News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Master Plan General de Transport (MPGT) in Romania

Started by Ionut, September 14, 2013, 08:35:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Da, ne-a luat in seama dar mai are mult pana sa ne castige si increderea. Fapte prieteni, vrem fapte!


NGC

#182
^^^
Comunicatul AMPOST de astazi.

Dezbatere publică cu privire la Master Planul General de Transport și Raportul de Mediu aferent acestuia
Data: 07-11-2014

Ministerul Transporturilor anunţă publicul interesat cu privire la organizarea dezbaterii publice pe baza Master Planului General de Transport și a Raportului de Mediu aferent acestuia, în conformitate cu procedura de Evaluare Strategică de Mediu pentru Planuri şi Programe.

Anunțul și documentele menţionate mai sus pot fi accesate spre consultare pe pagina de internet a Ministerului Transporturilor, www.mt.ro, secţiunea Strategia în transporturi / Master Plan.

Persoane de contact:

Carmen Camelia Călătan – AM POST, fax: 021 319 61 78, e-mail: camelia.calatan@mt.ro;

NGC

^^^
Anuntul MT, tot de astazi.

Anunt - 7 noiembrie 2014

Ministerul Transporturilor având sediul în B-dul Dinicu Golescu nr.38 sector 1, București, titular al Master Planului General de Transport al României anunţă publicul interesat asupra disponibilizării proiectului de plan menționat și a raportului de mediu și organizării dezbaterii publice.

Raportul de mediu poate fi consultat la sediul Ministerului Mediului și Schimbărilor Climatice din B-dul Libertăţii nr. 12, Sector 5, Bucureşti, de luni până joi între orele 830÷1700, vineri între orele 830÷1430 sau pe internet la adresele http://mmediu.ro/new/?page_id=1668 și http://www.mt.ro/web14/strategia-in-transporturi/master-plan-general-transport/documente-master-plan

Comentarii și propuneri se primesc în scris la sediul Ministerului Mediului și Schimbărilor Climatice, în termen de 48 zile de la data publicării anunțului.

Dezbaterea publică va avea loc în data de 12 ianuarie 2015 la sediul Ministerului Transporturilor, B-dul Dinicu Golescu nr.38, București, în sala de festivități ora 12,00 și este deschisă şi publicului şi autorităţilor statelor posibil a fi afectate (Bulgaria, Ungaria, Serbia și Ucraina).

La dezbaterea publică vor participa reprezentanții următoarelor autorități: Ministerul Transporturilor, Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice, Ministerul Sănătății și a celorlalte ministere interesate de implementarea masteplanului.

NGC

Cel mai interesant document pare a fi "Anexe.pdf" din aceasta arhiva, unde la paginile 58 - 63 se poate vedea "lista de proiecte actualizata conform observatiilor" ... "primite de catre AM POS-T si a dezbaterilor publice ce au avut loc la Ministerul Transporturilor in perioada 07 - 15 octombrie 2014 pentru toate sectoarele de transport".

Voi observati vreo diferenta in acea lista?

cutter

@NGC20

Nu, au înlocuit la link-urile date de tine. Au păstrat exact același nume de fișier, dar conținutul este complet diferit.

Deci ei au pus O versiune în dezbatere publică și au înlocuit pe șest PDF-ul de la acel link și acum este ALTĂ versiune acolo - care nu are decît planul Șova și vorbește despre Sibiu-Piteșți ca drum expres realizat în 2021-2030.

Foarte dubios! Cum naiba să înlocuiești un PDF care are un nume foarte specific, 141001_Raport_MPGT_RO.pdf, cu un altul care are cu totul alt conținut?!


NGC

#186
^^^ Abia acum am observat ca ai scris aici.  :p
Am verificat acum cele 3 versiuni care mai sunt acolo si documentele au ramas exact aceleasi.

cutter

@NGC20 și toată lumea

Mii de scuze. Se pare că memoria mi-a jucat niște feste. Am găsit și eu vechea variantă și pare identică.

NGC

#188
@cutter: Ai aruncat o privire in acea anexa (vezi mai sus)? Ai observat ceva schimbat in lista de proiecte """actualizata""" dupa dezbaterile publice de la MT?

NGC

Nu imi este clar cum au obtinut ei valoarea de 2271 mil RON pentru Sibiu - Pitesti in tabelul 4.15 in MP, daca tinem cont de costurile estimate din acest tabel din SF.
Am tot incercat sa gasesc o varianta de adunare care sa dea acea suma, dar n-am gasit una.  :o

NGC

http://www.mt.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/641-comunicat-de-presa-24-noiembrie-2014

Comunicat de presa 24 noiembrie 2014

Quote
Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, va susține marți, 25.11.2014, ora 11, o conferință de presă, la sediul Ministerului Transporturilor.

Subiectele abordate vor fi:

- situația economică a companiilor din subordinea și sub autoritatea Ministerului Transporturilor pe primele nouă luni ale anului;
- stadiul în care se află Master Planul General de Transport;
- situația absorbției fondurilor europene;
- pregătirile pentru iarnă.

Merge careva?

cutter

La conferința de presă au fost distribuit un document legat de observațiile publicului în dezbaterea privind Masterplanul și felul cum au fost luate în considerare (sursa: @AndaN, mulțumim!)










Tavi


TibiV

#193
^
Mai frate, astia fie se tin de glume proaste, fie sunt prosti si gata....


Pagina 3 punctul 4... Pai asta nu e bucata din A3 care ramane in aer dupa ce lamurim Comarnic-Brasov?
Ca acum Campia Turzii - Targu Mures e pe teava...

Si pagina 5.... "identificarea unor zone de cale ferata cu viteza sporita", punctul "f. Bucuresti-Giurgiu". 
Pai acolo orice viteza este viteza sporita, pentru ca acum viteza este ZERO ! Au uitat de podul prabusit de la Gradistea ?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Sunt doar modificari dupa ce au luat in considerare observatiile noastre. Nu e tot masterplanul. Chill.