[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


nicolaem

^ cand ma gandesc ce era acolo acum 10 ani...
  zeci de garaje ruginite de tabla, sute de masini parcate pe teren abandonat ( in camp)
  gradinutze si plantatii de legume ale manasturenilor.
  cateva terenuri de beton in paragina

acum va fi baza sportiva + 2 parkinguri supraterane. ce fain arata normalitatea.

doodoo

Quote from: nicolaem on May 11, 2022, 01:55:33 PMacum va fi baza sportiva + 2 parkinguri supraterane. ce fain arata normalitatea.
bine, o sa mai apara si 2 blocuri pe acel teren viran, unul va avea 13 etaje...

RobertH

#303
Esti sigur de cele 13 etaje? Eu am gasit ca blocul de apartamente langa paraul Calvaria va avea P+8 adica sub cele 10 etaje cat is pe Mehedinti, iar ce e langa str. Parang va fi 2S+P+10 cu parcare in subteran si spatiu comercial la parter.

Distanta suficienta intre blocuri sa ramana spatiu verde, se mai aduna masinile si vei avea niste magazine fix langa centru sportiv. Eu zic ca nu-i rea schimbarea.


nicolaem

#304
^ presupun ca nu vezi ceva rau ca apare si un bloc.

erau in discutie 2 blocuri acolo, dar dupa negocieri cu primaria, s-a propus unul mai mare, dar sa ramana  amprenta la sol mai mica, deci mai mult spatiu verde inspre parc.
nu stiu care a ramas solutia finala. e vb de asta:


RobertH

Parcul Armatura


Nu stiu de ce nu au expropiat si benzinaria Petrom. In PUG apare toata zona ca Va (zona verde). E inca dat in concesiune si nu s-a putut? Stie cineva detalii?

vasile.silion

O nouă bătaie de joc la adresa clujenilor: reabilitarea parcului Ștefan cel Mare.

Conform fișei șantierului, reabilitarea ar fi trebuit să fie gata peste vreo 3 săptămâni. Iar la el se lucrează deja de 9 luni. Dar după atâta timp, nu s-a ajuns nici măcar la jumătate din progresul lucrării.

În ritmul ăsta parcul va fi gata peste încă un an de zile. Iar clujenii sunt privați în continuare de cel mai mare loc de recreere din centrul orașului!

In plus, cum vedeți în imaginea a doua, întreaga parte centrală a parcului va fi acoperită cu dale de piatră/beton. Cui folosește lucrul acesta?

Proiect făcut de o firmă din București, executat de o firmă din Ilfov.

Frumos! Clujul nu mai are profesioniști?

 


















Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem

e cam acid mesajul tau. care e relevanta ca proiectul e făcut de o firmă din București, executat de o firmă din Ilfov?
iar la a 2a intrebare raspunsul e da, Clujul si nu doar el, intreaga tara duce lipsa de constructori din diferite motive.
La cate santiere avem deschise cu lipsa de muncitori si problemele de costuri eu sper numa sa fie duse la bun sfarsit. executia in termen iese din calcul.
daca nu esti deacord cu mine, incearca vara asta sa iti renovezi un apartament.

Andrei O

Uraaaaa, le multumim tovarasilor din primarie. Betonati toate parcuri sa nu ramana un spatiu verde, numai dale si fundatii de beton sa facem, ca dara nu suntem oras verde si european degeaba.

TVlad

Pai nu-l mai votati pe Boc&Co :)

Cind am fost prima data in Cluj - in 2004 - impresia a fost foarte proasta: numai praf, noroaie si cladiri ponosite. Din 2006 incoace va vizitez orasul anual si schimbarile in bine sint clare; si in mod absolut si comparativ cu Bucurestiul meu natal. Noi am ramas mult in urma.

Ceea ce ma deranjeaza pe mine - si in Cluj si in Bucuresti - e evidenta golanie imobiliara. Sint distruse in mod iresponsabil cartiere intregi in numele progresului, tot felul de blocuri trintite intre si in locul unor case, cladiri de birouri te miri unde, cu aglomeratia aferenta.

nicolaem

#310
Andrei, in centrul orasului, in spate la Teatrul national eu imi doresc alei din dale. beton cum ii zici tu, fie ele si intre copaci. si e normal sa fie asa. cauta proiectul si discutam dupa.

Cred ca e a 3 a ta postare din 9 in total in care arunci vorbe fara acoperire in aceasi zona.

Pt informare proiectul a fost facut de :

roiectant de arhitectura: SC K&K studio de proiectare SRL, arh. Iulia Kulcsar,arh. Guttmann Szabolcs, arh. Kulcsar Andras,arh. Radion Negura,arh. Poara Laura ,arh Andreea Barcaceanu, arh. Neagu Stupar Cecilia.

Am subliniat pe dl Guttman intrucat e unul din cei mai respectati arhitecti din Romania.

Aici poti vedea si "betoanele":





Inainte arata asa :


RobertH

#311
Nu stiu ce asteptari au unii dar zona aia ce inainte era un parc mare si-a pierdut folosinta ca asa ceva prin 1906 cand s-a facut Opera si in special mai apoi dupa realizarea catedralei. Zona ramasa in spatele Operei e hilar sa ii zici parc. 

Daca e vina cuiva, e a celor care au fragmentat zona verde pana a ramas ceva ce mai repede e o anexa a Operei decat un parc, lucru care il condamna sa aiba alt aspect.

LE: Chiar am cautat poza cu zona inainte de opera si catedrala.


RobertH

Rethinking Somes - Lunca Somesului Mic (progres lucrari)


RobertH

Rethinking Somes - update lucrari



Au inchis strada Gavril Muzicescu si Sigismund Toduta. Ambele strazi devin shared space cu o singura banda auto pavata cu piatra cubica, fara parcari. Pe Muzicescu va fi continuarea benzii velo iar in capat un mic scuar asa:



Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

Ce avem noi aici?
Au început demolările pe strada Ilie Măcelaru:
(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader