News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

^ N-am idee cât de necesar era podul Vasco da Gama, dar podul 25 de Abril e vital, practic leagă rutier Lisabona de orașele aflate la sud de fluviul Tajo, care îi sunt un soi de periferii, iar feroviar leagă Lisabona de tot sudul Portugaliei.

voicul

Nu ma refer fix la ce se vede in poze, ci la infrastructura de A in general. Si in Ungaria avem exemple: M6, care e mai mult pustiu.

Granata06

Portugalia nu mai este de mult privita ca o tara cu risc de faliment.

cezar-mario2012

^ Ai idee cât de densă este Portugalia, mergi pe acolo să vezi cât de aglomerat este.

cezar-mario2012

De prin Muntenegru, una din rarele filmări de pe loturi construite de chinezi. Aici o filmare din zona terminală de la Mateshevo:


perfidus

^ minutul 1:00 - alunecare de teren (ancore in aer). In rest, wow.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


voicul

Cam drastic.
Mie la 110 sau 100 ... cam tot acelasi lucru e. Maxim 0.5 diferenta. Adevarat ca si de la 110 la 120 tot 0.5 e  :D.

Dominik

^^
E doar un proiect de lege, nimic concret...vom vedea
You're in Steelers Country

Morosanu

Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Podul Moračica in Muntenegru:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

E de vreo 3 saptamani stirea, dar: Croatia a intrat in Schengen si in 2013 sau '14 in UE.
Nu am stat mai mult de 5 minute la granita cu Ungaria, dar de acum va fi 0 minute.

E o conspiratie la mijloc.  :D

Dominik

Croatia nu a intrat in zona Shengen, Comisia EU a precizat ca a dat unda verde, dar acest lucru nu inseamna ca este deja in zona Shengen, urmeaaza un vot al tuturor liderilor EU pt a decide daca lasa sau nu sa intre Croatia in zona Shengen, acest lucru se poate intampla cel mai devreme in prima jumatate a noului viitor.

https://www.southeusummit.com/europe/france/juncker-commends-croatia-deems-them-ready-for-schengen/
You're in Steelers Country

voicul

Aha!
Pai, irelevant link-ul tau. Aia din afara stiu sa scrie, sunt seriosi, au interes sa nu isi pateze numele de jurnalisit si multe altele.

Daca citesti la manelisti vezi asa aici:

https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/comisia-europeana-a-aprobat-aderarea-croatiei-la-spatiul-schengen-1205226

Si dupa ce 98% din articol "Croatia a intrat in Schengen" la final, ultima propozite ... hocus pocus, pac tac, altceva s-a transfortmat in total altecva, soc, articolul de fapt este altfel, adica: de fapt "aderarea" e recomandare.

Mersi de update corect!

cezar-mario2012