News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: igorashu on February 18, 2014, 01:04:54 PM
QuoteResponsabilitatea lui Witecki a fost de a folosi cât mai bine posibil sumele impresionante, de 37,56 miliarde euro, alocate de Uniunea Europeană pentru proiectele de dezvoltare a infrastructurii poloneze, scrie agenţia Thomson Reuters.
E corecta informatia asta? Daca da, pe ce perioada au fost alocate sumele astea?

Suma e aproximativ corecta, daca reprezinta tot bugetul companiei de drumuri pentru perioada 2007 - 2013, incluzand cofinantarile nationale SI banii veniti prin PPP-uri. O suma exacta a fondurilor UE e greu de calculat, pentru ca bani de autostrazi au venit atat din echivalentul lor al POS-T (Trans) + POS-Mediu (in PL ii spune Programul Operational Sectorial Infrastructura + Mediu, in valoare de aproape 28 mld. EUR si din Programele Operationale Sectoriale Regionale, care sunt 16 la numar si descentralizate, din care s-au construit multe S-uri, care mai au inca 16.6 mld. EUR). Romania nu poate accesa bani din POR pentru autostrazi si DE-uri, pentru ca este considerata mult mai importanta dezvoltarea infrastructurii de baza regionale (DJ-uri, DC-uri, asfaltari ulite, apa, canalizare).

Spre comparatie, TOATA alocarea Romaniei de la UE, din toate fondurile, a fost de 19.668 miliarde EUR (totalul pentru PL a fost de 67 mld. EUR, adica de vreo 3 ori mai mare).

Doar pentru autostrazi finantate din echivalentul POS-T, au primit contributie europeana aproape 8 miliarde de EUR : http://www.pois.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Documents/LPI_POIS_VIII_10_eng.pdf, costul total al proiectelor fiind undeva la 14-15 miliarde de EUR. La asta se adauga ce s-a finantat prin POR (inca vreo 4 miliarde de EUR), si ce s-a finantat prin PPP-uri, fonduri locale si regionale, etc. etc. Plus banii pentru intretinere veniti de la buget, plus alte chestii similare, cam pe-acolo s-a invartit bugetul autostrazilor din Polonia in perioada 2007-13.

Mai face cineva comparatii cu Romania? Cat a fost bugetul CNADNR pe km de retea de drumuri? Dar bugetul pe km construit?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

igorashu

Vai... pai cu 15 miliarde de EUR asfaltam toata tara :|
Multumesc, @frunzaverde, pentru info.

florin74

Articol despre autostrada construita pentru Jocurile Olimpice de la Sochi.
Filmul de prezentare din finalul articolului este destul de  interesant.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cea-mai-scumpa-autostrada-din-lume-autostrada-de-la-soci-ar-fi-putut-fi-asfaltata-cu-icr-1084017.html




bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

f frumos...partea montana ne da o sugestie despre cum ar putea arata SB-Pitesti , de ex...bineanteles fara porti de taxare , ci cu sisteme mai moderne
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

acestia fac drumuri de 2000 de ani ....nui de mirare ca fac asemena minunatiii :D

panda80

Italia la capitolul spectaculozitatea autostrazilor sta cel mai bine din Europa dupa parerea mea. A12+A10 in zona coastei Liguriei, A3 in sud, autostrazile catre Frejus si Mont Blanc, A3 Salerno-Regio di Calabria, A23 si lista poate continua sunt o splendoare, nu ai cum sa te plictisesti.

davyl

Asa este; totul este o splendoare in Italia. Cine a circulat pe acolo nu are cum sa nu fie uimit de autostrazile care strabat muntii si care au o multitudine de tuneluri.

iulius

eu lucrez in Italia de 7 ani si va pot spune ca este o foarte mare placere sa circuli pe autostrazile acestei tari, bine, costa putin dar cel putin ai cea mai mare satisfactie sa ajungi cat mai repede la destinatie si in acelasi timp ai si multe peisaje de admirat...
  oricum, tarii noastre ii trebuie foarte mult timp sa se ridice la nivelul tarilor din vest cu privire la infrastructura, mentalitate, etc.

user201

Poze cu secțiunea de autostradă dintre Promachonas și Salonic (secțiunile în construcție) se văd aici pe SCC .
Îmbucurător este faptul că lucrurile încep să prindă contur și acolo.

Tot din Grecia poze spectaculoase de la BYPASS Stylidas aici .

cezar-mario2012

#130
 In luna martie am fost la Madrid, Toledo si Segovia. Intre orase m-am deplasat cu o masina inchiriata, infrastuctura in jurul Madridului este impresionanata, camera de filmat nu am, dar am facut cateva poze pe A6 de la Madrid(-A Coruna) inspre Segovia.















Dupa aceasta sectiune catre Segovia exista doua variante: se iese la un momendat de pe A6 inainte de Tunel De Guadarama si se merge apoi pana in Segovia pe drumul national, tramversand muntii pe serpentine, dar gratis sau se intra prin tunel si apoi pe AP-6, pana la Segovia dar cu plata, am platit pentru 35 km, 8.20 euro.

Aici un filmulet cu A-6 pana in tunel, portiunea fara plata:

  http://youtube.com/v/zQw0ALeGW8o   

Tunelul Da Guadarama de 3148m:

http://www.youtube.com/v/qqMJAHWeH6U

Si aici o lucrare impresionanta din centura(una din ele, avand trei M-30, M-40, M-50 ) Madridului M-30, tare a fost ca mergea GPS-ul prin tunel si am iesit pe unde trebuia :D:

http://www.youtube.com/v/lg79p1YCYeI

Si pentru ca tot de discuta despre lucrari pe bani europeni, am facut o mica comparatie statistica referitoare la constructia de autostrazii:
1. Spania (A-nationale,AP-cu plata si mai exista R-regionale), membra UE din 1986, dar s-au folosit de fondurile UE si pentru a construii autostrazii. 2001-9571km;2008-13518km;2013-16704km.
2.Portugalia, membra UE din1986, 1990-316km; 2001-1659km; 2008-2673km; 2012-aproape 3000km.
3.Ungaria, membra UE din 2004, 1980-200km; 2001-448km; 2008-1273km; 2013-1361km.
4. Bulgaria, membra UE din 2007, 2001-328km; 2008-418km; 2013-622km.
5.ROMANIA, MEMBRA UE DIN 2007, 1990-113KM; 2001-113; 2008-218;2013-632KM

Diferentele sunt vizibile, mai ales 1990-2002=0km :puke:
Datele sunt luate de pe Eurostat si Wikipedia

iulius

si eu care credeam ca Germania este pe primul loc in Europa la nr de km de autostrada, dar m-am inselat..
    anul 2013=12772,4 km ( Wikipedia)

bogdymol

In curand va incepe constructia tunelului Fehmarnbelt ce va scurta distanta intre Copenhaga (si Suedia) si Germania.

http://www.youtube.com/v/tY2CU0PjvIU
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MRS

Noua centura a Varsoviei (de sus)



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

A2 Varsovia - Siedlce (BY):



Si retur:




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...