News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Operatorii feroviari privati din Romania

Started by vancouver, September 15, 2013, 10:11:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Astra Trans Carpatic a pus în vânzare bilete de tren pentru sezonul estival. Ce facilități oferă compania

"În pregătire pentru sezonul estival, Astra Trans Carpatic a pus la vânzare online și la casele de bilete, legitimații de călătorie pentru trenurile directe IR 15593 și IR 15594 Arad – Timișoara – Craiova – București – Constanța și retur, pentru călătorii începând cu data de 15 iunie", a anunțat compania pe pagina sa de Facebook. A fost introdusă și o ofertă comercială la această rută: călătorii care urcă dintr-o stație de pe relatia Arad – Videle cu coborâre în stația Constanța și cumpără bilete dus-întors de adult sau copil vor beneficia de o reducere de 5% din prețul biletului. Pentru a beneficia de această ofertă, trebuie să vă achiziționați legitimațiile de călătorie de la casele de bilete.

Pentru ca pasagerii să-și poată planifica din timp deplasările, pe această rută se pot cumpăra bilete cu 40 de zile înainte de data călătoriei. Din data de 15 iunie intră în circulație și trenurile București – Constanța – Mangalia și retur.

ClubFeroviar.ro

frunzaverde

Lipseste insa facilitatea cea mai importanta - certitudinea ca le circula trenurile... ATC e un dezastru la punctualitate si regularitate. Chiar si cand le circula trenurile, si chiar si pe trenurile operate cu altceva decat IC2.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Balto

Anunt dat la ora 14:35 ..

Trenurile (ATC) IR 15532 / 15533 / 15534 pe relatia Brasov - Bucuresti Nord si retur SE ANULEAZA astazi (27 mai) si maine 28 mai.
Sursa: Facebook Trenuri Astra TransCarpatic

Nu spun motivul dar probabil este tehnic, cum ne-au obisnuit.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

Ionut

ARF a aprobat subvențiile pentru operatorii feroviari de călători

Autoritatea de Reformă Feroviară a aprobat actualizarea contractelor de servicii publice la operatorii feroviari de transport persoane, contracte care sunt valabile până la începutul lunii decembrie 2019. Decizia a fost semnată zilele trecute de către conducerea ARF cu numărul 621 din 2019, fiind  publicată în Monitorul Oficial 421 din 29 mai 2019. Contractele au fost semnate cu operatorii CFR Călători, InterRegional Călători, Transferoviar Călători, Softrans, Regio Călători și Astra Trans Carpatic. Care sunt valorile aprobate.

Detalii pe ClubFeroviar.ro

dan tm

15591 a ajuns azi in Arad cu +229. Locomotiva defecta in Radoiesti.

frunzaverde

#245
Povestea IC2 continua. De azi incolo se anuleaza permanent toate trenurile Bucuresti - Brasov si Brasov -  Bucuresti ale ATC. Ieri li s-a stricat un automotor aproape de Campina...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Phenol

Finally, era bataie de joc ce faceau in primul rand de banul public ce primeau ca compensatie.

etravel

Quote from: frunzaverde on June 15, 2019, 08:31:22 PM
Povestea IC2 continua.
Cu acest episod sper sa se termine intreaga poveste, iar tomberoanele acelea sa ajunga unde le era locul initial in Danemarca. Adica la fier vechi, pentru ca de altceva e clar ca nu sunt bune. Exista un loc pe piata si pentru AstraTransCarpatic, cu conditia sa ofere un serviciu predictibil si de calitate.

Quote from: frunzaverde on June 15, 2019, 08:31:22 PM
De azi incolo se anuleaza permanent toate trenurile Bucuresti - Brasov si Brasov -  Bucuresti ale ATC.
Operarea Bucuresti - Brasov si retur s-a anulat din data de 16 iunie, nu din 15. Ieri dimineata am vazut automotorul garat la unul din peroanele centrale ale Garii de Nord. Nu am facut poze. Am facut insa alta data, cand erau garate doua automotoare. M-am mirat, stiind ca nu merg cuplate. Probabil adusesera pe al doilea de rezerva, pentru eventualitatea in care se intampla o pana. 






GML

Cate vagoane si locomotive are aprox. ATC ul, in afara de IC2?

frunzaverde

Quote from: GML on June 16, 2019, 06:46:23 PM
Cate vagoane si locomotive are aprox. ATC ul, in afara de IC2?

Au 5 locomotive electrice + 1 diesel de manevra. Electricele (3xEC si 2xEA) sunt inchiriate. Vagoane au cate vor, pentru ca sunt fabrica de vagoane, si isi pot produce cate au nevoie (pot scoate un vagon nou in cateva saptamani). Cele curente provin din doua contracte esuate (cu RegioJet/Student Agency din Cehia) - din care au si cateva vagoane trase la gard.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Bun, si daca au vagoane trase la gard si deci disponibile pentru trafic penru ca nu le-au mai cumparat clientii initiali, de ce naiba s-au mai incurcat cu IC2?

frunzaverde

Intreaba-l pe nea patron... Mi se pare de la bun inceput ciudat ca au luat automotoare in conditiile in care ei au fabrica de vagoane...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Apropo de IC2, trasa la Mangalia e operata cu tren clasic, locomotiva + vagoane, sau automotor?

cristi5

Scrie mai sus ca au numai electrice, deci nu poate fi cu locomotiva :)

BogdanPetrini

Deși în livret trasa are tonaj de garnitură cu locomotivă, trenul de Mangalia se face cu (probabil) singurul IC2 pe care îl mai au funcțional.