[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doryan93

Parking-ul de pe strada Fabricii din Cluj, dat în folosință după 3 ani de la începerea construcției. Inaugurarea parking-ului din cartierul Mărăşti a avut loc în urmă cu câteva săptămâni, aceasta după ce darea în folosință a fost amânată în repetate rânduri din cauza problemelor finaciare înregistrate de firma constructoare. Lucrările de construcţie a unităţii au început în vara anului 2010, iar potrivit proiectului iniţial, acestea trebuiau încheiate un an mai târziu. Parking-ul de pe strada Fabricii are 310 locuri de parcare. Contrucția este formată din subsol, parter, trei etaje și o terasă, informează municipalitatea, într-un răspuns solicitat de citynews.ro. În ceea ce privește tarifele practicate, abonamentul de un an pentru riverani este de 110 lei. Abonamentele pentru persoanele juridice care locuiesc în zonă costă 840 de lei pe an, iar dacă acestea solicită locuri pe terasă, prețul este de 225 de lei pentru un an. Persoanele fizice care optează pentru un loc de parcare pe terasa parking-ului vor plăti 65 de lei/an. Repartizarea locurilor de parcare a avut loc conform HCL 238/2010, modificată și completată prin HCL 473/2011, respectiv HCL 25/2010. Lucrările la parking au început în vara anului 2010 şi trebuiau încheiate un an mai târziu, însă termenul de finalizare al proiectului a fost amânat de mai multe ori. Anul acesta, municipalitatea a alocat 400.000 de lei pentru plata restanțelor către firma executantă.
http://bistrita.citynews.ro/din-oras/parking-ul-de-pe-strada-fabricii-dat-folosinta-dupa-3-ani-de-la-inceperea-constructiei-foto

doryan93

Au început lucrările la parking-ul de pe Negoiu. Lucrările la parking-ul de cartier situat la intersecția străzilor Mehedinți și Negoiu din Cluj-Napoca au început în această toamnă, după ce contractul pentru proiectare și execuție a fost semnat încă din 2012 cu asocierea firmelor Construdava și ICCO Emerg, care până acum au acoperit partea de proiectare a construcției, urmând ca, potrivit proiectului, până în 5 septembrie 2015, să termine de construit parking-ul din Mănăștur.
http://bistrita.citynews.ro/eveniment/au-inceput-lucrarile-la-parking-ul-de-pe-negoiu-cate-locuri-de-parcare-va-avea-constructia


AndyM09

#3
In cartierul Manastur se demoleaza 60 garaje insalubre (folosite pe post de depozit, masinile fiind parcate tot in strada)
Si se construieste un parking supra-etajat cu 410 locuri de parcare.
Masinile ce sunt parcate in garaje, si masinile ce au locuri de parcare in zona vor avea rezervat loc de parcare in parkingul nou construit, iar dupa calculele domnului primar, vor mai ramane inca 300 locuri de parcare nerezervate ce vor fi date in folosinta celor ce in momentul de fata nu au prins locuri de parcare dat fiind faptului ca sunt foarte limitate in prezent.

https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/videos/1037924989629659/


In cartierul Gheorgheni, in anul 2011 s-a inceput constructia unui astfel de parking (Daca nu ma insel incap mai putin de 410 masini, dupa o analiza ochiometrica, deci este mai mic), iar in prezent zona este foarte aerisita.

Inainte de constructie erau masini parcate pe margine gatuind strada la aproape un singur sens de mers.

Deoarece 3 masini paralele incap mai greu acolo. Plus, pe ca acolo trec si autobuze si nu aveau loc o masina si-un autobuz pe acea strada daca mai erau si masini parcate pe margine.
In prezent nu mai sunt masini parcate pe strada respectiva, si nici pe trotuar.


200m mai in spate acelasi calvar:


In prezent au renovat zona respectiva cu un giratoriu mare sa intoarca autobuzele iar masini parcate nu mai sunt decat in partea dreapta acolo unde de obicei sunt putine si nu incurca circulatia.


Acestea fiind spune, asteptam cu nerabdare cat mai multe astfel de parkinguri. :D
Din cate stiu, in prezent Clujul are 4 parkinguri supra-etajate construite de primarie.
Daca ar fi macar doua astfel de parkinguri in fiecare cartier al Clujului, imaginea ar fi total alta.

dr4qul4

cat costa un loc de parcare intr-un asemenea parking?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AndyM09

Foarte ieftin. Undeva la 80-90ron/an.

Problema este ca esti obligat sa ai apartament si masina pe numele tau amandoua in Cluj.
Daca ai apartament si ai de exemplu masina pe leasing (cunosc cazuri), nu ai cum sa iei parcare.
De asemenea, daca daca stai in chirie, indiferent ca ai comodat, contract de inchiriere, sau luat in spatiu, nu ai dreptul la loc de parcare.  >:(

dr4qul4

Mi se pare normal ca proprietarii de apartamente si masini personale sa aiba prioritate la acordarea de locuri de parcare.
Dar, la 410 locuri sigur mai raman 1-200 si pentru restul.
Ce facem? tinem parcarea goala?

Eu as vedea in felul urmator:
90 lei - proprietarii cu automobile inregistrate acolo (primaria stie cate masini sunt inmatriculate acolo si poate rezerva intreaga suprafata pentru ei)
180 - cei care stau acolo cu forme legale si au masini in leasing sau proprietate
270 lei - cei care au stau acolo cu forme legale si au masini de serviciu (eu aici ma incadrez, masina este in leasing catre firma iau eu am doar drept de utilizare).
450 lei - cei care nu stau acolo cu forme legale, dar vor un loc de parcare.

Bine, nu as merge pe 90 de lei, ci pe 10% din salariul minim pe economie ca sa creasca tot timpul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AndyM09

De acord cu faptul ca proprietarii trebuie sa aiba prioritate, insa uite exemplul meu..
Sunt stabilit in Cluj-Napoca, locuiesc in chirie, lucrez aici de ceva timp, insa partea financiara nu-mi permite sa cumpar un apartament in Cluj (Pret al carui apartament pleaca de la 70k cel mai ieftin intr-o zona cat de cat ok, adica nu la periferie, dar nici in centru. Zona in care stau eu se vand si cu 90k euro, in blocuri comuniste, fara amenajari semnificative.
Astfel, nu am dreptul la un loc de parcare personal...

In parcarea de pe baisoara, pot parca si cei ce nu "locuiesc" sau n-au "masina personala", insa la un pret astronomic... 450ron/luna. Nu m-ar fi deranjat un 40-50-60ron/luna, dar 450 chiar mi se pare exagerat.

In Timisoara mi-a placut cel mai mult sistemul de parcare. Platesti un abonament lunar, trimestrial, anual in functie de pozitia parcarii in care doresti sa intri (zonele supra-algomerate, zonele intermediare si periferie), si ai dreptul sa parchezi oriunde in parcarea pentru care ai abonament.

Aici e cu dus si cu intors, deoarece, da, nu ai locul tau propriu si personal, insa macar are toata lumea dreptul de a parca acolo, platind, nu pe gratis.

ciprebbe

Cine ti-a cerut 450 pe luna?

Ia uite tarifele reale.
Nici in buricul targului (M.Viteazu sau la primarie) nu ajunge la 100 euro/luna

http://www.primariaclujnapoca.ro/parking-uri.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

kumar

Se fac asfaltari printre blocuri in Marasti. O masina se lasa mai greu mutata de acolo! ??? ???




TibiV

Ghinion...
Daca justitia a dat "ban" la "hingherii de masini"... :D

Acum vorbind serios...
Nu gasesc o macara sa o mute 10 metri ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

In Bucuresti te cauta dupa numarul de inmatriculare si te suna politia sa-ti muti masina. Eu m-am trezit chiar cu politia direct la usa intr-o zi cand au lucrat in zona unde stau. Daca nu dau de tine, ti-o ridica. Acum nu stiu daca sunt legile locale si prin Cluj la fel.

dr4qul4

In Sectorul 3,  toate masinile care par abandonate (unele au doar o roata sparta si nu sunt miscate de 1-2 luni) au primit notificare de ridicare de la politia locala.
Nu stiu daca le verifica valabilitatea rca-ului, eventual si impozitul, dar am vecini care s-au grabit sa le miste din loc.
Asa ca solutii legale sigur exista. Este interzisa ridicarea si inapoierea contra cost. Nu mutarea gratis a unei masini care incurca o lucrare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#13
^

Pai atunci oamenii lui Boc sa treaca la treaba !
Asta doar daca nu cumva isi scuza lenea cu "sefu', nu putem sa lucram de masina lui nenea !"... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spy_flo

#14
S-a rezolvat intre timp, e blocul unde locuiesc eu.poze mai spre seara