[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vasile.silion

Extinderea de la BCU (care va cuprinde, din câte știu, parcare la subsol și spații de birouri sus) a avansat destul de bine în ultimul timp, și încă se lucrează. Mai e mult, dar e bine că au terminat măcar structura.








Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

Vizavi de acest șantier, pe colțul Clinicilor cu Victor Babeș, în curtea Spitalului Clinic Județean, cu vreun an-doi in urmă s-a reabilitat gardul ocazie cu care a fost defrișat tot spațiul acela verde. Lucru care a scandalizat puțin opinia publică din Cluj. Acum zona verde a fost refăcută, s-a gazonat și s-au plantat alți copaci. Arată decent, chiar frumos! Mult mai frumos decât era înainte când, deși erau copaci înalți, în jur erau doar bălării neîngrijite...








Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

qionescu1

#287

In orasul de 5 stele, dupa grotescul hotel de pe Avram Iancu avem alt exemplu de arhitectura de 5 stele. Ce fel de proiect e asta cand toata partea dinspre strada e un perete de beton? Si pe partea sudica...

vasile.silion

Peretele acela dinspre stradă e special destinat unei reclame uriașe... Altfel la ce ar fi bun?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

klax187

Nu cred ca e gata structura.
Tin minte ca proiectul prevede si un pasaj intre cladirea veche si cladirea noua. undeva pe la etajele superioare.

nicolaem

asa ar trebui sa arate in urma unui concurs de solutii:


qionescu1

Randarile nu arata cu acuratete vecinatatile si nu se poate forma o imagine de ansamblu. Chiar daca sticla mai atenueaza totusi peretele ala imens e oribil si deloc practic si eficient. Nu prea am vazut ca partea insorita a unei cladiri sa fie blocata aproape in intregime de o structura de beton fara niciun geam. Cum ramane cu criteriul verde si cladirile eficiente energetic? Si nu stiu cum crede administratia ca betonul ala se integreaza cu cladirile din jur...  Poate mai preia inca o data Media9 poze de aici si face un articol.

StefanCelMare

Aici sunt de acord cu qionescu.
Exact partea sudică este blocată cu zid de beton.
Uneori, și arhitecții dau greș.
E drept că era mai mult zgomot dinspre stradă, dar venea și lumina altfel, și căldura soarelui iarna.
Păcat că e prea târziu acum să se mai modifice ceva.

dragos76

Apropos de "prea târziu", din păcate la Parcul din Stefan cel mare îmi pare extrem de neinspirat că nu au mutat trotuarul de pe latura estică mai în interiorul parcului, și să fie separat de stradă (prin gard normal, gard viu, sau chiar și numai de o zonă de iarbă). Din păcate acest trotuar actual e total nepotrivit (îngust, expus traficului, dovadă și tragicul accident de anul trecut), în urma acelor reamenajări când s-au desființat locurile de parcare și s-a lărgit acea bandă de pe partea stânga, prin sacrificarea lățimii vechiului trotuar.

csebi24

Trotuarul ala e o gluma.

Eu acolo vad doua variante.

Ori il desfinteaza de tot, ori vorba ta dragos sa-l mute, dar eu consider ca eu trotur foarte putin relevant. De ce zic asta?

Cei care vin din Cipariu, daca vor sa mearga spre Catedrala, cel mai probabil vor folosi partea cu Curtea de Apel.
Cei care vor sa mearga spre Eroilor/statia de bus Opera, vor merge prin parc.

Practic nu prea este flux de oameni care sa treaca strada la Reg.Com si sa mearga inainte spre Catedrala.

vasile.silion

#295
Eu cred, totuși, că vor reorganiza acel trotuar, îl vor largi sau îl vor aduce mai in interiorul parcului.

Din lucrările pe care le-am văzut, în trecere, cam așa pare. Și încă din această prezentare:
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

klax187


GML

Sper ca si in realitate o sa avem ceva copaci langa trotuarul periculos.

klax187

S-a restrictionat accesul pe toata lungimea malului drept al Somesului intre parcul Rozelor si intrarea in parcul Iuliu Hatieganu.
Din presa am inteles ca zilele urmatoare incep lucrarile si la parcarea de la Sala Sporturilor, deci se va restrictiona accesul si acolo cat de curand. (centrul de vaccinare s-a demontat)

RobertH