News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pallzoltan

Vorbind de stalpi: acum 10 ani se bagau cablurile in subteran (sau s-a facut doar infrastructura) pe multe strazi, dar tot e plin orasul de cabluri. Acum e treaba furnizorilor, presupun ca primaria n-are voie sa se atinga de ele. N-au si ei un deadline sau nu sunt fortati (la fel ca proprietarii cladirilor din centru cu impozitul de 500%)?

alexV

Alecsandri si Sindicatelor au 140m respectiv 240m, as face banda comuna biciclisti masini DOAR DIN MARCAJ, limita 35 km/h, semnalizare pe asfalt cu semne de biciclisti in abundenta. de exemplu


Sunt strqzi langa primarie, se pot lega de pistele proaspete, eventual de parcul Central in partea ailalta daca gasesc o solutie pe Cosbuc max 250m.
Cred ca trebuie un pic flexibilitate si cu pistele astea.

pallzoltan

Nu inteleg rolul acelor marcaje. Daca nu se face pista (a.k.a. banda exclusiva pt biciclete) atunci ramane o strada normala unde oricum ai dreptul sa intri cu bicicleta si devii participant pe aceeasi banda cu masinile.

norjak

#258
Rostul e sa le aducă aminte șoferilor că bicicliștii au drepturi egale. Altfel, multi devin agresivi când sunt "blocați" in spatele unei biciclete pe o stradă îngustă.


StefanCelMare

#259
Că s-a vorbit aici despre eșecuri urbanistice la Cluj.
Pe Hașdeu au apărut niște clădiri dubioase... Cum naiba sa aprobi clădiri mari lipit de case mici.
Clădirea sau clădirile (nu imi e clar dacă sunt unite, a se vedea poza de jos de tot, are și in spate o parte, nu doar frontul stradal) au apărut pe locul unei case.

Ce soare mai vad casele alea mici de la stradă?
Singura modalitate în care e ok, e dacă au acordul acelor propretari (daca vor si ei sa faca bloc acolo). Altfel e absurd.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

Nu e putin exagerat sa zici ca acolo e intre case ? Cladirea ramasa e pe jumate abandonata(are taiat gazul) iar pe jumate e cu functie comerciala.
Iar langa aceasta casa is alte cladiri de P+2 iar peste strada si mai inalte.

Problema e ca asa va ramane. Nu stiu cine ar mai cumpara cladirea aia si sa faca ceva util cu locu ala. Ca si cu casele ramase in fata Bosh din centru care au refuzat oferta crezand ca va creste valoarea dar au ramas cu ele asa.

nicolaem

sa nu cautam nod in papura. E o zona de regenerare urbana, practic in interiorul complexului studentesc (=galagie).
Nu e zona de case de locuit.
Se vede calcanul ramas la cladirile noi. E o chestiune de timp  pana cand genul asta de cocioabe va disparea. E plin de ele si in zona Mihai Viteazu.
Nu e ca si cand discutam de o casa in andrei mureseanu.

StefanCelMare

#262
Eu am spus că în cazul în care au acordul proprietarilor vecini, e relativ OK.
Nu mi se pare normal ce spuneți voi aici, că ar fi OK să construiești oricum, pentru că vecinii sunt săraci și dă-i naiba.
Teoretic valoarea terenului acestor case vechi a crescut acum, pentru că se pot duce in sus cu construcții.
E posibil sa fi fost o înțelegere.

PS zona Mihai Viteazu adică piața? Vedeți că acolo e centru vechi, nu m-ar mira să fie monumente istorice multe clădiri.

Vlad T.

Salutare! Exploram Google Maps in zona Clujului si am dat peste acest santier (abandonat?) aflat in nordul Clujului, in zona Fanete. Stie cineva despre ce e vorba si ce a vrut sa se faca? Si de ce s-au oprit lucrarile?







Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

Nu e chiar abandonat. E vorba de https://clujinnovationpark.ro, care în plan de idei (Ca să nu zic vise) s-ar vrea un centru pentru industriile creative (IT, media etc); deocamdată cu greu i s-au găsit modalități de a fi folosit (ceva conferințe/expoziții sau spectacole în co-organizarea primăriei).
Povestea e lungă, poți căuta pe net detalii, dar pe lângă problemele mari legate de stabilitatea terenului de acolo, oportunitatea pentru o astfel de investiție în acel loc, foarte izolat de oraș și în partea total opusă a zonelor rezidențiale, în speciale a celor nou construite, e (în opinia mea) foarte discutabilă.

vasile.silion

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem

in vara s-au tinut multe spectacole acolo (organizate de cei de la Opera).
Proiectul a fost prost documentat. sunt multe izvoare de apa pe deal, drumul e afectat de alunecari de teren si costurile au depasit cu mult estimarile initiale.


Vlad T.

^   ^^    ^^^
Va multumesc pentru informatii!! Aveti toti +1 de la mine.

Wiz

S-au anunțat rezultatele Concursului Internațional de Soluții "Amenajarea Parcului Est Cluj-Napoca"! 
PREMIUL I – Proiect nr. 100 – PE2030 – Metapolis Architects S.P.R.L. în asociere cu S.C. Studio de peisaj Ana Horhat S.R.L. și S.C. Atelier Mass S.R.L.
Autor principal: Metapolis Architects, Studio de Peisaj Ana Horhat, Atelier Mass

Sursa: https://www.oar.archi/ro/concursuri/stiri/parc-est-east-park-cluj-napoca-rezultate-jurizare-competition-results

Planse concept amenajare:





Harry