News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

+1


Imi place Zlinul la "piston engine"...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

Fiul cosmonautului Dumitru Prunariu este noul director general al Tarom

Catalin Prunariu, campion la acrobatie, comandant si pilot instructor la Tarom, este noul director general al companiei, incepand de miercuri, 9 iunie, in locul lui Mihaita Ursu.


ziare.com

hvm

E de bine sau de rau? Nu il cunosc si n-am mai auzit de el, dar pare sa aiba ceva experienta in pilotaj, nu stiu cum sta cu managementul...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

Tarom ține la sol de aproape doi ani de zile cele nouă avioane ATR  (șapte ATR 42-500 și două ATR 72-500 ) cheltuind cu menținerea lor în stare de navigabilitate, în loc să folosească cele două ATR 72-500, în condițiile traficului scăzut din pandemie.

Firma care trebuia să preia cele 9 avioane ATR seria 500 a intrat de un an în incapacitate de plată, iar Tarom plătește parcarea lor pe aeroportul Otopeni. La achiziționarea a două ATR 72-600 a renunțat fosta conducere. Tarom a întârziat și preluarea celor cinci Boeing 737 MAX, care trebuiau să vină în primăvara anului 2023, pentru toamna aceluiași an.

Până atunci se bazează pe Airbus 318, care au fost scoase la vânzare, considerându-se că sunt neprofitabile. În interiorul companiei Tarom se discută că firma plătește dobânzi și penalități la întârzieri de plată pentru aceste avioane, prezentate în presă ca fiind complet achitate.

dcnews.ro

hvm

La ce plateste? La airbus sau la ATR?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Lvs_tm

#1025
Postez aici fiind vorba despre o cursa interna Tarom. Dupa 4 h de asteptare in aeroport fara sa fim anuntati clar ce se intampla, zborul a fost anulat.
Eu cred ca a fost vorba despre o problema ce tine de Tarom, dar tot odata la nivel de zvon se vorbea despre o furtuna ce impiedica avionul sa aterizeze (trebuia sa vina de la OTP).

Cine declara cauza oficiala a anularii cursei si se acorda compensatii in cazul anularii din cauza vremii? Am aplicat deja, dar sunt curios daca am vreo sansa de castig.

Din ce vad pe Flightradar, zborul a plecat de pe OTP dar s-a intors.

Knattspyrnufelag

Nu, nu se acordă compensații dacă anularea e din cauza vremii.

RaduG

FB TAROM

QuoteVoi ați cerut, noi ne-am conformat! 🙂
Dragi pasageri, vă anunțăm că am suplimentat majoritatea zborurilor interne, adăugând noi frecvențe către/dinspre #Cluj-Napoca, #Timișoara, #Iași, #Suceava și #Oradea.
Mai mult, am introdus încă două zboruri noi și pe relația București - #Chișinău - București.
Astfel, zborurile noi sunt următoarele:
- în fiecare zi de luni, OTP->CLJ 12:40-13:50 / CLJ->OTP 14:15-15:25
- în fiecare zi de miercuri și joi, OTP->TSR 12:30-13:50 / TSR->OTP 14:15-15:30
- în fiecare zi de joi și vineri, OTP->IAS 12:20-13:25 / IAS->OTP 13:50-15:00
- în fiecare zi de joi și vineri, OTP->SCV 18:15-19:25 / SCV->OTP 19:50-21:05
- în fiecare zi de sâmbătă și duminică, OTP->SCV 21:45-22:55 / SCV->OTP 05:20-06:40
- în fiecare zi de luni, vineri, sâmbătă și duminică, OTP->OMR 21:25 / OMR->OTP 05:20-06:45
- în fiecare zi de vineri și sâmbătă, OTP->KIV 21:55-23:05 / KIV->OTP 05:25-06:40.
Biletele de avion pot fi achiziționate de pe site-ul TAROM - https://www.tarom.ro/. În prețul biletului, beneficiați de următoarele servicii:
- transport gratuit al bagajului de cală în limita maximă de 𝟐𝟑 𝐤𝐠 (1 bagaj pentru Clasa Economy; 3 bagaje pentru Clasa Business) + 𝟏𝟎 𝐤𝐠 bagaj de mână. Detalii https://www.tarom.ro/informatii-pasageri/bagaje
- 𝐜𝐡𝐞𝐜𝐤-𝐢𝐧 𝐠𝐫𝐚𝐭𝐮𝐢𝐭 în aeroport, online şi pe mobil. Află mai multe detalii legate de online check-in https://www.tarom.ro/check-in/aeroporturi
De asemenea, înainte de efectuarea zborului vă rugăm să respectați condițiile speciale de călătorie, pe care le găsiți aici: https://www.tarom.ro/masuri-de-calatorie.
Vă așteptăm cu drag la bordul aeronavelor noastre!
🇷🇴❤✈


