucrarile-la-parcul-feroviarilor-prind-contur-cum-arata-pavilionul-central-foto



QuoteEste vorba de un pavilion multifuncțional, cu funcțiune culturală, interiorul său fiind proiectat să găzduiască conferințe, expoziții, expuneri, întâlniri civice etc. Totodată, în interior este amenajat un punct informativ legat de activitățile din parc și un mic spațiu pentru comercializarea băuturilor răcoritoare.

RobertH


MMarius

Nu țin minte să fii văzut postări sau poze despre modernizarea stației de autobuze și trolee din zona Gării. Am văzut că la începutul lunii aprilie a început demolarea chioșcurilor și pereților de tablă din stație, iar apoi a urmat înlocuirea trotuarului și a stâlpilor. S-au pus în sfârșit și bănci pe care să poți sta, văd că au ales același model folosit și pe strada Bună Ziua, cu peretele din spate din sticlă și cu acoperiș "verde". De asemenea, arbuștii de pe terenul dintre stație și bloc au fost scoși și s-au înlocuit cu flori.

Pozele au fost realizate sâmbătă, 16 iulie:






Totuși nu înțeleg de ce pe panoul informativ scrie că lucrările au început la începutul lunii mai, când pe 5 aprilie deja demolau de zor vechea stație de autobuze:


nicolaem

#328
ce frumoasa e normalitate.
asa era inainte. inca mai avem cateva concesiuni de genu asta din epoca funar in mihai viteazu. vor disparea in curand si acelea.
Din ce imi amintesc demolarea a fost imputata chioscarilor care aveau concesionat terenul si a expirat concesiunea.


MMarius

Da, ce era înainte era pur și simplu kitsch. Plus că unele chioșcuri erau abandonate de ceva vreme și au fost vandalizate în ultimul hal, arată stăția că după război. Și nici măcar o banca pe care să poți sta, e ridicol, le era frică celor de la primărie că toți oamenii străzii o să doarmă pe ele? Că majoritatea oricum își făceau veacul prin gara sau pasaj.

Ar mai trebui acum să refacă și celelalte stații cu kitschoșcuri, precum cea de pe strada Unirii, strada Izlazului, strada Primăverii, strada Paul Ioan, etc., încă mai sunt destule de refăcut.