News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman

Am incercat sa estimez "ocolul".  :D





5km in plus vs. 2 frontiere EU/Non EU....
Un drum nou (chiar la 1+1) cu intersectii denivelate vs. un drum care serpuieste prin muntii de pe mal.
Da, va fi contra cost.

Oare care va fi alegerea... ? :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

La cat vei fi platit deja oricum pe autostrazile lor, cred ca e evident. Plus sansa unui nou peisaj.

Morosanu

Acum vreo  2 ani in august ca sa trec din Croatia in....Croatia (2 vami la Neum, 20km una de alta, coada continua) am pierdut vreo 3 ore, chiar daca vamesii din cand in cand mai si dadeau ...viteza la trafic fara sa mai controleze  nici documente, nici nimic... Deci sigur noul drum va fi folosit si folositor, ramai in aceeasi tara pana la urma...
Politica distruge tot ce atinge.

voicul

3h ... atunci evident ca nu se merita si mai bine dai bani pe pod, ca doar nu te-ai dus in vacanta ca sa o faci in vama.

kitsune

Direct de la prietenii mei croați citire (cei din Dubrovnik), podul va fi folosit la maxim pentru că (re)întregește țara, adică aduce toată Dalmația în Croația. Pentru cei ce nu cunosc croații îndeaproape, sunt extrem de naționaliști. Fâșia bosniacă de la Neum este un spin în ego-ul lor. Cu toate că în Bosnia, de la Neum și până la Mostar tot croați sunt, abia de la Mostar încolo încep să apară și bosniacii (sârbii sunt la est, la Trebinje, Avtovac, Foca, etc.).
Apoi, chiar și cu controlul rapid la Neum, tot se merge greu. Vameșii mai lasă să treacă turiștii vara, când e aglomerat,  dar nu și localnicii. Uneori apar restricții la produsele ce pot fi trecute, se mai incontrează cu vecinii, ba o carantină  sau mai știu eu ce și te trezești că vii de la Rjeka cu portbagajul plin de brânză de Krk și ți-o confiscă ăia în vamă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Morosanu

#1475
Peljeski most / Podul Pelješac



Politica distruge tot ce atinge.

TibiV

Frumoasa filmare, frumoasa lucrare!...

@Morosanu,
am o rugaminte la tine: adauga in postare (inainte sau dupa video, nu conteaza) textul "Peljeski most / Podul Peljeski".
In felul asta, daca cineva cauta postarea/filmarea asta peste 2-3-5 ani, o va putea gasi.
Doar cu linkul la video, va fi imposibil de gasit...

Multumesc...

(dupa ce se face corectia necesara, postarea mea poate fi stearsa)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdymol

Birmingham, Anglia. In zona aeroportului e si un centru mare de expozitii/conferinte iar traficul in anumite perioade este foarte aglomerat. Solutia: constructia unei legaturi noi cu autostrada lunga de 2,5 km, relocarea unui drum local de 3 km plus constructia a doua bretele noi la o iesire existenta. Planul mai jos:



Costul? O nimica toata, doar 272 M £ (vreo 300 milioane €)/
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Asadav

Podul Çanakkale 1915:



Se pare ca au terminat de inaltat cei 2 piloni ai podului care sunt compusi din 32 de elemente si au atins inaltimea finala de 318 metri. A durat 9 luni sa ridice pilonii, iar la sfarsitul verii vor sa inceapa montarea cablurilor din cate am intales.

rocklee

ponte genova ....constructor ..SALINI INPREGILIO...


rocklee

montarea ultimei grinzi la podul metalic ....ponte genova ...ce inlocuieste vechiul pod Morandi ..care sa prabusit in timpul reabilitari...


rocklee

o randare 3D a podului din croatia ...


bogdymol

S-au apucat deja si de constructia drumului de legatura? Vad ca au 2 tuneluri acolo, unul destul de lung, plus 2 viaducte (unul destul de lung).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Morosanu

#1483
Da s-au apucat de vreo 6 luni. Strabag construiesc drumul care se leaga direct cu podul de o parte si de alta sunt destul de avansati inclusiv la tunelul de 2.5 km. In schimb grecii de la Avax se pare ca doar au marcat traseul scormonind un pic cu vreo 18 de utilaje, efectiv nefacand inca nimic invocand tot felul de motive (tip ca utilajele pentru tuneluri le-au fost blocate in Albania...) asteptand sa treaca corona virusul.. Mai cunoastem noi niste greci...

@rocklee vezi ca aceeasi randare este cu o pagina in urma  :-[
Politica distruge tot ce atinge.

Morosanu

#1484
Croatia - Pelješki most - Podul Peljesac


:D
Politica distruge tot ce atinge.