News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Pun cateva poze cu drumurile de pe insula Lanzarote, parte a insulelor Canare din Atlantic, ce apartin de Spania.

Cel mai important drum de pe insula e centura Arrecife, un drum expres cu limita de viteza de 100 km/h:









Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Niste drumuri faine:









Interesanta specie de pom:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Conducem prin campuri de lava si printre vulcani vechi:









Sunt si cateva drumuri neasfaltate, ce duc spre niste locuri frecventate de turisti. Traficul era aproape inexistent (am vazut 2 masini in vreo 2 ore pe drumul asta lung de 5 km):



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

b1

De prin Croația:

(click pe imagine pentru mărire)
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

A trecut ceva timp de la ultimul update din această zonă: Podul Cetina - centura Omiš, Croația:



Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Au avansat repede. Cu zoom:



Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Din Miskolc, Ungaria:
Înainte:


După:



Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Ne luăm la revedere de la viaductul San Giuliano de pe SS 640 Agrigento-Caltanissetta, Italia:

În locul lui se construiește un nou drum la standard de DX (centura Caltanissetta) care include un tunel de 4 km (Galleria Caltanissetta). Lucrările au început în 2014. Locație.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Tunelul Theseas, primul ,,tunel alb" din Grecia. Investiție realizată pentru a crește siguranța rutieră, pentru a reduce uzura asfaltului și iluminatul:

Sursa (El).
Mă întreb cum vor realiza salubrizarea tunelului; mizeria pe alb se vede foarte ușor  :hm:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Tunelul Fehmarnbelt, Danemarca - Germania:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

b1

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

cezar-mario2012

De prin Croația, Posul Pelješki



Morosanu

Marti 26 iulie 2022 se deschide Peljeski Most, aproape sarbatoare nationala va fi in Croatia.
Politica distruge tot ce atinge.

sm33

#2008
Cred ca în Croația se pregătesc de inaugurarea podului Peljesac! Cel care leagă continentul de insula!
Scuze dacă dezinformez, dar asa pare la sfârșitul filmarii
Scuze, am postat în secțiunea greșită! Încă nu ne învecinat cu Croația! Tor cu gândul la fosta Yugoslavie am rămas! 😀😃🙂

kitsune

#2009
Inaugurarea este în seara asta (26.07)

QuoteWith the ceremonial opening of the Pelješac Bridge on Tuesday, southern Croatia will be reunited with the rest of the country after 300 years.
The opening program starts already at 8 am at the Brijesta rest area, with a vigil by several orchestras from Dubrovnik-Neretva County. During the day, there will be races under the bridge and performances by klapa groups and cultural and artistic societies until the evening hours.

Visitors will be able to walk to the first pylon of the Pelješac Bridge as early as 10 am, the Dubrovnik-Neretva Police Department reported on Monday. From the Komarna side, the bridge will be accessible by organized mini-bus transportation from 10 am to 4 pm (departing from the parking lot in the Klek tourist resort), after which preparations for the official program will begin.

The central ceremony will be opened by the Dubrovnik-Neretva County prefect, Nikola Dobroslavić, and the Deputy Prime Minister and Minister of the Sea, Transport, and Infrastructure, Oleg Butković. Afterward, the representative of the President of the European Commission, Dubravka Šuica, will address the audience, followed by a video message from Chinese Prime Minister Li Keqiang. Prime Minister Andrej Plenković, President of the Croatian Parliament, Gordan Jandroković, and President of the Republic Zoran Milanović will then speak.

The musical program will include the Dubrovnik Symphony Orchestra, Dubrovnik Trombunjeri, Lado, Linđo, and others, and the ceremony will end with the performance of the "Hymn to Freedom" and fireworks, during which the bells of all the churches of the Dubrovnik Diocese will ring, as well as the blessing of the bridge.

After the bridge's opening at 10 pm, motorcyclists of the defense forces will be the first to cross it.

Sursa
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence