[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

frunzeti

Florin, ce anume ti se pare o aberatie arhitecturala si urbanistica mai exact? No offence!

florin74

#241
Inghesuite. La cele dinspre Frunzisului esti sub nivelul drumului pana pe la etajul 4-5 daca nu ma insel (si foarte aproape de strada). Vine unul mai tare pe Frunzisului si ajunge sa se parcheze la etajul 5. Accesul? Mizerabil. O bataie de joc.
Astea sunt aprobate de pe vremea lui Apostul, in care s-a tinut cont doar de dorintele dezvoltatorilor (cat mai des, cat mai inalt).
Pe partea cealalta se pregateste si acolo ceva asemantor...Dar din pacate pentru dezvoltatori (eu stau in zona aceea de case din spatele WIngs), ne-am prins, ne-am organizat, si o sa avem niste meciuri grele

Folosesc tot felul de artificii, cu demisol si parter care sunt etaje in toata regula, etc...

Vor sa isi bata joc de si de zona asta....De exemplu, complexul Luminia... Au aprobat in zona de case blocuri de 8 etaje, pana pe Eugen Ionescu, sub pretextul unei poteci pana la Calea Turzii, ca sa manareasca PUZ-ul... Acolo e un proces pentru anularea autorizatiei de construire, ca urmare a declararii neconstitutionale  a articolului care permitea derogari de la PUG....(si pe baza caruia s-a emis AC de la Luminia)

frunzeti

Ca pana la etajul 4 blocurile sunt sub nivelul strazii, sunt de acord. Intr-adevar, puteau fi 3-4 blocuri in loc de 6 si se puteau face mai departate de drum. Dar sa vorbim de unul care intra cu masina direct in bloc, cred ca e exagerare.. La fel de bine am putea vedea masini "parcate" pe cladirea Lidl, dar nu am vazut vreo una. Plus ca exista parapete...

Sunt de acord ca sunt multe aberatii urbanistice si arhitecturale in Cluj, dar nu stiu daca asta e cel mai bun exemplu. Iar referitor la acces: cele 6 blocuri vor avea access mai bun decat au 80% din blocurile noi din orasul asta, plus conectivitatea cu viitoarea centura.

Daca te refereai si la arhitectura ansamblului Wings, atunci te-as contrazice si acolo. Cel putin mie mi se pare ca are o arhitectura deosebita, curajoasa pentru un bloc de locuinte si poate fi luat ca exemplu de bune practici.

Intr-adevar dezvoltatorii au mai multa putere in tara asta decat ar trebui...

florin74

Arhitectura e interesanta la Wings, dar cum o incadrezi in zona? PUG-ul prevedea altceva, parca o inaltime maxima de 25 metri... Cunosc pe cei care au case in zona din spatele Wings, acum au o priveliste "minunata."
Si cei care vor sa dezvolte toata zona langa Wings, fix de asta se leaga acum. Ca daca are ala 15 etaje, de ce sa nu tragem si noi niste 15 etaje? Odata creat precedentul...
Cand proiectezi si avizezi ceva, nu te gandesti si la impactul asupra celor din jur?

Pai accesul momentan la blocurile alea de langa Lidl e o straduta praf si pulbere, ingusta, si cu sens unic, trebuie sa cobori pe Frunzisului pana  la intersectia cu Campului si sa te intorci daca vrei sa mergi in Zorilor.
Iar despre intrarea spre Lidl... Ce sa zic. Contrapanta, aluneci iarna de te ia dracul acolo... Si vorbim de 7 blocuri, minim 1000 de oameni vor locui acolo, masini la ore de varf care vor iesi de acolo... Si din cate stiu mai urmeaza si alte blocuri similare langa cele 7.
Cat despre sensul giratoriul promis de Bob de ani buni, tot il asteptam... El cu banii, noi cu praful...

frunzeti

Blocurile sunt inca in constructie din cate stiu, nu sunt finalizate. Proiectul final prevede sensul giratoriu, care nu este optional, desi da..s-a tras de timp cat s-a putut cu el. Cred ca acum a fost emisa ce-a de-a treia autorizatie de construire pentru el.

frunzeti

Referitor la sensul giratoriu de pe Frunzisului, constructorul specifica existenta unui pasaj subteran pentru pietoni. Mi se pare o idee foarte buna, dar sa vedem acum de unde pana unde va fi facut...

ariassis

Dupa multe tergiversari, la sensul giratoriu s-a inceput efectiv lucrul in teren. Cei de la studium green se chiar lauda cu lucrarea atat de mult incat i-au creat spatiu dedicat pe site https://www.studiumgreen.ro/sens-giratoriu/. Din cate am inteles, termenul avansat ar fi undeva la septembrie 2021 pentru finalizare. Initial, era vorba ca fara sens giratoriu receptionat si cedat primariei nu se elibereaza CF-urile pentru blocuri. Intre timp am auzit ca s-a eliminat asta, dar nu prea inteleg cum.
Toate blocurile de pe frunzisului ar trebui sa fie gata in iunie-iulie 2021, cand se preda si posesia. Atunci toate amenajarile ar trebui sa fie gata. CF-urile ar trebui sa fie predate in decembrie 2021. Practic, daca nu intarzie prea mult constructia sensului giratoriu din motive nestiute, pe cand se muta efectiv oamenii in apartamente accesul va fi direct din sens.

Manodragon

#247
Se modernizeaza Statia de Bus/Troleu "Piata Garii"
Documentul: https://primariaclujnapoca.ro/consiliu-local/proiecte-de-hotarari/proiect-de-hotarare-5-din-22-decembrie-2020/

Asa arata acum


Asa s-ar dori sa arate dispeceratul


Din ce inteleg de aici o sa fie mai multe refugii/statii acoperite pentru calatori


Termenul este de 3 luni de zile. Probabil doar de la sfarsit de Ianuarie o sa fie activitate fizica acolo



Powered by API/PUM imgur uploader

danny_cbu

Preferam un singur refugiu mai lung. Sunt zero la personalizari oamenii astia.
Cumpara statii model standard en-gros de la aceeasi firma de casa si incropesc ei o statie...

doodoo

Sa nu uitam ca acolo in viitorul sens giratoriu de la Lidl / Wings este propusa si debusarea unui drum de legatura spre viitoarea centura metropolitana...asadar, valorile de trafic in acel moment vor fi la cote maxime...

E clar ca acele turnuri din spate de la Lidl vor avea un alt drum de acces in principala, nu ceea ce exista acum, ar fi nonsens asa ceva...

ciprebbe

Drumul de aces va fi pe langa LIDL, unde acum se iasa cu sens unic in jos pe Frunzisului. Acolo va fi banda spre viitorul giratoriu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gsimon

Florin, pe unde se va face accesul la noul complex de langa scoala Waldorf? Cunosc si eu bine zona, de asta intreb daca ai ceva detalii.

GML

Oare modernizarea include si un incarcator, pt. autobuzele electrice?

Manodragon

#253
Se modernizeaza strazile Vasile Alecsandri, Sindicatelor, Cardinal Iuliu Hossu si George Cosbuc. Se anuleaza locurile de parcare de pe Alecsandri si Sindicatelor. Pe Hossu nu par a fi afectate locurile de parcare. Strada Cosbuc pare cam la fel, doar modernizata (De la motilor pana la Splaiul Independentei.
https://primariaclujnapoca.ro/consiliu-local/sedinte-de-consiliu/sedinta-extraordinara-din-30-decembrie-2020/

Strada Vasile Alecsandri inainte


Strada Vasile Alecsandri in forumula propusa. Se anuleaza locurile de parcare si se largesc trotuarele.


Strada Sindicatelor inainte


Strada Sindicatelor in formula propusa. La fel, se anuleaza locurile de parcare si se largesc trotuarele. 



Powered by API/PUM imgur uploader

si un articol pe tema: http://www.monitorulcj.ro/actualitate/86690-modernizare-fara-piste-de-biciclete-pe-patru-strazi-din-centrul-clujului-boc-ar-fi-insemnat-sa-distrugem-zeci-de-arbori

StefanCelMare

Bine ca raman stalpii de lemn de pe Eminescu.