tom_sawyer

TAROM a început punerea în aplicare a planului de restructurare a personalului

Această măsură afectează un număr de 241 de posturi din structura curentă.

Astfel, este necesară iniţierea măsurii privind concedierea colectivă, cu respectarea procedurilor legale, în perioada imediat următoare fiind planificate consultări cu partenerii sociali.
TAROM va derula toate demersurile prevăzute de reglementările în vigoare pentru a minimiza impactul programului de concediere colectivă, urmând a fi demarat un nou program de plecări voluntare.

agerpres.ro


tom_sawyer

"[...]vom merge înainte cu contractele pentru avioanele 737-MAX. Primul va veni în 2023 conform contractului. Anul acesta vom începe să realizăm configuraţia avioanelor deoarece mai sunt 2 ani şi jumătate dar şi nişte plăţi care urmează a fi eşalonate. Intenţia este să uniformizăm flotă de jet-uri iar Airbusurile vor fi valorificate şi vor finanţa achiziţia de 737-Max. Acestea vor fi vândute pe măsură ce vor veni noile avioane", a spus directorul companiei.

mediafax.ro

Xenos

Ar trebui vândute și B 737-300/400, avioane care depășesc venerabila vârstă de 30 de ani, totuși.

frunzaverde

Cine o sa le cumpere A318 in afara de scrap/piese? Tarom e al doilea cel mai mare operator global de A318 in momentul asta. Cat de 733, (Tarom n-are 734) doar la fier vechi le pot da...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

tom_sawyer

În primele 3 luni ale anului 2020, patru ATR 72-600 (dintr-un total de 9 aeronave noi de tip ATR 72-600, închiriate în leasing operaţional) intră în flotă, Compania TAROM operând în prezent pe zborurile externe şi interne cu o flotă compusă din 29 aeronave.
https://tarom.ro/despre-noi/compania-tarom/flota

Apărut recent pe site-ul companiei:
https://tarom.ro/despre-noi/anunturi-de-inchiriere-vanzare

SOLICITARE OFERTĂ FINANŢARE AERONAVE ATR 72-600








Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

TAROM introduce clasa tarifară ,,Light" (fără bagaj de cală inclus)

Odată cu această modificare, bagajul de cală gratuit va fi inclus doar în tarifele ,,Saver", ,,Optim" și ,,Flex" din clasa economică și pentru toate bilete din clasa business rezervate pe zborurile TAROM.

Noua politică comercială se aplică pe majoritatea rutelor internaționale operate de TAROM începând cu data de 26 octombrie 2021.

boardingpass.ro

Niciun anunț pe site-ul oficial.




Xenos

Am mers cu un ATR nou la Viena. Picant. Blue Air zboara la Cluj cu Boeing dar Tarom face 2 ore si jumatate pana la Viena cu elice, foarte competitiv. Am vazut totusi foarte bine Budapesta si la intoarcere Bratislava si lucrarile la calea ferata din Valea Muresului.