News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Noua sala polivalenta Bucuresti

Started by voicul, March 11, 2019, 12:09:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Poate ar merita topicul ei, ca la minim 3 ani perioada de executie ...

Polivalentă de 138 de milioane € la București. Gabriela Firea a făcut anunțul

Capitala României va avea, în sfârșit, o nouă Sală Polivalentă. Anunțul a fost făcut de către Gabrielea Firea (46 de ani), primarul general al Bucureștiului în cadrul unei conferințe de presă, organizată luni dimineață.

Astfel, s-a aprobat proiectul prin care se va construi de la zero noua Sală Polivalentă. Aceasta va fi ultramodernă, multifuncțională, va avea 20.000 de locuri și va costa, în total, 138 de milioane de euro!

"Vom avea în sfârșit o Sala Polivalentă, o sala multifuncțională în București, după epopeea pe care a trăit-o acest proiect. După cum știți a fost o licitație acum câțiva ani, care a avut nenumărate contestații și în final a trebuit să o luăm de la capăt că acel contract a fost anulat.

Avem astăzi de dezbătut indicatorii tehnici economici rezultați din studiul de fezabilitate realizat de Compania Durabilă a Municipiului București pentru realizarea unei săli multifuncționale cu o capacitate de 20.000 de locuri, pe o suprafață desfășurată de 60.000 de mp, care va fi dotată și cu o parcare subterană 380 de locuri, în afară de sala în sine vor fi și 5 terenuri de sport", a declarat, luni dimineață, Gabriela Firea.

Când va fi gata noua Polivalentă din București!
Edilul a vorbit, mai apoi, și de costuri, dar a spus și ce a cerut pentru ca noua sală să poată deveni multifuncțională. "Nu pot fi comparate costurile cu alte săli similare, pentru că e o capacitate nemaiîntâlnită până acum în România. Am solicitat tuturor federațiilor sportive să ne transmită necesarul de dotări, astfel încât că să fie omologată la standarde internaționale pentru toate sporturile.

Costul estimat 138 de milioane de euro, timp de execuție, maxim trei ani", a mai spus Gabriela Firea.

Ce spunea Gabriela Firea în februarie 2019 despre noua Polivalentă
În februarie acest an, Firea spunea la Digi Sport că întâmpină mari dificultăți legate de acest nou proiect. "Sunt total de acord că la aproape 30 de ani de la Revoluție nu s-a făcut suficient din multe puncte de vedere. Iar eu sunt primul nemulțumit al Bucureștiului. Sunt foarte multe de făcut. În doi ani și jumătate am reușit multe, altele nu s-au reușit și într-adevăr ne-am dori să fie mult mai bine din toate punctele de vedere. Legea Administrației Publice Locale nu prevede ca facultativă implicarea autorității locale în domeniul cultural și sportiv. Sunt chiar prevederi legale prin care autoritea publică locală are ca prioritate bineînțeles sănătatea, educația, infrastructura, mediul, dar și sportul și cultura.

Eu vă pot arăta la orice oră, și chiar vă invit la Primărie, pentru a vedea contractele încheiate cu ani în urmă din cauza cărora nu s-a putut finaliza o sală polivalentă. De ani de zile a fost o licitație blocată, constestată, anulată iar acum trebuie să o luăm de la zero. Zero barat! Mă refer la sala ce trebuia construită lângă Arena Națională", a spus Firea, într-o intervenție găzduită de emisiunea "Digi Sport Special".

https://www.digisport.ro/special/bucurestiul-va-avea-in-sfarsit-o-sala-polivalenta-anunt-de-ultima-ora-al-gabrielei-firea-cat-bani-se-vor-investi-624442

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Deci pana la urma rămâne amplasamentul de la Arena Națională?

