News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

  Mulți s-au plâns de același lucru, adică este o reclama falsă. Calculul trebuie făcut la prețul fără taxe, chiar și așa tot exista diferențe dintre prețul de plecare din București și celelalte aeroporturi. Simulare pe Istanbul cu plecare din Cluj 27-29 februarie diferență de 33 euro față de București-Istanbul fără taxe. Vor să prindă mușterii care nu verifică prețurile O:-)

Gendan

Si un ANPC nu ar putea face o verificare?

Eurocopter

#197
Eu am simulat Cluj-Istanbul si retur si imi da 200 EUR dus-intors. Inainte de lansarea ofertei ar fi costat undeva la minim 300 EUR.

PS: CLJ-AMS in martie 215 EUR. Inainte ar fi fost doar OTP-AMS la pretul acesta.

frunzaverde

#198
Quote from: Gendan on February 10, 2016, 03:36:13 PM
Si neasteptata.

E parte din sugestiile generale de armonizare a tarifelor folosite de Sky Team de cel putin 5 ani, si parte din politica tarifara atat la AF, KL si AZ... Nu mi se pare vreo miscare surprinzatoare in vreun fel.

E o miscare buna dat fiind situatia curenta, dar are nevoie de reclama serioasa. Gasesc idei la AF.

Quote from: Eurocopter on February 10, 2016, 06:23:35 PM
Eu am simulat Cluj-Istanbul si retur si imi da 200 EUR dus-intors. Inainte de lansarea ofertei ar fi costat undeva la minim 300 EUR.

Pare ca functioneaza daca si numai daca clasa de ticketing pentru segmentul international are un corespondent compatibil in clasa de ticketing a segmentului intern. Ceea ce nu este neaparat posibil (daca zborul intern este prea plin sau daca zborul international are o clasa care nu se poate combina la origine/destinatie cu altceva). Caz in care atat zborul international cat si cel intern sunt "bumped up" ca clasa tarifara la urmatorul nivel.

Deci, daca asta e construit sistemul (si asa e construit si la AF si la AZ), nu exista o clasa "zero" pentru zboruri interne care sa fie compatibila cu orice zbor international (cum sugereaza reclama), ci doar anumite combinatii de clase interne + internationale duc la un tarif "zero" pe intern. Daca politica era sa existe un tarif "zero" generalizat pe interne, atunci implementarea nu este cea corecta in GDS-uri (sau inca tarificatia nu s-a propagat corespunzator)...

Nu am acces acum la GDS ca sa vad exact constructia tarifelor si ITA nu-mi afiseaza regulile de constructie, dar din cateva simulari asta e impresia mea.

Nu cred că e dezinformare voită in orice caz
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

 Eu am făcut simulare Cluj-Istanbul 27-29.02 și ieșea cu taxe 180 din care taxe 50, iar București-Istanbul  în aceiași perioadă dar la clasă superioară la dus 130 din care taxe 35. Poate este mai ieftin decât până acum dar în nici un caz 0 pe intern.

ciprebbe

Am incercat si eu pt 3 destinatii din CLJ si apar diferente intre 52 euro si 118 euro.

Totusi tarom specifica:
*Veţi achita doar preţul segmentelor internaţionale şi contravaloarea taxelor de aeroport pentru întregul itinerariu.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

Dacă mergi în etapă următoare ai prețul defalcat și o să vezi diferențele reale.

Eurocopter

Oferta speciala ofera tarif 0, dar asta nu inseamna ca ti se platesc si taxele de aeroport. De altfel este specificat asta in mod clar in oferta. Suma de 118 EUR mentionata de Cip coincide la fix cu tariful standard dus-intors pentru un OTP-CLJ la SuperSpecials. In rest nu stiu, probabil oferta are locuri limitate.

ciprebbe

CLJ - ALC  si retur zbor direct WZZ 249 euro(bilet+23kg)
CLJ-OTP+OTP-ALC si retur cu Tarom 238 euro(bilet +10kg+23kg)
Deja e o diferenta...... si ambele calcule in aceeasi perioada ( diferenta de 1 zi intre zboruri)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

#204
 Avantaj Tarom, mâncare plus băutură inclusa :lol: Dar orarul Tarom pentru Alicante este prost, ce naiba faci la 0:10 când ajungi acolo? Iar la Wizz prețul mai bun este cu două luni înainte, poți găsi la circa 120 euro.

TibiV

Câţi îşi pot programa cu exactitate o călătorie cu două luni înainte?
Mie nu mi-a ieșit niciodată...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Asta speculează Wizz, mai ales după figura cu bagajul de mână am renunțat la ei și m-am reorientat către Tarom, Blue Air sau alte companii pentru un orar mai bun chiar dacă este puțin mai scump.   

ciprebbe

Asta daca ai alternative. In afara de OTP nu aveai ce face. Zbori cu ce ai, insa, cu aceasta oferta practic Tarom-ul apropie OTP-ul (si conexiunile lui) de toata tara. Ideea nu e deloc rea si salut decizia Tarom.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

CinX

Quote from: TibiV on February 10, 2016, 08:39:47 PM
Câţi îşi pot programa cu exactitate o călătorie cu două luni înainte?
Mie nu mi-a ieșit niciodată...

Eu mi-am luat bilete pt luna mai deja din decembrie, pt iulie si august din februarie :)

Quote from: cezar-mario2012 on February 10, 2016, 11:30:07 PM
Asta speculează Wizz, mai ales după figura cu bagajul de mână am renunțat la ei și m-am reorientat către Tarom, Blue Air sau alte companii pentru un orar mai bun chiar dacă este puțin mai scump.   

Mie mi se pare bagajul de Wizz rezonabil.
Pt zborurile la TSR mi-a ajuns de fiecare data bagajul gratis de mana.
Daca as stii ca stau mai mult mi-ar ajunge bagajul mare de mana, care nu e deloc scump daca il iei cu biletul.
Plus ca mi-am facut si membership la ei, dupa 2-3 zboruri deja ies ni castig.

Dar poate o fi de la noi, am reusit sa ne descurcam cu bagaje de mana in excursii de 10 zile.
Sa vedem cum o fii in Norvegia pt 14 zile...

frunzaverde

Am avut vizitatori:

ROT331 pe 11/2, LF ~25%, 737-700.
ROT332 azi, LF ~35-40%, 737-700.

Check-in online nu a functionat, dupa finalizarea procedurii (nu inteleg de ce cere numar si serie de document de identitate, in conditiile in care nici SE si nici RO nu colecteaza date tip APIS) a refuzat sa emita boarding pass cu eroarea -1, si apoi nu a mai permis log-in.

Un singur ghiseu deschis pe ARN pentru ROT.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!