News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

boer_escu

Tocmai am asamblat o panorama pe care am facut-o in Italia in septembrie, cu A22 (Autostrada Brennero / Brennerautobahn) in prim-plan si orasul Vipiteno/Sterzing. In dreapta se vede statia de taxare, iar in plan indepartat, tot in partea dreapta se vede cum serpuieste autostrada spre sud, pe valea Isarco catre Bressanone. Sper sa va placa!  :D


cezar-mario2012

 Mai departe prin Spania, dar acum pe coasta de vest, de la A Coruna la Santiago de Compostela, pe autostrada AP 9 și SC 20, aproximativ 80 km, la început și sfârșit, ceva drumuri și prin orașele respective.

https://youtube.com/v/be8eLu49mBw

TibiV

Imptesionantă parcarea subterană....  :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


stangabriel

Care mai e situatia autostrazii din Serbia de la Nis pana la granita cu Bulgaria?

stefanudrea

Eu stiam ca sarbii lucreaza la tronsonul spre Macedonia nu spre Bulgaria. Ar fi interesant de stiut despre ambele care e stadiul lor.

stangabriel

Pe google street arata destul de inaintat, pasaje terminate, terasament fara stabilizat. Asta cand a fost facuta filmarea.

TEO73H11

Pentru stangabriel raspund eu,desi informatia am luat-o de pe topicul A6. Sarbii au in lucru toata bucata pina la granita cu termen de finalizare 2017 ,iar bulgarii ,daca am inteles bine au ca finalizare 2018,nu am inteles bine daca e upgrade sau lot compet nou ,aici e cazul lui cezar -mario sa intervina.Profit de ocazie sa adresez eu o intrebare mai complexa .M-ar interesa,de fapt ne-ar interesa pentru ca suntem mai multi,daca stie cineva despre proiectele noi de infrastructura din tarile relativ vecine cu Romania, ma refer aici la Serbia,Croatia,Slovenia pe o parte si Austria,Slovacia,Cehia pe o altra parte ,drumuri noi care ar scurta sau imbunatati transitul nostru spre Europa de sud vest.Pentru Bulgaria si Ungaria avem destule informatii de la cezar- mario(felicitari),respectiv colegii de forum romani de etnie maghiara. Sarbatori fericite in continuare tuturor

stefanudrea

#518
Pentru Serbia e exclusa vreo legatura mai apropiata, cele 2 tari (Romania si Serbia) facand parte din "lumi" diferite. Singurul proiect care poate ducea ceva trafic spre Serbia si Bulgaria de la noi era A6, dar asta dupa ce se opreste incalzirea globala. Sarbii in schimb nu au interes spre noi, autostrada lor e bine pozitionata si ii duce f bine spre sud, nord si mai ales vest! Estul e neinteresant pt ei! Daca insa lucreaza spre Bulgaria desi eu stiam ca trag tare spre Macedonia, atunci au rezolvat si estul. Romania are alte probleme Master Plan, Giga Plan si alte variante ocolitoare.

cezar-mario2012

#519
 Sârbi au avansat destul de mult cu autostrada Nis-Dimitrovgrad, posibil să fie circulabilă în 2016. Bulgarii nu au făcut nimic deocamdată, au în licitație porțiunea dintre A0 și Slivitsa, dar am înțeles că va fi la nivel de drum expres și nu autostrada. Nu au apărut amănunte despre A7 Sofia-Kalotina, când o să apără ceva concret o să anunț, restul sunt doar zvonuri și dorințe. Am citit niște informați despre A7..., detali pe Drumurile Vecinilor.

cezar-mario2012

  Mai departe prin Spania, tot pe coasta de vest, de la Santiago de Compostela la cascada Ozaro de pe malul Atlanticului, pe autostrada SC 20, AG-56, GC-1.5, iar restul drumurilor pe regionale și comunale, și o scurtă oprire la Cidade da Cultura de Galicia.

https://youtube.com/v/KpDpZsdk8Gc

Și la întoarcere de la Cascada Ozaro la Vigo, pe aceleași drumuri plus AP-9 (taxă 9.05 euro pentru 75 km.), GC-1.5 este autostrada Half-Profile.

https://youtube.com/v/IvxNJAvVxUA

Totuși cred că la noi un astfel de profil va fi destul e periculos, datorita indisciplinei și a șofatului agresiv.

aschiutza

#521
ca tot sunt discutii aprinse pe tema tunelelor fie pe DN 6 sau pe A1 va retin atentia cu un filmulet despre ultimul (din cate stiu eu) tunel de autostrada inaugurat in Germania. comentariile filmului sunt in lb. engleza.



cateva date despre constructie:

inceput sept 2008,  inaugurarea planificata la mijlocul lui 2012, a fost gata in nov. 2014
costuri planificate in 2008: 295 mil euro, costuri totale 385mil
constructor a fost asocierea dintr  Porr si o firma germana.
PS: la scurt timp de la inaugurare l-a luat radarul pe un grabit cu 160 km



bonus:

film de la ziua portilor deschise . de la minutul 5 detalii despre modul de constructie




dr4qul4

stai putin? 3km pt 385 mil euro? stiu ca e pe 3 benzi, dar totusi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

RazvanN

Nu sunt sigur, dar este posibil ca doar o parte din aceste costuri sa fie pentru tunel, articolele vorbesc despre o sectiune de 12 km din A4 de la Jena la Magdala pentru cei 386 mil.€. Din care 16 mil. platite strict pentru sistemul de firefighting. Mai pricep ca au folosit un material special de reducere a zgomotului la rulare pentru carosabil dar si pe suprafata peretilor.

Video aparatul de interventii in caz de incendiu:

In plus fata de ce se vede in video mai exista un sistem modern de imprastiere cu spuma, de asemenea instalat.
Ca info, are un put vertical de 147m inaltime pentru ventilare cu un ventilator extern pe munte si 129 de camere de supraveghere.
Autoritatile se asteapta pana in 2025 la circa 80000 de vehicule zilnic prin acest tunel.

Sursa1:
http://www.thueringen.de/th9/tmil/presse/pm/81992/index.aspx
Sursa2:
http://www.otz.de/startseite/detail/-/specific/Milliardenschwerer-A4-Ausbau-endet-mit-Jagdbergtunnel-Eroeffnung-1908404691


cezar-mario2012

 Continuăm călătoria prin nordul Spaniei. Plecam de la Vigo de la malul Atlanticului și mergem către est la Ourense traversând o zona muntoasă. În primele 7 minute se schimba 4 autostrăzi, iar la minutul 9 este un tunel de 2.5 km. În zona orașului Vigo sunt 6 autostrăzi: AP9, AP9V, A52, A55, AG57 și VG20. Vigo are o populație de circa 292.000 cu o suprafață de 109kmp. Pe autostrada A55 sunt și limite de 60km/h.

https://youtube.com/v/crpyv0iiQXs