News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasarele pietonale in Bucuresti

Started by rota, March 11, 2019, 05:29:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Acolo ar trebui un pasaj pietonal subteran. Daca ar fi si legat de statia de metrou ar fi ideal
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

v46is

Intersectie Dn6 Bragadiru - Str. Cristalului . Giratoriu inchis si rute alternative pe sub pod centura si giratoriu Leroy Merlin.



Powered by API/PUM imgur uploader

l3x

Quote from: dr4qul4 on May 27, 2019, 01:00:14 PM
Acolo ar trebui un pasaj pietonal subteran. Daca ar fi si legat de statia de metrou ar fi ideal

Perfect de acord. Dar pana se implementeaza solutia ta (cat sa dureze de cand ar lua decizia ... 2 ani? 3? 30?) ar putea totusi sa puna un semafor cu buton. Implementarea ar dura o saptamana ( am lasat 6 zile pt probe ) si ar costa probabil vreo 10k EUR (in banii astia schimba si stalpii)...

dr4qul4

Si eu sustin montarea semafoarelor cu buton, dar nu doar acolo, ci in locul tuturor trecerilor de pietoni de pe marile bulevarde.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasa_andrei

Un obiectiv destul de util pentru zona respectiva este pasarela pietonala de la capatul linie de metrou M2 - zona statia Berceni.

Din pacate pasarela nu este functionala momentan. Va las cu niste imagini.

Enjoy!


AndreiB

Reusita filmare. Cred ca va revolutiona mobilitatea in Popesti. As sugera niste rasteluri de Biciclete la intrarea din Ilfov.

Mai e insa un punct unde metroul iese la suprafata: depoul Militari (dupa Preciziei).

lucian

Ca nu sunt la curent care este scopul acestei pasarele? Si ceva de genul vrea sa faca si Negoita pe Pallady?

survola

Scopul este facilitarea accesului locuitorilor din Popesti Leordeni (din acea zonă) la stația de metrou Berceni.
Altfel trebuie să ocolească circa 1,5 km, comuna fiind separată de Șo. Berceni de liniile supraterane ale metroului.

pasa_andrei

Această pasarela va asigura legătura locuitorilor cartierelor rezidenţiale din zona de sud către staţiile mijloacelor de transport în comun de pe Şoseaua Berceni. Aproximativ 10000 de locuitori ai Sectorului 4 şi ai oraşului Popeşti-Leordeni vor putea tranzita zilnic pasajul, scurtând timpul de deplasare de la domiciliu până la staţia de metrou, de la 15-20 de minute la mai puţin de 5 minute.

Investiţia totală se ridică la aproximativ 7.500.000 lei cu TVA.

dr4qul4

In plus, ii obliga sa mearga pe jos pana la statia de metrou.
Era perfect daca avea conexiune directa cu statia de metrou
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AndreiB

Da, probabil ca necesita o structura mult mai scumpa insa. Ce e bine e ca cimenteaza transportul in comun ca optiunea preferata pentru Popesti Leordeni. Pun pariu ca si zona sudica se va umple de blocuri acum. Sper sa lase strazi suficient de late pentru o linie de naveta care sa faca un loop si sa ii aduca la pasarela.

lucian

Accesul la metrou se face de pe partea stanga a imaginii sau dreapta? Nu sunt mai mult de 4-5 minute de mers pe jos

TibiV

La minutul 1 vezi un metrou care intra in statie.
Cred ca este destul de evident unde este accesul calatorilor in statie...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rt25

#28
^^
Cei care locuiau in Popesti Leordeni in zona statiei de metrou Berceni trebuiau sa mearga pana la Dimitrie Leonida sa poata sa intre la metrou. Pe Maps, inseamna 15 minute.
Am vizionat apartamente in zona respectiva acum cativa ani, dar eu nu credeam ca voi vedea acea pasarela prea curand gata. Iar acei 15 minute insemnau enorm cand vedeai statia de metrou literalemente la 2 pasi.

Sper doar sa ii dea drumul cat mai curand.

thefrenzybudgeter

Bai nene, dar un simplu pod pietona/biciclete cu rampe simple si sun sistem de tractare al peroanelor cu dizabilitati era naspa acolo?. Sa mor, avem chilotii rupti in stim ce, dar am facut o pasarele de zici ca trec zeci de mii de persoane pe acolo. Lift, fengshui, sticla sa para moderna, sticla ce va sta nespalata cu anii. Bai zici ca cine vine cu proiectele are paduchi pe creier ...