Gendan

Si noul stadion Steaua arata super futurist in SF si in PT a iesit muuuuult simplificat.

tonică

as interzice aceste randari date publicitatii. Se stie ca sunt fanteziste, se stie ca n-au nimic in comun cu proiectul propriu-zis si totusi se face abuz de ele, zic eu tocmai in detrimentul clientului fiindca de fiecare data din asa ceva se alege praful si iese un pocinog. Mai bine arata un rahat oribil iar constructorul da mai apoi mass-mediei ceva cat de cat de inghitit pozand in salvator. Toata lumea va zice, asa cum ii e obiceiul si cu politicienii autohtoni, "uite dom'le, macar numai arata asa urat, noroc cu astia ca fac ceva normal!"  :lol:

Harry

Nu-mi place. Mai potrivit mi se pare ceva asemanator cu proiectul initial al salii polivalente care se dorea la Constanta


Goldmund

#6
Harry,
nici farfuria zburatoare propusa pentru a fi construita la Constanta nu ar fi aratat exact asa daca ar fi fost vreodata construita....
Dar pentru un cetatean normal este important ca acest proiect sa fie odata aprobat si construit, iar locul este f. nimerit, langa marele stadion.
Cat despre design-ul unei cladiri importante, vedem cel mai bine cand va fi finisata.
Ce pot spune este ca la banii astia(138milioane euro) finisajele la noua "Polivalenta"(mai aveam o polivalenta in Parcul Tineretului)vor fi de buna calitate, asa ca asteptam...

PS
Sala Polivalenta din Cluj a costat cca 70 milioane de lei, iar interiorul este modern, atractiv, incapator, asa ca, cu 138 milioane de euro se pot face "minuni"!

tonică

Goldmund, te stiu demult de pe forumuri, sunt sigur ca atunci cand ai scris ceea ce ai scris ai avut probabil doar un puseu de optimism  :lol:
Faptul ca e estimata la de doua ori mai mult decat sala din Cluj nu inseamna nici pe departe ca va arata mai bine ori finisajele vor excela. Inseamna doar ca este suprasupra evaluata iar motivele sunt doar de ordin politic. In realitate nu este nici o sala in discutie, e doar promisiune invelita in poleiala politica, oferita cu lingurita cand numai au ce da presei, zilnic. Sala are deja o istorie intreaga in spate si nici macar proiect nu exista. Se stie deja de vechea licitatie, oprescu style, si acolo randarile explodau in modernisme cand in realitate s-ar fi limitat la o cutie rotunda iar acum e doar poleiala de ea, nici macar terenul nu este sigur. Teren verde dealtfel care ar urma sa fie tavalit in betoane si asfalturi si ar lua din ceea ce putea fi parcul din jurul stadionului. In care parc, dealtfel troneaza un dita'mai turnul nefolosit de 30 de ani, despre care nu intereseaza pe nimeni altfel decat cand e vorba de expropriere, el din cele intelese facand parte din proprietatea MApN.
Concret, acestui proiect ii trebuie mai intai un primar cu cap care sa si faca lucruri nu doar sa vorbeasca despre ele, apoi niste constructori carora sa li se impuna un design cu adevarat interesant ( poate chiar un concurs cu ceva nume mari din lume, caci la cati bani se vehiculeaza ar veni chiar si Zaha Hadid, asa moarta cum este ea ), apoi indreptarea balantei dinspre ceva maaaaare si gol, catre ceva mai mic dar cu mult mai multe facilitati, apoi un pret real estimat la ce se construieste in lume la ora actuala, fara adaos de 500% pt "niste prieteni din partid" si apoi, cu o licitatie bine pusa la punct si transparenta se pot intampla lucruri surprinzatoare.
Altfel, cum ziceam, poleiala, politica si vorbarie, nimic mai mult. Pentru cine nu crede e deajuns sa treaca prin zona si sa traga cu ochiul la ce e vis-a-vis! Alta mare realizare la nivel de santier abandonat, licitatie in pom, patinoar fictional! Sa-si ia si patinele! :lol:

yetiman

@tonica - vezi ca amesteci euro si lei...  :lol:

Sala din Cluj a costat 20 milioane euro (cei 70 milioane LEI din postarea lui Goldmund). (valori din 2014)

138 milioane euro / 20 milioane euro = aprox. 7 (sapte) ori mai mult....  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu