News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sorinus

Ar mai fi si faza ca Londra nu e un HUB Skyteam si Tarom nu are code share cu BA sau ce mai zbora de acolo peste Atlantic, deci nu catiga nimic de aici, lasa totul la BA.

Iar clasa business la Tarom a devenit o gluma, inteleg ca nici mancare nu se mai da (Gresesc?).


Este total GRESIT ca, TAROM vinde LHR din cauza concurentei cu low-cost-urile. E alta piata complet, cei ce zboara pe Lutton sau Stanstead au treaba la Londra sau in zona Londrei.

Totusi, politica de preturi TAROM este tampita rau, pe nicio destinatie nu gasesc mai ieftin ca, concurenta. Nush cum e la BA pe LHR, dar pe ATH, in orice zi, Aegean are oferte mai bune ca TAROM. La fel si pe Istanbul, unde Turkish opereaza cu widebody si TAROM deseori cu ATR. Si aici n-avem concurenta Low Cost (Pegasus zboara pe alt aeroport, alta combinatie).

tom_sawyer

,,Doar în ultimii şase ani compania TAROM a acumulat pierderi de aproape 300 de milioane de euro. Vorbim de perioada 2017 – 2022. Este o medie de aproape 55 de milioane de euro pierdere pe an. Această situaţie, în 2023, ca parte din planul de restructurare, a scăzut la 18 milioane. Estimăm să terminăm 2023, aşteptăm datele, s-au închis, dar aşteptăm raportul de audit final, cu 18 milioane de euro pierdere, deci este o scădere semnificativă faţă de ce s-a înregistrat în perioada asta", a afirmat Iordache.

TAROM şi-a asumat şi alte măsuri importante pentru anul 2024, precum valorificarea celor patru aeronave Airbus 318 şi continuarea modernizării flotei prin integrarea noilor aeronave Boeing 737 MAX 8, programate să ajungă în România anul viitor.

economica.net

oc7avian

Am primit mâncare și băutură la business spre Roma. Iar fotoliile au fost chiar șmechere

Nu comentez calitatea mâncării: mi s-a părut delicioasă, că în sfârșit mâncam ceva după ce BA m-a dat jos din avion (membru de echipaj bolnav subit) și aveam un ocol de făcut până pe Heathrow.

cavver

Un pic de off-topic. Uite cum isi apara CEO Air Baltic compania care a primit bani de la stat :
QuoteAs the CEO of airBaltic, I would like to address the ongoing public discussion regarding the return of the funds invested by the Latvian State.

Fact: Since 1995, the Latvian State has invested a total of €526 million over the years. The largest part was during Covid - €340 million. At the time of Covid, the ruling of EU state aid was to return the invested amount plus interest, latest by 2027. These statements were also made by me as this was the status at that time. That has changed since then. Today, showing a positive valuation of the company could satisfy the EU Covid aid.
https://x.com/Gaussm/status/1831707811291525151