News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx Bacău-Piatra Neamț

Started by dan_c, March 04, 2019, 07:47:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

123MD

Comparația între un drum spre Roman sau Bacău e normală când te uiți pe hartă. De sus.
În teren lucrurile stau complet diferit.
Începând cu ieșirea spre Girov și continuând spre Valea Mare ai niște vai și niște dealuri abrupte, pe care un DX ar fi costat de 5-6 ori mai mult decât pe drumul spre Bacău.
Era o provocare uriașă pentru un constructor. Văd ce se întâmplă pe DX Craiova Pitești, abia se târâie constructorii pe dealuri și vai.
Nici nu intră în discuție, nu ai ce să compari în termeni de cost eficiență.
Satele spre Roaman sunt puține, depopulate, fără nici o miză economică pentru investitori.
Bacăul are aeroport internațional
Spre Bacău sunt comune mai bogate, mai populate. Ai unde găsi muncitori pentru eventuale fabrici.
E ieșirea cea mai rapidă spre București.
Spre Roman iarna e un calvar să circuli. Se înzăpezește des.
Cum spuneam, am făcut drumul de sute de ori. Am rude în zona Dulcesti Roman și cunosc foarte bine situația traficului.
Proiectează e întârziată 4 ani pentru ca a fost câștigată de o firmă mizerabilă, Search Corporation.
Niște incompetenți. Sunt 16 acte adiționale.
Neamțul nu are forță politică.
Pentru noi nu negociază nimeni.
La Oradea se fac drumuri pe bandă rulantă dar acolo e Bolojan.
Noi l-am avut pe Arsene.
Te uiți la spitalul județean și înțelegi.
Partidele parașutează din țară parlamentari fără legătură cu județul. 
Probabil prin Aprilie va fi gata studiu de fezabilitate.
Imediat ar trebui scos in SEAP proiectare și execuție.
6 luni proiectare și 24 de luni execuție.
Ideal ar fi să câștige UMB dar cred ca sunt șanse mici. UMB e sufocat de A7.
La ce noroc are orașul nostru, cel mai probabil vor câștiga niște turci care își vor bate joc de proiect.   

Bachus01

Nu are rost sa ne imbatam cu apa rece . Opinia personala : nu vom avea scos la licitatie in urmatorii ani nimic si cred ca prioritatile sunt altele . Cu toate ca mi-as dori enorm. Fac destul de des drumul .

naivu

#107
Deja se zvonește că nu sunt sustenabile bugetar loturile deja contractate sau aflate în licitație! Iar dacă mai rămâne ceva, ce șansă ar avea la concurență cu Moțca-Lețcani (sau chiar cu orice alt lot de pe A8)? Cu Pașcani-Suceava?

TG9

Pentru a iesi din izolare Piatra are nevoie de:
1. DX Pitra Bacau
2.  Piatra Roman
3.  Piatra Targu Neamt.
Piatra este totusi o capitala de judet, si costul acestor trei drumuri nu ar fi chiar atat de prohibitive.
Nu neaparat dx cu 2 benzi pe sens dar pe celelalte doua, macar 1+2 benzi alternative.
Pentru cei ce vor merge de la Bacau la Piatra prin Roman, vor ocoli doar 20 km iar timpii medii pe aceasta distanta vor fi de 50-60 minute.

neobluenet

DX-ul asta nu ar fi fost mai logic sa fie Bacau - Tg. Neamt via Piatra Neamt? Asa rezolvi traficul catre sud (via A7), dar si cel catre vest (Bors via A3) si est (Iasi via A8) sau nord (Suceava via A7). Normal ar fi ca acest nou drum sa fie un fel de ocolitoare cu drumuri de legatura catre oras, construit de asa natura incat sa stimuleze folosirea lui in detrimentul DN-urilor.



123MD

A fost aprobat studiul arheologic.
A fost desemnat auditor pentru studiul
De siguranța rutieră.
Naiba să le ia de studii ca nu se mai termina.

Birlic

Data finalizării   09.09.2021 (TERMEN INITIAL)
08.07.2024 CONFORM AA NR. 17

Deja e bataie de joc. Dureaza mai mult SF-ul decat constructia in sine.

123MD

Directorul CNIR, un anume domn Pistol, a declarat ieri la lansarea candidaților PNL Neamț ca în maxim o lună studiul de fezabilitate va fi gata. Ca autorizația de mediu va fi emisă zilele viitoare și ca până la sfârșitul anului se va licita execuția.
Pe de alta parte, într-o ședință la ministerul transporturilor s-a spus ca sunt probleme cu studiul de fezabilitate din cauza unor titluri de proprietate.
Așteptăm și vedem.
Poate campania asta electorală ne va ajuta puțin.

tom_sawyer

Poate prin PPP. De-abia așteaptă qatarezii să arunce cu banii. :lol: